ترکیه عملیات خصمانه خود بر ضد سوریه را سپر بهار نامید

به گزارش مجله حقوق، وزیر دفاع ترکیه می گوید که کشورش قصد رویارویی با روسیه در ادلب را ندارد بلکه تنها نظام سوریه را هدف قرار خواهد داد.

ترکیه عملیات خصمانه خود بر ضد سوریه را سپر بهار نامید

به گزارش گروه بین الملل مجله حقوق، حلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه امروز یکشنبه مدعی شد که بیش از دو هزار نیروی وابسته به نظام سوریه در ادلب را کشته و یک پهپاد، هشت بالگرد و 103 تانک را منهدم نموده است.

وی مدعی شد که 72 توپخانه و سکوی پرتاب موشک و سه سامانه دفاع هوایی متعلق به نظام سوریه منهدم شد.

طبق گزارش شبکه الجزیره، وزیر دفاع ترکیه گفت: عملیات سپر بهار که پس از حمله به نیروهای ما در ادلب شروع شده است، با موفقیت ادامه دارد.

34 نظامی ترکیه بامداد روز آدینه در حمله هوایی که در نزدیکی روستای الباره، در جبل الزاویه، (حومه استان ادلب) رخ داد، کشته شدند که پس از آن، دولت ترکیه نیز دست به حملات علیه مواضع ارتش سوریه زده است.

او اضافه نمود: قصد رویارویی با روسیه را نداریم بلکه هدف ما انتها دادن به جنایت های نظام سوریه و جلوگیری از افراطی گری و مهاجرت است.

او گفت که ما از روسیه انتظار داریم از نفوذ خود برای وادار کردن نظام سوریه به عقب نشینی تا مرزهای توافق سوچی، استفاده کند.

وی گفت: در چارچوب حق دفاع مشروع به همه حملات به نقاط برج مراقبت و یگان های ترکیه در ادلب پاسخ خواهیم داد.

بر اساس توافق سوچی، روسیه و ترکیه به توافق رسیدند که منطقه امن عاری از سلاح به عرض 15 الی 20 کیلومتر در ریف جنوبی ادلب و شمال حماه، بین گروه های معارض و نیروهای ارتش سوریه ایجاد گردد.

همچنین این توافق از روسیه می خواهد توقف عملیات های ارتش سوریه در استان ادلب را تضمین کند، مشروط بر اینکه در مقابل نیز ترکیه گروه های تندرو و افراطی را از منطقه کاهش تنش دور کند و آزادی انتقال ساکنان منطقه، ورود کالاها و بازیابی روابط تجاری و مالی به وسیله مناطق ام 4 (حلب لاذقیه) و ام 5 (حلب حماه) با انتها 2018 تضمین گردد. بیش از یک سال از آن موقع گذشته ولی مفاد آن اجرا نشده است.

طرفین روس و ترک همچنین توافق کردند که با تروریسم مقابله نمایند و همه اقدامات لازم برای آتش بس پایدار را اتخاذ نمایند که ایجاد گشت های نظامی-امنیتی و مراکز دیدبانی از جمله این اقدامات بود. از این مراکز 12 مرکز متعلق به ترکیه بود.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 111

به "ترکیه عملیات خصمانه خود بر ضد سوریه را سپر بهار نامید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه عملیات خصمانه خود بر ضد سوریه را سپر بهار نامید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید