10 نکته مهم برای محافظ از پوست در فصل پاییز

به گزارش مجله حقوق، با تغییر فصل از تابستان به پاییز، علاوه بر تغییر دما، متوجه تغییراتی در پوست خود می شوید. محیط ارتباط زیادی با احساس و ظاهر پوست ما دارد. هنگامی که هوا گرم و مرطوب است، سطح پوست در اثر رطوبت بیش از حد چرب می گردد. وقتی هوا سرد و خشک است، پوست خشک می گردد و احتیاج به آبرسانی دارد. ناگفته نماند که سایر عوامل استرس زای محیطی مانند آلودگی هوا، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و… بر خشکی پوست در فصول سرد سال تاثیر می گذارند.

10 نکته مهم برای محافظ از پوست در فصل پاییز

در این مقاله از خبرنگاران مگ به 10 باید در روتین پوستی پاییزی اشاره خواهیم کرد که برای یاری به نرمی پوست خود در پاییز باید آن ها را در نظر بگیرید.

آب و هوای پاییز چه تاثیری بر سلامت پوست دارد؟

آب و هوای پاییز بسته به محل زندگی شما فرق دارد. برای کسانی که در آب و هوای بیابانی زندگی می نمایند، پاییز اساسا یک نسخه خنک تر از تابستان است. اما برای کسانی که در آب و هوای قطبی زندگی می نمایند، پاییز کمی گرم تر از زمستان است. مهم نیست در کجای این کره خاکی زندگی می کنید، ماه های پاییزی معمولا خنک تر و خشک تر از تابستان هستند.

در ادامه به چند تاثیر آب و هوای پاییزی بر پوست اشاره خواهیم کرد.

  • دمای پایین تر، استعداد خشکی و کم آبی پوست را افزایش می دهد.
  • شرایط آب و هوایی مانند باد و باران حساسیت پوستی و واکنش پذیری آن را تشدید می نماید. پوست ممکن است تحریک، قرمزی و التهاب بیشتری را تجربه کند.
  • این افسانه که در ماه های سردتر به کرم ضد آفتاب احتیاج ندارید ممکن است خطر آفتاب سوختگی و سایر اثرات مضر قرار گرفتن در معرض نور خورشید را افزایش دهد.
  • سطوح پایین رطوبت می تواند شرایط پوستی مانند اگزما را تشدید کند.
  • آب و هوای خشک به این معنی است که پوست سبوم بیشتری فراوری می نماید که منجر به جوش های بیشتر می گردد.

10 باید در روتین پاییزی مراقبت از پوست

حال که با اثرات پاییز بر پوست آشنا شدید، نوبت آن است که موارد مراقبتی و سلامتی پوستی در این فصل را هم بدانید.

1. خودتان را از درون و بیرون هیدراته کنید

آب و هوای پاییز می تواند غیر قابل پیش بینی باشد. آیا باران خواهد بارید؟ آیا خورشید سر بر می آورد؟ باد خواهد وزید؟ شرایط آب و هوایی پاییز ثابت نیست؛ اما یک چیز قطعی است: احتیاج به رطوبت. پوست و بدنتان به همان اندازه ای که در تابستان به رطوبت و آب احتیاج دارد، در فصل پاییز هم احتیاجمند آن ها است.

همانطور که سطح دما و رطوبت به تدریج کاهش می یابد، اندازه رطوبت پوست شما هم کم می گردد. این موضوع می تواند منجر به خشکی ناخوشایند گردد. همانطور که پوستتان خشک تر می گردد، سبوم اضافی فراوری می نماید تا خشکی خود را جبران کند. این فرآیند به مرور و در فاصله کوتاه منجر به شکستگی لایه زیرین پوست می گردد. در نتیجه چین و چروک های سطحی پدید می آیند.

با آبرسانی پوست و هیدراته نگه داشتن بدن خود از خشکی و جوش جلوگیری کنید. این جمله به معنای نوشیدن آب بیشتر، مصرف غذاهایی که آبرسان هستند، خریدن یک مرطوب نماینده مناسب و استفاده از سرم ها و آبرسان ها است. به گزارش Verywell Health، در پی مواد مرطوب نماینده ای باشید که مانند آهنربا آب را جذب می نمایند. بعضی از این مرطوب نماینده ها عبارتند از هیالورونیک اسید و گلیسیرین.

2. مرطوب نماینده های سبک را با کرم های سنگین جایگزین کنید

در تابستان، اعمال یک اندازه مرطوب نماینده روی پوست کافی است. به این علت که تابستان مرطوب ترین فصل سال است. بنابراین هوا رطوبت بیشتری برای حفظ درخشندگی پوست دارد. با نزدیک شدن به ماه های پاییز، باید از کرم های غلیظ به منظور آبرسانی پوست بهره ببرید؛ مرطوب نماینده هایی که در عین آبرسانی، به عنوان یک مانع بین پوست و محیط اطراف عمل می نمایند استفاده از نرم نماینده هایی مانند اسکوالن، موم زنبور عسل، لانولین، پترولاتوم و پارافین توصیه می گردد.

3. بالاترین SPF را بهره ببرید

یکی از توصیه های آموزشگاه پوست آمریکا استفاده از ضد آفتاب به صورت روزانه است. هر زمانی که قصد بیرون رفتن دارید باید از محصولات حاوی SPF بهره ببرید. حتی زمانی که باد، برف و باران می بارد، همچنان به SPF احتیاج دارید؛ زیرا نور خورشید از آسمان ابری پاییز نفوذ می نماید و از آب به پوست منعکس می گردد. استفاده از ضد آفتاب با SPF بیشتر از 30 از آفتاب سوختگی و آسیب رادیکال های آزاد که منجر به پیری زودرس پوست می گردد، جلوگیری می نماید.

4. مواد لایه بردار قوی را کنار بگذارید

مواد لایه بردار مانند AHAها و BHAها می توانند برای پوست خشن باشند. اگرچه این مواد فواید زیادی دارند، اما بعلاوه می توانند حساسیت، تحریک و قرمزی را افزایش دهند. در طول ماه های پاییز که پوست تغییرات زیادی را تجربه می نماید، بهتر است استفاده از لایه بردارهای شیمیایی و سایر مواد قوی را کاهش دهید.

پاییز برترین زمان برای استراحت پوست از مواد قوی است. اما در عین حال باید روی مرطوب نگه داشتن بدن و پوست و محافظت از آن تمرکز کنید. می توانید یک تا دو بار در هفته لایه بردار ملایم به پوستتان بزنید، اما از مصرف آن بیش از سه بار خودداری کنید.

5. لب ها هم به مراقبت احتیاج دارند

یکی از اولین علائم مرتبط با پوست که بسیاری از افراد هنگام تغییر فصل تجربه می نمایند ترک خوردن لب ها است. با مراقبت از لب های خود می توانید خشک شدن و ترک خوردن آن ها را به تعویق بیندازید. بالم لب را همواره در کیف یا جیبتان نگه دارید و در طول روز بهره ببرید. این کار نه تنها لب های شما را آبرسانی می نماید، بلکه بسیاری از بالم های لب حاوی مواد محافظی هستند که از نفوذ اشعه آفتاب جلوگیری می نمایند. این کار به ویژه در روزهای سرد، خشک و بادی پاییزی مفید خواهد بود. در پی یک بالم لب با SPF باشید؛ زیرا لب ها هم به محافظت در برابر آفتاب و اشعه های مضر آن احتیاج دارند.

6. لوسیون بدن لازم است

روتین های مراقبت از پوست اغلب حول مراقبت از صورت می چرخند، اما مراقبت از بدن را از قلم نیاندازید. در فصل پاییز پوست بدنتان هم به رطوبت احتیاج دارد. برترین زمان برای استفاده از مرطوب نماینده بدن درست زمانی است که از حمام خارج می شوید. حتی زمانی که پوستتان هنوز مرطوب است، اندازه کافی از لوسیون بدن را روی پوستتان بمالید. لوسیون را روی دست ها، آرنج ها، پاها و زانوهای خود بمالید تا تمام نواحی بدنتان مرطوب شوند.

7. از مصرف مواد پاک نماینده پوست خودداری کنید

استفاده از مواد پاک نماینده پوست رطوبت به جامانده آن را از بین می برد و حساسیت به خشکی و کم آبی را افزایش می دهد. از مصرف موادی مانند عطر و الکل که پوست را از بین می برند خودداری کنید. برای استفاده از پاک نماینده صورت در پی محصولات مناسب پوست خود باشید تا از خشکی و آسیب های احتمالی جلوگیری کنید.

8. از یک پاک نماینده آبرسان بهره ببرید

یک پاک نماینده خوب باید تجمع کثیفی، چربی اضافی و حتی سلول های مرده پوست را از بین ببرد. در طول ماه های سردتر پاییز، نباید از شر تمام چربی های طبیعی پوست خود خلاص شوید. این چربی ها به مرطوب نگه داشتن پوست یاری می نمایند. اگر پاک نماینده ای که استفاده می کنید احساس سفتی، خشکی و خارش در پوستتان ایجاد می نماید، ممکن است مناسب شما نباشد. در پی پاک نماینده ای باشید که ملایم و در عین حال آبرسان باشد. از پاک نماینده های کف دار خودداری کنید؛ زیرا به طور کامل چربی طبیعی پوست را از بین می برند و خشکی ایجاد می نمایند. در عوض، یک کرم پاک نماینده یا یک پاک نماینده مبتنی بر روغن را برای افزایش آبرسانی در آغاز روتین مراقبت از پوست پاییز خود انتخاب کنید.

9. به روغن های صورت بله بگویید

روغن های صورت می توانند در تابستان احساس چربی و سنگینی بیش از حد به پوست شما بدهند، اما برترین گزینه برای استفاده در پاییز هستند. روغن طبیعی مناسب پوست یک راه عالی برای بازگرداندن رطوبت در ماه های خشک سال است. بعضی از روغن های صورت که برای پاییز مناسب هستند عبارتند از: روغن ژنوبایوتیک و روغن جوجوبا. این روغن ها سرشار از آنتی اکسیدان، خواص ضد التهابی و رطوبت هستند.

10. در استفاده از مواد تحریک نماینده احتیاط کنید

افرادی که پوست حساس و واکنش پذیری دارند و درگیر بیماری های پوستی مانند اگزما هستند، اغلب از سوزش و خارش پوست در فصل پاییز شکایت دارند. یکی از راه های کاهش سوزش پوست در پاییز، پرهیز از مواد تحریک نماینده است. بعضی از ترکیبات تحریک نماینده شامل عطر، الکل، اسیدهای قوی، سولفات ها و اسانس ها هستند. اگر پوست حساسی دارید، ابتدا محصول نو را روی پوستتان تست کنید، سپس آن را به صورتتان بمالید.

سخن پایانی

روتین مراقبت از پوست در پاییز نباید منبع استرس و فکر مشغولی تان باشد. شما می توانید آن را فقط با یک پاک نماینده، مرطوب نماینده و ضد آفتاب ساده کامل نگه دارید یا یک روتین طولانی مدت را با مراحل بیشتر آغاز کنید. برای بسیاری از افراد مراقبت از پوست نوعی مراقبت از خود است. برای بعضی دیگر، این کار یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از علائم پیری و جوش است.

اهداف مراقبت از پوست شما هر چه که هستند باید یک روتین داشته باشید تا به سلامت پوست و بدنتان یاری کنید. اساس روتین مراقبت از پوست در پاییز باید آبرسانی، تغذیه، پیشگیری و محافظت باشد.

منبع: Good Face Project

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 مهر 1402 بروزرسانی: 1 مهر 1402 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1551

به "10 نکته مهم برای محافظ از پوست در فصل پاییز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته مهم برای محافظ از پوست در فصل پاییز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید