غرب به سیاسیکاری در برخورد با سلاح شیمیایی خاتمه دهد

به گزارش مجله حقوق، تهران (پانا) - نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با محکوم کردن هر نوع استفاده از سلاح شیمیایی، از کشورهای غربی خواست تا سیاسی کاری در برخورد با این نوع تسلیحات را کنار بگذارند.

غرب به سیاسیکاری در برخورد با سلاح شیمیایی خاتمه دهد

به گزارش روابط عمومی وزارت امور خارجه، مجید تخت روانچی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع گزارش سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی درباره سوریه برگزار گشت، این مطلب را مطرح نمود و اضافه کرد: سیاسی کاری در برخورد با موضوعات مرتبط با سلاح های شیمیایی اعتبار کنوانسیون و سازمان منع سلاح های شیمیایی را خدشه دار می کند و غرب باید به رویه غیرحرفه ای و مبتنی بر اغراض سیاسی خود در این زمینه پایان دهد.

سفیر و کننده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل یادآور شد: ایران قربانی اصلی استفاده گسترده از سلاح های شیمیایی در دوره معاصر است که کشورهای غربی در تولید آن به صدام کمک کردند و وقتی هم او به صورت گسترده از این سلاح علیه شهروندان ایران و سپس اتباع عراق استفاده کرد، هیچ اقدامی در مقابل وی انجام ندادند.

تخت روانچی اضافه کرد: به همین خاطر، ایران بیشتر از هر کشوری هم به ماهیت غیرانسانی این سلاح ها و هم به آثار زیانبار سیاسی کاری در برخورد با آنها واقف است.

وی تاکید کرد: از این رو، ایران استفاده از سلاح شیمیایی توسط هر کسی، در هر مکان و زمان و تحت هر شرایطی را محکوم می کند و خواستار اجرای کامل، موثر و غیرتبعیض آمیز کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی و تقویت اعتبار سازمان مربوطه است.

کننده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: بسیار تاسف آور است که طی چند سال اخیر، کشورهای غربی برای پیشبرد اهداف خود در ارتباط با پرونده شیمیایی سوریه، در شورای امنیت و سازمان منع سلاح های شیمیایی براساس اغراض سیاسی خویش رفتار می کنند.

تخت روانچی اظهار کرد: نتیجه این اقدامات، ایجاد اختلاف در شورای امنیت و سازمان منع سلاح های شیمیایی در برخورد با استفاده از این سلاح های غیرانسانی و در نتیجه خدشه دار شدن اعتبار این نهادها است.

وی تاکید کرد: این رویه، سابقه بسیار خطرناکی را در برخورد با موضوعات مرتبط با سلاح های شیمیایی ایجاد می کند و باید به آن پایان داده شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 644

به "غرب به سیاسیکاری در برخورد با سلاح شیمیایی خاتمه دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غرب به سیاسیکاری در برخورد با سلاح شیمیایی خاتمه دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید