مقابله با چربی خون

به گزارش مجله حقوق، چربی خون (دشمنی که همواره در کمین است) باعث زود فرارسیدن پیری و سستی و ناتوانی می گردد، حتی بچه ها هم از صدمه آن در امان نیستند. ولی در عین حال که گاهی بچه ها از شر این مرض در امان نیستند،

مقابله با چربی خون

نویسنده: احمد حاجی شریفی

چربی خون (دشمنی که همواره در کمین است) باعث زود فرارسیدن پیری و سستی و ناتوانی می گردد، حتی بچه ها هم از صدمه آن در امان نیستند. ولی در عین حال که گاهی بچه ها از شر این مرض در امان نیستند، اغلب از سن 40 سالگی به بالا به سراغ مردم می آید.

علایم چربی خون عبارتند از: دوار سر، وزوز گوش، درد بازوی چپ، سنگین شدن دست، درد پهلو در سمت چپ و سنگینی پا.

شما وقتی به سراغ سیب زمینی سرخ نموده، غذاهای چرب، گوشت، تخم مرغ و خوراکی های مقوی و چرب و شیرین می روید ابداً به فکر چربی خون نیستید و نمی دانید که با زیاد شدن چربی در خون بیماری خطرناکی را استقبال می کنید، همان طور که سارق به سراغ مراکز پول و خانه های پر اشیا می رود و متوجه جیب پولدارها و به یاد جواهرات و اشیای قیمتی و به فکر بانک زدن و این گونه سارقیدن ها است. به همین طریق هم این سارق چربی خون در کمین اشخاصی است که خوب متوجه هستند که مداوم غذای خوب و چرب و نرم بخورند. اما انسان باید هوشیار و بیدار باشد و یأس و ناامیدی به خود راه نداده و در مقابل آن مقاومت نموده و استعداد به خرج دهد که دست به گریبان با چنین سارق خطرناکی نگردد، اگر هم کسی مبتلا به این بیماری شده باشد به خوبی و آسانی می تواند خود را معالجه کند. همه ما در بدن خود (کلسترول) داریم و این ماده از طریق چربی هایی که می خوریم ساخته شده و جزو خون ما می گردد و جزو مواد متشکله خون می باشد و البته وقتی به اندازه باشد بسیار مفید و ضروری است و باعث از بین بردن میکروب ها و مواد شیمیایی خواهد شد و فقط کسانی که غذای چرب و سنگین و زیاد نمی خورند و یا آن که گاهی و اقلاً یکی، دو مرتبه در هر ماه روزه دار می باشند از زیاد شدن چربی خون در امان هستند. یکی از فلسفه های بزرگ و مهم که در دین اسلام آن قدر تأکید برای روزه های مستحبی نموده به همین منظور بوده که از چربی خون جلوگیری گردد. اندازه طبیعی (کلسترول) در هر لیتر خون بدن 1/5 گرم، تا 1/8 گرم است و اگر اندازه آن از 1/8 گرم، در لیتر بالا رفت تا 2/45 گرم هم زیاد گردد خطرناک نیست ولی باید به آن توجه گردد که از این اندازه بالاتر نرود که اگر بالاتر رفت آن وقت است که باید برای از بین بردن آن تصمیم جدی گرفت.

بیشتر بخوانید:رژیم غذایی برای مبتلایان به چربی خون بالا

وقتی چربی خون زیاد شد به صورت صفحه در جدار رگ ها متبلور می گردد و حجم رگ ها را کم می نماید، در نتیجه گردش خون کند می گردد و حتی گاهی ممکن است به کلی جلوی گردش خون را بگیرد و انسان را دچار سکته قلبی و یا فلج شدن یکی از اعضا بدن کند. کلسترول ممکن است در کبد رسوب نموده و دردهای شدید ایجاد کند. خوب است برای روشن شدن و اطلاع پیدا کردن از آن هر انسانی که به سن 40 می رسد خون خود را آزمایش دهد که اگر چربی در خون راه پیدا نموده باشد درصدد جلوگیری از آن برآید و از خوردن غذاهایی که فراوری چربی می نمایند پرهیز کند و نان خامه ای، غذاهای چرب و شیرین میل نکند و در مقابل ماهی های کوچک و کم چربی خورده و از گوشت های بدون چربی استفاده کند و از خوردن شکلات، آدامس، الکل، مصرف دُخانیات و امثال آن ها که کبد را خسته می نماید به کلی اجتناب نموده و بسیار مراقب و مواظب باشد که کبد خسته نگردد زیرا همین کبد است که اندازه چربی را در خون تنظیم می نماید. لذا از خوردن شیر، تخم مرغ، کره، خامه، روغن حیوانی، گوشت های قرمز، دنبه و چربی جات خودداری کنید و در عوض می توانید از روغن های مایع که چربی خون را زیاد نمی نمایند به طور خام روی غذا و سالاد بریزید و بخورید. روغن زیتون و روغن پسته زمینی (آراشید) که پخته نگردد به کلی بی خطر است. برخی از غذاهای نباتی نه تنها ضرری ندارند بلکه برای از بین بردن چربی خون هم یاری نماینده هستند و رسوب چربی را در رگ ها از بین می برند، از آن جمله: روغن آفتاب گردان که بسیار مفید است، فندق، بادام، شیر چربی گرفته (پس چرخ) و سوپ سبزی و میوه جات بسیار خوب هستند. اخیراً داروهایی کشف شده که خوردن آن ها باعث می گردد کلسترول وارد روده ها کشته و دفع گردد و وارد خون نگردد و برای استفاده از این قبیل داروها باید به پزشک مراجعه یا با متخصص آن مشورت کرد. راه رفتن تند، زودتر از ساعت 10 شب خوابیدن و غذا خوردن منظم در کم کردن چربی خون بسیار مؤثر است.

منبع مقاله :

حاجی شریفی، احمد، (1395)، دائرة المعارف گیاه درمانی ایران، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ پازدهم.

منبع: راسخون
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1103

به "مقابله با چربی خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقابله با چربی خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید