تاکید کی یف و آنکارا بر حل بحران دونباس و مخالفت با الحاق کریمه به روسیه

به گزارش مجله حقوق، رئیس جمهوری ترکیه و همتای اوکراینی او در جریان مذاکراتی در استانبول، برای حمایت از قطعنامه پایان درگیری در جنوب شرق اوکراین (دونباس) بر پایه توافقات صلح مینسک تاکید کردند.

تاکید کی یف و آنکارا بر حل بحران دونباس و مخالفت با الحاق کریمه به روسیه

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، براساس اعلامیه مشترک رجب طیب اردوغان و ولودیمیر زلنسکی، روسای جمهوری ترکیه و اوکراین پس از نشست روز شنبه، کی یف و آنکارا برای حمایت از کوشش های صلح در مناطق دونتسک و لوهانسک به وسیله گفت وگویی بر پایه توافق های مینسک 2 تاکید نموده اند.

اردوغان و زلنسکی همچنین بر کار هیات نظارت ویژه اوکراین در سازمان امنیت و همکاری در اروپا تاکید نموده و برای ادامه حمایت از فعالیت های آن در اوکراین توافق کردند.

اردوغان در کنفرانس خبری مشترک پس از مذاکرات با زلنسکی گفت، درباره تنش های اخیر در دونباس (مناطق جدایی طلب شرق اوکراین) رایزنی انجام شده و ابراز امیدواری کرد که این بحران به وسیله ابزارهای سیاسی حل و فصل گردد. رهبر ترکیه از توافق های مینسک حمایت کرد.

به رغم توافق های صلح مینسک، نقض های آتش بس همچنان در جنوب شرق اوکراین رخ می دهد، جایی که ارتش اوکراین عملیات ویژه ای علیه جمهوری های خودخوانده دونتسک و لوهانسک در سال 2014 به راه انداخت. براساس آمارهای سازمان ملل متحد، حدود 13 هزار تن قربانی درگیری دونباس شده اند.

در دوم آوریل یک پسر چهار ساله و یک زن 66 ساله در جریان آنچه نیروهای محلی حمله پهپادی اوکراین دانستند، مجروح شدند. کمیته تحقیقات روسیه طی روزهای اخیر چندین پرونده کیفری علیه نیروهای امنیتی اوکراین بر سر بمباران در دونباس شروع نموده است.

همکاری دفاعی

رئیس جمهوری ترکیه همچنین روز شنبه پس از گفت وگو با زلنسکی تاکید نمود، همکاری دفاعی ترکیه - اوکراین علیه هیچ کشور ثالثی نیست.

اردوغان در کنفرانس خبری با رئیس جمهوری اوکراین گفت: یکی از مهمترین بخش های همکاری ما، همکاری در صنعت دفاعی است. با در نظر دریافت مسائل دفاعی و امنیتی، ما کار در فرمت 2+2 که وزرای خارجه و دفاع دو کشور است، شروع نموده ایم. در این راستا، ما همکاری میان کشورهایمان را تقویت خواهیم کرد. همکاری میان کشورهایمان، ابتکارعملی نیست که علیه کشور دیگری باشد.

او ادامه داد، دو کشور بار دیگر به ایجاد شراکت استراتژیک خودشان متعهد شدند. رهبر ترکیه همچنین از پلتفورم کریمه اعلام حمایت کرد.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: ترکیه از تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین حمایت می نماید. موضع اساسی ما به رسمیت نشناختن الحاق کریمه (به روسیه) است. در نشست شورای همکاری استراتژیک عالی رتبه ترکیه و اوکراین، ما از پلتفورم کرمیه که برای متحد کردن این اراضی به اوکراین تشکیل شده است، حمایت کردیم. امید داریم که این پلتفورم راهکاری برای تاتارهای کرمیه و اوکراین گردد.

او اضافه کرد: ما پروژه هایی برای ساخت یک مسجد برای برادرانمان تاتارهای کریمه داریم. امیدواریم که در آینده نزدیک بتوانیم گام های اولیه را برای اجرای این پروژه برداریم.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین در رابطه با همکاری مالی گفت، اقتصادهای دو کشور به رغم پاندمی کرونا همچنان در جهت رشد قرار گرفته است و یکدیگر را کامل می نمایند.

به گفته اردوغان، ترکیه در انتظار گردشگران ترکیه است و آمادگی دارد تا بالاترین سطح امنیت را در بحبوحه پاندمی به لطف واکسیناسیون و سیستم مجوزهای امنیتی در بخش هتلداری ارائه دهد.

در همین حال زلنسکی در کنفرانس مشترک با اردوغان گفت، ترکیه و اوکراین برای نظارت بر تمام مفاد جنجالی یک توافق تجارت آزاد آمادگی دارند و آنکارا و کی یف در نظر دارند تا راه حلی پیدا نمایند تا در نهایت سندی به امضا برسد. به گفته زلنسکی، دو طرف همچنین درباره همکاری در بخش انرژی و همچنین پروژه های مشترک در ساخت هواپیما رایزنی کردند.

رایزنی وزرای دفاع

آندری تاران، وزیر دفاع اوکراین هم درباره تحویل پهپادهای بایراکتار و پروژهای مشترک با خلوصی آکار، همتای ترکیه ای خود در استانبول رایزنی کرد.

وزارت دفاع اوکراین اعلام نمود: وزرای دفاع دو کشور گفت وگوی جداگانه ای درباره همکاری نظامی - فنی دوجانبه داشتند. در این گفت وگوها، آنها همچنین با جزئیات درباره اجرای قراردادهایی که دسامبر گذشته برای ساخت کشتی های کلاس کوروت و پهپاد بایراکتار و پهپاد به امضا رسید و همچنین فرصت هایی برای راه اندازی پروژه های بیشتر به ویژه در صنعت هوایی صحبت کردند.

وزیر دفاع اوکراین همچنین همتای ترکیه ای خودش را برای شرکت در سی امین سالروز استقلال اوکراین دعوت کرد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 855

به "تاکید کی یف و آنکارا بر حل بحران دونباس و مخالفت با الحاق کریمه به روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید کی یف و آنکارا بر حل بحران دونباس و مخالفت با الحاق کریمه به روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید