باید و نبایدهای مصرف تن ماهی!

به گزارش مجله حقوق، تن ماهی، به خاطر داشتن اسید های چرب امگا-3، یکی از غذا هایی است که عملکرد مغز و چشم را تقویت می کند. DHA یکی از انواع امگا-3 است و در تن ماهی یافت می شود.

باید و نبایدهای مصرف تن ماهی!

استفاده صحیح و مناسب از تن ماهی در رژیم غذایی می تواند مزیت های مختلفی هم داشته باشد. در ادامه این مطلب با جنبه های مثبت و منفی استفاده از تن ماهی آشنا خواهیم شد.

تن ماهی یکی از غذا های دارای ماندگاری بالا و نسبتا ارزان قیمت است که هم ارزش تغذیه ای خوبی دارد و هم می تواند در تهیه وعده های غذایی مختلف کاربرد داشته باشد، از سالاد تا ساندویچ. با این که نمی توان مزیت های تغذیه ای تن ماهی را نادیده گرفت، اما به هیچ وجه نباید در مصرف آن زیاده روی کرد، زیرا چنین کاری می تواند به مسمومیت با جیوه منتهی شود.

استفاده صحیح و مناسب از تن ماهی در رژیم غذایی می تواند مزیت های مختلفی هم داشته باشد. در ادامه این مطلب با جنبه های مثبت و منفی استفاده از تن ماهی آشنا خواهیم شد.

1. پروتئین دریافتی تان را افزایش می دهید: افزودن پروتئین به رژیم غذایی می تواند ترفند ارزشمندی باشد، زیرا احساس سیری طولانی تری به وجود می آورد و درنهایت کالری های دریافتی را کاهش می دهد. یک کنسرو تن ماهی معمولا بین 30 تا 45 گرم پروتئین دارد درحالی که این مقدار تقریبا می تواند کل نیاز روزانه بدن به پروتئین را تامین کند. بنابراین، مصرف تن ماهی می تواند راهکار مناسبی برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن باشد.

2. سلامت مغز و چشم را تقویت می کنید: تن ماهی، به خاطر داشتن اسید های چرب امگا-3، یکی از غذا هایی است که عملکرد مغز و چشم را تقویت می کند. DHA که یکی از انواع امگا-3 است و در تن ماهی یافت می شود، خواص خوبی برای تقویت حافظه دارد. علاوه بر این، ترکیبات امگا-3 موجود در تن ماهی می توانند التهاب را کاهش دهند و علائم خشکی چشم را رفع کنند. پس اگر واقعا طبق یک الگوی صحیح از تن ماهی استفاده کنید، از این مزیت خاص هم بهره مند خواهید شد.

3. اگر روغن آن را مصرف کنید، دچار افزایش وزن می شوید: تن ماهی بسته بندی شده درون روغن دارای مزیت هایی مانند ترکیبات پروتئینی و طعم بهتر نسبت به تن ماهی بسته بندی شده درون آب است، اما واقعیت این است که تن ماهی روغنی نهایتا چربی ها و کالری های بیشتری دارد و می تواند باعث افزایش وزن شود.

تن ماهی روغنی در هر 30 گرم حدودا 56 کیلوکالری و 2 گرم چربی دارد درحالی که تن ماهی بسته بندی شده با آب معمولا در هر 30 گرم حدودا 24 کیلوکالری و 1 گرم چربی خواهد داشت. اگر به هر دلیلی (مانند طعم بهتر) از تن ماهی روغنی استفاده می کنید، حداقل باید روغن تن ماهی را جدا کنید و دور بریزید تا مقدار چربی و کالری دریافتی را کاهش دهید.

4. ممکن است دچار نفخ شوید: یکی از ترکیبات موجود در همه انواع تن ماهی، سدیم است که دریافت مقادیر بالای آن می تواند به نفخ منجر شود. یک کنسرو تن ماهی، صرف نظر از این که درون روغن یا آب بسته بندی شده باشد، معمولا یک چهارم از نیاز روزانه بدن به سدیم را تامین می کند.

اگرچه دریافت سدیم برای تنظیم مایعات بدن ضروری است، اما زیاده روی در دریافت سدیم می تواند باعث نفخ شود. بنابراین، تن ماهی نمی تواند غذای مناسبی برای استفاده روزانه باشد.

5. زیاده روی در مصرف تن ماهی باعث مسمومیت با جیوه می شود: تن ماهی نسبت به ماهی تن تازه دارای جیوه کمتری است، اما با این حال مقدار جیوه در آن هنوز به مقدار ای نیست که بتوان به صورت روزانه از تن ماهی استفاده کرد. امروزه در بعضی از منطقه ها جهان، تن ماهی سبک هم به فروش می رسد که دارای جیوه کمتری نسبت به تن ماهی آلباکور است.

بزرگسالان معمولا می توانند هر 2 هفته از تن ماهی معمولی یا 1 بار در هفته از تن ماهی سبک استفاده کنند. در صورت رعایت نکردن این اصل مهم، احتمال مسمومیت با جیوه افزایش خواهد یافت.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 3 شهریور 1401 بروزرسانی: 3 شهریور 1401 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1383

به "باید و نبایدهای مصرف تن ماهی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید و نبایدهای مصرف تن ماهی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید