غذاهای غنی شده به قیمت شان می ارزند؟

به گزارش مجله حقوق، اگر سری به سوپرمارکت ها بزنید با حجم زیادی از انواع مواد غذایی روبه رو می شوید که روی بسته بندی آنها درج شده غنی شده با.... در این میان آنچه بیشتر توجه ما را به خود جلب می نماید مواد غذایی غنی شده با انواع ویتامین ها و مواد معدنی مانند آهن، کلسیم و ویتامین D است. آیا فکر می کنید مصرف این نوع از مواد غذایی برای سلامت خوب است؟

غذاهای غنی شده به قیمت شان می ارزند؟

غذاهای غنی شده به قیمت شان می ارزند؟

اگر سری به سوپرمارکت ها بزنید با حجم زیادی از انواع مواد غذایی روبه رو می شوید که روی بسته بندی آنها درج شده غنی شده با.... در این میان آنچه بیشتر توجه ما را به خود جلب می نماید مواد غذایی غنی شده با انواع ویتامین ها و مواد معدنی مانند آهن، کلسیم و ویتامین D است. آیا فکر می کنید مصرف این نوع از مواد غذایی برای سلامت خوب است؟

داستان از کجا آغاز شد؟

در کانادا در اوایل قرن 20 اولین نوع از مواد غذایی غنی شده یعنی نمک یددار به منظور پیشگیری از ابتلای بیشتر مردم به گواتر به بازار عرضه شد. بعد از آن بسیاری از مواد غذایی اجبارا غنی شدند که از آن جمله می توان شیر غنی شده با ویتامین D و آردهای غنی شده با ویتامین B و آهن اشاره نمود. به اسم مثال، شیر غنی شده با ویتامین D در سال 1940 به منظور پیشگیری از ابتلا به راشیتیسم وارد بازار شده و گرچه ابتدا برای شرکت های تولیدنماینده آزاد بود اما در سال 1975 انجام آن اجباری اعلام شد. در سال 1988، آردها با ویتامین B و اسید فولیک غنی شدند تا احتمال بروز نقص در جنین کاهش یابد. نتایج نشان داد غنی کردن مواد غذایی مفید بوده و بر فرض مثال مصرف نمک های غنی شده باید سبب کاهش ابتلا به گواتر در کشورهای مصرف نماینده گردد. در حال حاضر، مواد غذایی در حال غنی شدن با بسیاری دیگر از مواد مفید مانند امگا3 و پروبیوتیک ها هستند. اما سوال اینجاست که آیا تمام انواع غنی سازی برای سلامت مفید است یا تنها راهکاری تجاری برای فروش مواد غذایی با قیمتی بالاتر است؟

آیا غنی سازی واقعا ضروری است؟

در بخش صنایع غذایی که در دنیای امروز کشاورزی صنعتی و غذاهای آماده مصرف آن را قبضه نموده به نظر می رسد بسیاری از محصولات غنی شده سالم تر نیستند اما لازم اند. در واقع نزدیک به 50 سال است که خاک زمین فقیر شده است و کمبود مواد معدنی در زمین می تواند سبب پرورش گیاهان فقیر از مواد مغذی گردد. از سوی دیگر مساله تغییر شکل را نباید از یاد برد. برای مثال، نان را در نظر بگیرید. گندم هر چه قدر هم که در زمین حاصل خیزی رشد کند و غنی از مواد مغذی باشد باز وقتی به آرد تبدیل می گردد، بخشی از مواد مغذی خود را از دست می دهد. به همین علت ضروری است به آن ویتامین و مواد معدنی اضافه کرد. اما چرا مواد مغذی از آرد سفید گرفته می گردد؟ علت واضح است آرد سفید را بهتر از آرد کامل می توان ذخیره و نگهداری کرد.

بعضی از مواد غنی شده برای ما خوب است

در بعضی کشورها مانند کانادا که 6 ماه از سال سرد است و آفتاب کم می تابد، غنی سازی مواد غذایی با ویتامین D لازم به نظر می رسد. ویتامین D، ویتامین ضروری برای سلامت بوده و می تواند ما را از بسیاری بیماری ها نظیر سرطان حفظ کند. از آنجا که کسب طبیعی آن همواره وجود ندارد چه اشکالی دارد که آن را به شکل مصنوعی وارد غذاهایمان کنیم؟!

غذاهای غنی شده گاهی مضر هستند

غنی سازی بعضی مواد غذایی گاهی به نفع سلامت ما نبوده و حتی آن را به خطر می اندازد. برای مثال، غلات صبحانه آماده غنی شده با آهن می تواند به اشتباه حس امنیت به فرد مصرف نماینده بدهد. در صورتی که سلامت انسان در گروی مصرف مواد غذایی فرق دارد. مصرف این نوع غلات سبب کمبود بدن از نظر بعضی ریزمغذی ها و اضافه کرده شدن و تجمع بعضی دیگر می گردد. باید توجه کرد گرچه مصرف مواد غذایی غنی شده مفید است و به اسم مثال مصرف شیر غنی شده با کلسیم می تواند برای افرادی که به محصولات لبنی آلرژی دارند یاری نموده و بعلاوه احتمال ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهد، اما در عین حال برای افرادی که به اندازه کافی لبنیات مصرف می نمایند می تواند گذر از مرز بوده و سلامت آنها را به خطر بیندازد. آنچه متخصصان تغذیه توصیه می نمایند مصرف متعادل مواد غذایی کامل و نه تغییریافته است.

این مواد غذایی غنی شده به قیمت شان نمی ارزد

1-محصولات لبنی غنی شده با امگا3

برترین کار برای بالا بردن اندازه امگا3 در بدن مصرف ماهی های چرب یا مکمل روغن ماهی است. اگر اهل مصرف ماهی نیستید، مصرف گردو را به شما توصیه می کنیم. در کنار آن استفاده از روغن کانولا و روغن زیتون هم می تواند تامین نماینده اندازه امگا6 و امگا9 بدن شما باشد.

2-آب پرتقال غنی شده با کلسیم

آب میوه های صنعتی شکر بالایی دارند و برخلاف محصولات لبنی حاوی ویتامین D که برای جذب کلسیم ضروری است، نیستند. به جای خرید آب میوه های غنی شده با کلسیم بهتر است از دیگر منابع کلسیم مانند بروکلی، جوی دوسر، بادام یا لبنیات بهره ببرید.

3-ماست غنی شده با پروبیوتیک

پروبیوتیک ها برای بعضی عفونت های دستگاه گوارش، تقویت سیستم ایمنی آن و پیشگیری از آلوده شدن به عفونت های ناشی از درمان های آنتی بیوتیکی ضروری است اما توصیه می کنیم به جای ماست غنی شده ماست طبیعی کم چرب مصرف کنید. ماست طبیعی هم حاوی اندازه کافی پروبیوتیک است.

4-آب میوه های غنی شده با آنتی اکسیدان ها

میوه ها به طور طبیعی غنی از آنتی اکسیدان ها، فلاونوییدها، فیبر، ویتامین ها و ریزمغذی ها هستند. مصرف آب میوه های غنی شده با آنتی اکسیدان گرچه قیمت بالاتری دارند اما ارزش غذایی شان هرگز به پای یک پرتقال یا سیب طبیعی نمی رسد. از سوی دیگر این نوع آب میوه ها حاوی قند بالا بوده و در نتیجه باید در مصرف آنها مدارا کرد. آب میوه طبیعی نه تنها مقرون به صرفه تر، بلکه سالم تر و به اندازه کافی غنی از مواد غذایی مفید است.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 7 مهر 1400 بروزرسانی: 7 مهر 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1067

به "غذاهای غنی شده به قیمت شان می ارزند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذاهای غنی شده به قیمت شان می ارزند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید