اسماعیل بقایی درباره سوءاستفاده بعضی کشورها از شورای حقوق بشر هشدار داد

به گزارش مجله حقوق، خبرگزاری خبرنگاران- نماینده دائم کشورمان در دفتر سازمان ملل درباره سوءاستفاده بعضی کشورها از شورای حقوق بشر هشدار داد.

اسماعیل بقایی درباره سوءاستفاده بعضی کشورها از شورای حقوق بشر هشدار داد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، نماینده دائم کشورمان در دفتر سازمان ملل در ژنو؛ ضمن هشدار درباره سوءاستفاده از شورای حقوق بشر از سوی بعضی کشور ها که هیچ محدودیت و چهارچوبی در استفاده ابزاری از حقوق بشر ندارند، گفت: نه بانیان قطعنامه و نه حامیان آن، نمی توانند ادعا نمایند که در پی بهبود حقوق بشر مردم ایران هستند؛ چرا که ادعای ریاکارانه آن ها با رفتار ها و اقداماتی که ضد ملت ایران انجام می دهند در تناقض آشکار است.

اسماعیل بقایی هامانه سفیر و نماینده دائم کشورمان در دفتر سازمان ملل در ژنو ضمن اشاره به سابقه اقدامات ضد بشری بانیان و حامیان این قطعنامه سیاسی؛ نسبت به خطر تضعیف اعتبار شورای حقوق بشر هشدار داد و بر ضرورت اقدام کشور های مسئول برای حفظ تمامیت و اعتبار شورای حقوق بشر با حمایت نکردن از پیش نویس این قطعنامه تاکید نمود.

نماینده دائم ایران با اشاره به معین گزارشگر ویژه برای ایران گفت: که این شرایط از سوی تعداد محدودی از کشور ها که سابقه طولانی در اقدامات ضد ایرانی دارند، به شورای حقوق بشر تحمیل شده است.

بقایی ضمن اشاره به اظهارات اخیر وزیر خارجه انگلیس که صراحتا اعلام کرده در روابط تجاری با کشور ها؛ حقوق بشر برای این کشور اهمیتی ندارد، آن را مصداق عینی رویکرد ریاکارانه ای دانست که بعضی از کشور ها مانند انگلیس، آمریکا، فرانسه، بلژیک، آلمان، کانادا در سوء استفاده گسترده از حقوق بشر برای تقابل سیاسی با کشور های مخالف خود اتخاذ کرده اند و در عین حال مشارکت شان در کشتار مردم بی گناه یمن با ارسال اسلحه به کشور متجاوز آشکار است.

امروز کشور های غربی بار دیگر قطعنامه ای علیه ایران به شورای حقوق بشر ارایه کردند. این قطعنامه بدون هیچ تغییری؛ همان قطعنامه سال گذشته بوده و هدف آن تمدید ماموریت گزارشگر حقوق بشر است.

این قطعنامه با 21 رای مثبت 12 رای منفی و 14 رای ممتنع اعضای شورای حقوق بشر، با وجود اینکه حمایت کمتر از نیمی از اعضای شورا را داشت، به تصویب رسید.

گفتنی است که این قطعنامه با هدف تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران از سوی کشور های اروپایی هر سال به شورای حقوق بشر ارایه می گردد. طی سال های گذشته سوئد آن را به شورا ارایه می کرد که در امسال این مسئولیت به ایسلند واگذار شد.

ایران و تعداد زیادی از کشور ها اصولا قطعنامه های کشوری را به رسمیت نمی شناسند و بر این عقیده هستند که قطعنامه هایی که علیه کشور ها تصویب می گردد و گزارشاتی که بدون رضایت کشور ذیربط معین می شوند نه تنها هیچ کمکی به پیشبرد حقوق بشر نمی نمایند بلکه با ایجاد فضای تقابلی و زمینه سو استفاده سیاسی از این قطعنامه ها، اعتبار و صندلی شورای حقوق بشر را نیز با مخاطره جدی روبرو می سازند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 835

به "اسماعیل بقایی درباره سوءاستفاده بعضی کشورها از شورای حقوق بشر هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسماعیل بقایی درباره سوءاستفاده بعضی کشورها از شورای حقوق بشر هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید