راحت ترین کشور برای گرفتن اقامت کجاست؟

به گزارش مجله حقوق، زندگی در کشورهای سطح بالا، رویای همه ماست. اما رسیدن به این رویا تلاش زیادی می خواهد. کشورهای برتر جهان معمولا قوانین سخت گیرانه ای برای پذیرش مهاجر دارند. پس بهتر است همین اول آگاهانه پیش بروید و روی کشور درستی وقت و انرژی بگذارید. ما هم در این مرحله کمکتان می کنیم. در مقاله خبرنگاران امروز قرار است راحت ترین کشور برای گرفتن اقامت را معرفی کنیم. علاوه بر معرفی 7 کشور راحت برای شهروندی، راه های مهاجرت و شرایط زندگی در این منطقه ها را هم توضیح می دهیم.

راحت ترین کشور برای گرفتن اقامت کجاست؟

منظور از راحت ترین کشور برای گرفتن اقامت چیست؟

هر کشوری قوانین خودش را برای اتباع خارجی دارد. بعضی از کشورها مهاجرپذیر هستند. مثلا کانادا سالانه تا 300 هزار مهاجر از سراسر جهان قبول می کند. معمولا کشورهای پیشرفته تمایل کمتری به پذیرش مهاجر دارند. برای مثال ویزای توریستی سوئیس کلی دردسر دارد چه برسد به گرفتن شهروندی آن! این از قوانین خود کشور مقصد.

حالا ما که ایرانی هستیم به دلیل شرایط سیاسی و ارتباطات بین الملل، کارمان کمی سخت تر است. این محدودیت باعث می شود خیلی از گزینه ها را از دست بدهیم. همین آمریکا را درنظر بگیرید. همه می دانیم تنوع ملیت و نژاد در آمریکا چقدر بالاست. ولی خب (در حال حاضر) برای ایرانیان گرفتن اقامت آمریکا تقریبا غیرممکن است. با این شرحات، ما لیست راحت ترین کشور برای گرفتن اقامت را بر اساس چند عامل مختلف تهیه کردیم:

  • قوانین مهاجرتی کشور مقصد
  • پذیرش مهاجران ایرانی در کشور مقصد
  • جزئیاتی مثل هزینه مهاجرت، شانس قبولی درخواست، مدت زمان فرایند مهاجرت و…

1. کانادا

اول از گل سرسبد مقاصد مهاجرتی شروع کنیم! همیشه کانادا به عنوان راحت ترین کشور برای گرفتن اقامت مطرح است. چون هم سطح رفاه و امکانات بالایی دارد، و هم قوانین مهاجرتی آن سخت گیرانه نیست. پیش بینی می شود که این قوانین حداقل تا سال 2022 ادامه داشته باشد. بعد از آن باید منتظر سیاست های تازه اداره مهاجرت و شهروندی کانادا باشیم.

روش های مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا روش های متنوعی دارد. نوع روش باید بر اساس شرایط، تحصیلات، سطح زبان، سرمایه و… شما انتخاب شود. ما در مقاله همه چیز درباره مهاجرت به کانادا تمام مراحل را برایتان شرح دادیم. در اینجا فقط به طور خلاصه نگاهی به راه های گرفتن اقامت کانادا بیندازیم:

مهاجرت تحصیلی

بیشتر متقاضیان مهاجرت به کانادا، دانشجویان هستند. برای ویزای تحصیلی باید از طریق دانشگاه های کانادا (برای مقطع کارشناسی ارشد) یا یکی از اساتید دانشگاه (برای مقطع دکتری) اقدام کنید. در صورت پذیرش برایتان تاییدیه ارسال می شود. با این تاییدیه می توانید برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنید.

مهاجرت کاری

کانادا به افراد باصلاحیت اجازه می دهد وارد خاکش شوند و کار پیدا کنند. مهاجرت کاری کانادا با سیستم اکسپرس اینتری بررسی می شود. پس باید خودتان، یا وکیل مهاجرتی تان وارد سایت مهاجرت کانادا شوید و درخواستتان را ثبت کنید. امتیاز شما با توجه به سابقه کاری، تحصیلات، سطح زبان، سن و… بررسی می شود. امتیاز بالاتر، شانس پذیرش بالاتر.

مهاجرت سرمایه گذاری

سرمایه گذاری کانادا معمولا از راه ثبت شرکت، کارآفرینی، یا سرمایه گذاری غیبرطرفال انجام می شود. هر استان کانادا، برنامه سرمایه گذاری ویژه خودش را دارد. پس باید اول راجع به برنامه و پیشنهاد استان مورد نظرتان تحقیق کنید.

مهاجرت اسپانسرشیپ

در این روش، فرد مقیم کانادا می تواند اسپانسر بستگانش شود. اگر همسر، فرزند، والدین و حتی نوه تان در کانادا است، می توانید به این کشور مهاجرت کنید.

مهاجرت تولد فرزند

هر فرزندی که در خاک کانادا متولد شود تابعیت کانادایی دارد. در این روش فقط فرزندتان اقامت می گیرد. اما او می تواند بعد از 18 سالگی اسپانسر شما شود.

پناهندگی

پناهندگی در واقع روش مهاجرتی نیست! این گزینه وقتی در میان است که فرد شرایط ویژه ای داشته باشد. آزار و اذیت سیاسی، مذهبی، جنگ و آوارگی از دلایل رایج اخذ پناهندگی هستند.

شرایط زندگی در کانادا

کانادا کشور بی طرف و آرامی است. اقتصاد در این کشور، مثل کشورهای اروپایی بحران ندارد و ارزش پول آن بالاست. متاسفانه هزینه های کانادا نه فقط برای ما، نسبت به کشورهای اروپایی هم زیاد است. البته به محض اینکه شغلی پیدا کنید و درآمد دلاری داشته باشید این مشکل برطرف می شود. از مسائل دیگر سرمای زیاد و دوری مسافت تا ایران است. در مجموع کانادا با سطح بالای علمی، شرایط خوب شغلی، رفاهی و خدمات، از بهترین نقاط جهان برای زندگی به شمار میرود.

2. آلمان

می رسیم به مقصد محبوب بعدی برای ایرانیان. می شود گفت در بین کشورهای اروپایی، آلمان راحت ترین کشور برای گرفتن اقامت است. حدودا 12% مردم این کشور مهاجر هستند. از این تعداد بیشتر از 120 هزار نفر را ایرانیان تشکیل می دهند. از آنجایی که جمعیت جوان و نیروی کار آلمان رو به کاهش است، دولت از پذیرش مهاجران توانمند استقبال می کند.

روش های مهاجرت به آلمان

راحت ترین روش مهاجرت به آلمان سرمایه گذاری است. در این کشور بستر مناسبی برای فعالیت های مالی وجود دارد. با این حال خیلی از دانشجویان هم به تحصیل در این کشور اروپایی فکر می کنند. روش های مهاجرت به آلمان را با هم مرور کنیم:

مهاجرت تحصیلی

صدها دانشگاه و مراکز علمی در این کشور فعالیت دارند. اگر دنبال مدرک معتبر جهانی هستید، از آلمان غافل نشوید. برای مهاجرت تحصیلی، باید رزومه علمی تان را برای دانشگاه یا استاد مورد نظر ارسال کنید. در صورت تایید برای شما پذیرش ثبت نام صادر می شود. با این پذیرش می توانید به سفارت مراجعه کنید و درخواست ویزای تحصیلی بدهید.

مهاجرت کاری

برای مهاجرت کاری به آلمان دو روش وجود دارد. روش سخت تر گرفتن پیشنهاد شغلی است. سخت از آنجایی که آگهی های کاری تا 3 ماه فقط در آلمان درج می شود. اگر نیروی مورد نیاز پیدا نشد این آگهی برای 3 ماه دیگر در اتحادیه اروپا فعال است. اگر باز هم نیروی مناسب پیدا نشد نوبت به افراد خارجی می رسد.

اما در روش دوم شما می توانید خودتان حضوری به آلمان بروید و کار پیدا کنید. اگر مهارت بالایی دارید، حتما شانستان را در این روش امتحان کنید. برای شروع باید ویزای 6 ماهه جستجوی کار بگیرید. مهارت انگلیسی و آلمانی، سابقه کار اجرایی، تخصص بالا و… شانس شما را برای پیدا کردن کار بالا می برد.

مهاجرت سرمایه گذاری

آلمان از کشورهای صنعتی و پیشرفته اروپاست. پس قطعا با سرمایه گذاری در این کشور ضرر نمی کنید. یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در آلمان، ثبت شرکت است. برای اینکار باید طرحی در قالب بیزنس پلن ارائه دهید. در صورت تایید طرح، شما و اعضای خانواده می توانید ویزا دریافت کنید. هزینه ثبت شرکت در آلمان حدود 3 تا 4 هزار یورو است. به علاوه شرکت شما باید حداقل 35000 یورو سرمایه اولیه داشته باشد.

مهاجرت با ازدواج

تابعیت فرزند در آلمان براساس خون است. اما راه اقامت از طریق ازدواج وجود دارد. به دلیل سوءاستفاده از این روش، باید بتوانید صحت ازدواج را اثبات کنید. در این نوع اقامت، به همسر خارجی بعد از 3 سال زندگی مشترک در آلمان، تابعیت داده می شود.

پناهندگی در آلمان

با درخواست های فراوان پناهندگی در آلمان، موردها با دقت بسیار زیادی بررسی می شوند و امکان رد شدن بالاست. در واقع پناهندگی روش مهاجرت نیست. اما افرادی که در خاک خود احساس خطر و ناامنی می کنند از طریق دولت آلمان حمایت می شوند.

شرایط زندگی در آلمان

کشور آلمان چهارمین رتبه در صنعت جهانی را دارد. این ویژگی باعث شده فرصت های شغلی در این کشور بسیار مطلوب باشد. هزینه های زندگی در آلمان نسبت به کشورهای مشابه اش مناسب است (به جز اجاره خانه!). از نظر فرهنگی، مردم آلمان بسیار قانونمند هست و باید سعی کنید نظم و برنامه را وارد زندگیتان کنید. یکی از چالش های دیگر مهاجرت به آلمان، یاد گرفتن زبان است. تسلط نسبی روی این زبان میانگین 1.5 سال طول می کشد. با هر روشی که برای مهاجرت به آلمان اقدام کنید بعد از 5 سال کار و زندگی در این کشور، می توانید اقامت دائم بگیرید.

3. ترکیه

ترکیه از نظر مسافت و تشابه فرهنگی، راحت ترین کشور برای گرفتن اقامت است. نزدیک به 4 میلیون مهاجر در این کشور زندگی می کنند. بیشتر مهاجران سوری هستند؛ اما ایرانیان هم علاقه زیادی به زندگی در این کشور همسایه نشان می دهند.

روش های مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه فقط یک راه ندارد. اما رایج ترین و پرطرفدارترین روش، خرید ملک است. اگر سرمایه لازم برای خرید ملک ندارید هیچ نگران نباشید! روش های کم هزینه تری هم پیش روی شماست. نگاهی به راه های مختلف مهاجرت به ترکیه بیندازیم:

مهاجرت تحصیلی

راستش را بخواهید سطح دانشگاه های ترکیه در جهان بالا نیست. اما اگر به دلیل کنکور یا هر مساله دیگری نمی خواهید در ایران تحصیل کنید، ترکیه گزینه مناسبی است. برای گرفتن اقامت تحصیلی باید از دانشگاه مقصد پذیرش بگیرید. معمولا تحصیل در دانشگاه های دولتی به زبان ترکی استانبولی است. اما در تعدادی از مراکز خصوصی، آموزش به انگلیسی انجام می شود. راستی در ترکیه امکان گرفتن مدرک تحصیلی هم وجود دارد. معدل بالا و تسلط به زبان ترکی، شانستان را برای تحصیل بالا می برد.

مهاجرت کاری

در ترکیه شرایط کاری چندان ایده آل نیست. نرخ بیکاری در این کشور حدود 11 درصد است (2 برابر آلمان). اما در هر صورت اگر به زبان ترکی-استانبولی تسلط دارید می توانید به کار در ترکیه فکر کنید. برای مهاجرت کاری اول باید در ترکیه در پی کار بشد. بعد از توافق با کارفرمای ترک، می توانید از وزارت کار مجوز بگیرید و برای ویزای کار اقدام کنید.

مهاجرت سرمایه گذاری

ترکیه از جذب سرمایه داران خارجی استقبال می کند. دو روش رایج سرمایه گذاری در ترکیه، ثبت شرکت و خرید ملک است. در روش اول می توانید با ثبت شرکت قانونی، استخدام حداقل 5 نیروی ترک، و پرداخت مالیات مهاجرت کنید. بعد از 5 سال به شما اقامت دائم داده می شود. در روش دوم با خرید خانه اقامت موقت می گیرید. بعد از چند بار تمدید اقامت، می توانید برای گرفتن اقامت دائم اقدام کنید. (البته اگر ارزش ملک شما بیشتر از 250 هزار دلار باشد اقامتتان از همان ابتدا دائم می شود.)

مهاجرت ازدواج

در ترکیه نیز قانون تابعیت نوزاد براساس خون است. یعنی برخلاف کانادا، اگر فرزندتان در ترکیه متولد شود تابعیت ترک ندارد. اما امکان اقامت از طریق ازدواج وجود دارد. در اینجا هم مثل بیشتر کشورها، باید حقیقی بودن ازدواجتان را اثبات کنید. بعد از 3 الی 5 سال از تداوم زندگی مشترک، می توانید اقامت دائم بگیرید.

پناهندگی

معمولا ترکیه از پناهندگان فقط حمایت موقت می کند. این افراد بعد از مدتی به کشورهای دیگر هدایت می شوند. پناهندگی فقط در صورت شرایط خاص و خطر جانی توجیه دارد. چون در شرایط عادی، این افراد جایگاه اجتماعی نامطلوبی دارند، به صورت ناامن جابجا می شوند و مورد سوءاستفاده قرار می گیرند.

شرایط زندگی در ترکیه

مردم ترکیه تشابهات فرهنگی زیادی با ایرانیان دارند. علاوه بر فرهنگ، فاصله نزدیک تا ایران، دین یکسان و… شرایط مطلوبی را برای مهاجرت ایرانیان ایجاد کرده است. هزینه زندگی در ترکیه بستگی به شهر و حتی منطقه دارد. اما به طور معمول هزینه یک ماه زندگی، حدودا 3000 لیر است. به طور خلاصه رفاه و اقتصاد در ترکیه، به حد آمریکا و کشورهای اروپایی نمی رسد. اما اگر در پی مقصد مهاجرتی کم ریسک و راحتی هستید حتما به این کشور زیبا فکر کنید.

4. اتریش

یکی از گزینه های مناسب مهاجرتی در اروپا کشور اتریش است. اگر نمی دانید این کشور کجاست روی نقشه به مرکر اروپا نگاه کنید. اتفاقا همین مرکزیت و دسترسی عالی به کشورهای اروپایی از مزیت های اتریش است. رفاه بالا، شرایط مناسب مالی، مردم با فرهنگ و مهربان، زیبایی های طبیعی و… از انگیزه های مهاجرت به اتریش هستند.

روش های مهاجرت به اتریش

اگر هدفتان اروپاست و در پی راحت ترین کشور برای اقامت می شد، اتریش بعد از آلمان بهترین انتخاب است. ویزای کاری این کشور شرایط واقعا خوبی دارد. اما اگر هدف های تحصیلی و سرمایه گذاری هم داشته باشید اتریش ناامیدتان نمی کند.

مهاجرت کاری

اتریش از معدود کشورهای اروپایی است که ویزای جستجوی کار ارائه می دهد. با این ویزا شما 6 ماه فرصت دارید که دنبال کار بشد. البته ویزای جستجوی کار به تمام متقاضیان تعلق نمی گیرد. برای واجد شرایط بودن باید تحصیلات، تجربه کاری و سطح زبان خوبی داشته باشید. در این روش با 4 سال کار و پرداخت مالیات در اتریش ، می توانید اقامت دائم بگیرید.

مهاجرت تحصیلی

دانشگاه های رایگان اتریش انگیزه خوبی برای مهاجرت هستند. البته در مراکز رایگان معمولا به زبان آلمانی تدریس می شود. برای ادامه تحصیل لازم است از دانشگاه موردنظرتان پذیرش بگیرید. در این میان رشته هایی مثل هنر و پزشکی استثنا هستند. برای تحصیل در این رشته ها باید آزمون ورودی بدهید. قسمت مجذوب کننده ماجرا اینجاست که بعد از فارغ التحصیلی، یک سال زمان به شما داده می شود. اگر در این مدت کار پیدا کنید می توانید اقامت دائم اتریش را دریافت کنید.

مهاجرت سرمایه گذاری

استارتاپ و ثبت شرکت از راه های رایج سرمایه گذاری در اتریش هستند. برای اقدام لازم است سرمایه اولیه، تحصیلات و تجربه کاری داشته باشید. هرچقدر شرایطتان بهتر باشد امتیاز و شانستان بیشتر می شود. البته در راه اندازی استارتاپ، خلاقیت طرح هم بسیار موثر است. در صورت پذیرش طرح، باید حداقل 50 هزار یورو در شرکتتان سرمایه گذاری کنید. با این روش مستقیما اقامت دائم نمی گیرید. اما با دریافت کارت های اقامت موقت اتریش، راهتان برای اقامت دائم و حتی تابعیت هموار می شود.

مهاجرت از طریق ازدواج

یکی از راه های اقامت در اتریش، ازدواج با شهروند اتریشی است. این ازدواج باید قانونی باشد و صحت آن به اثبات برسد. بعد از 6 سال، همسر خارجی می تواند درخواست تابعیت بدهد. شرط درخواست این است که همسر از 6 سال، حداقل 5 سال را در اتریش و با همسر اتریشی خود زندگی کرده باشد.

شرایط زندگی در اتریش

با هر روشی که به اتریش مهاجرت کنید، بعد از 5 سال می توانید اقامت دائم دریافت کنید. برای تابعیت هم باید بعد از 10 سال زندگی در اتریش اقدام کنید. (البته تابعیت از طریق ازدواج استثنا و 6 سال است.) زبان رسمی اتریش آلمانی است. اما انگلیسی هم در این کشور کارتان را راه می اندازد. اقتصاد این کشور شرایط مطلوبی دارد و اتریش از ثروتمندترین منطقه ها اروپا محسوب می شود. در نهایت اگر به کشوری زیبا و آرام با رفاه و اقتصاد قوی فکر می کنید، حتما گزینه اتریش را درنظر بگیرید.

5. اسلواکی

در بین کشورهای اروپایی، آلمان و اتریش شانس ویزای بیشتری دارند. اما اگر می خواهید از طریق کسب و کار مهاجرت کنید، اسلواکی هم گزینه خوبی برایتان است. یک مزیت فوق العاده اینجاست که با مهاجرت به اسلواکی، راهتان برای سایر منطقه ها اروپا باز می شود. اسلواکی عضو حوزه شینگن است. یعنی با اخذ اقامت این کشور، شما و خانواده تان می توانید به راحتی در اتحادیه اروپا کار، تحصیل و سفر کنید.

روش های مهاجرت به اسلواکی

اگر بخواهیم روراست باشیم، تا وقتی انگلیس و کانادا و آمریکا هستند، مهاجرت تحصیلی به اسلواکی توجیه ندارد! گزینه اسلواکی، به عنوان راحت ترین کشور برای گرفتن اقامت کسب و کار مطرح است. پس فقط همین یک روش مهاجرتی را با هم بررسی می کنیم.

مهاجرت به اسلواکی با ثبت شرکت

خوشبختانه شانس دریافت اقامت با این روش بالا است. دلیل ساده ای هم دارد. اسلواکی در مقایسه با کشورهای برتر اروپایی، اقتصاد چندان قوی ندارد. در سیاست های تازه، این کشور از جذب افراد سرمایه دار خارجی استقبال می کند. ضمناً مالیات پنج ساله ای که شما به دولت پرداخت می کنید هم انگیزه خوبی برایشان است. در شروع باید سرمایه و مدارک لازم ثبت شرکت را داشته باشید. مدارک هویتی، گواهی عدم سوءپیشینه، تاییدیه حساب بانکی (2500 یورو به ازای هر فرد) از شرایط اولیه هستند.

در گام بعدی باید یک طرح تجاری مفید به دولت اسلواکی ارائه بدهید. طرح شما باید خلاقانه و سودآور باشد و مورد تایید قرار بگیرد. در صورت پذیرش طرح، می توانید برای گرفتن اقامت موقت اقدام کنید. با رعایت قوانینی مثل پرداخت مالیات و عدم ارتکاب جرم، بعد از 5 سال اقامتتان دائم می شود. و بعد از 3 سال اقامت دائم، در صورتی که با زبان و کشور اسلواکی آشنایی کافی داشته باشید واجد شرایط تابعیت و دریافت پاسپورت اسلواکی هستید.

شرایط زندگی در اسلواکی

شاید اولین چالش زندگی در اسلواکی، زبان باشد. زبان اسلواک کاملا ناشناخته به نظر میرسد! اما در سالهای ابتدایی نیازی به یادگیری این زبان ندارید. فقط در مرحله دریافت تابعیت، زبان اهمیت دارد. هزینه های زندگی در اسلواکی نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین است. یک خانواده چهار نفره با ماهی 2000 یورو می توانند به راحتی زندگی کنند. البته در نظر داشته باشید که میانگین دستمزد هم به همین نسبت بالا نیست. به طور خلاصه اسلواکی کشور آرام، زیبا و تاریخی، و با فرهنگ غنی است. اگر در پی اقامت راحت و زندگی بی دغدغه در محیطی آرامش بخش هستید اسلواکی می تواند مقصد مناسبی برایتان باشد.

6.امارات متحده عربی

مهاجران زیادی از کشورهای منطقه و آسیای شرقی، امارات را برای کار و زندگی انتخاب می کنند. نکته اینجاست که گرفتن تابعیت امارات خیلی سخت و پیچیده است. اما اگر هدفتان کار و سرمایه گذاری در یک کشور خارجی باشد، امارت گزینه خوبی برای شماست. چون با توجه به منابع نفتی، ثروت ملی و درآمدزایی، سرمایه گذاری در این کشور معمولا پرسود است.

راه های مهاجرت به امارات

برای مهاجرت به امارات سرمایه موثرترین عامل است. بیشتر روش های مهاجرتی به تمکن مالی نیاز دارند. حتی مهاجرت تحصیلی هم هزینه زیادی برایتان دارد. پس توصیه می کنیم فقط در صورت داشتن سرمایه کافی به امارات فکر کنید. در غیر این صورت کشورهای دیگر این مقاله، انتخاب بهتری برایتان هستند. روش های مهاجرت به امارات به شرح زیر هستند.

مهاجرت کاری

نرخ بیکاری در امارات بسیار پایین و حدود 1.7 است. به علاوه حقوق های بالا و عدم وجود مالیات، انگیزه بیشتری برای کار در این کشور ایجاد می کند. برای پیدا کردن شغل مناسب در امارات، باید رزومه خود را به زبان عربی و انگلیسی برای کارفرمایان و سایت های کاریابی ارسال کنید. بعد از گرفتن پیشنهاد شغلی و دریافت مجوز کار، می توانید اقامت موقت بگیرید. در این روش بعد از گرفتن اقامت خانواده تان هم می توانند همراهتان مهاجرت کنند. فقط دقت کنید که اقامت کاری امارات بلند مدت نیست و باید در پایان هر دوره تمدید شود.

مهاجرت تحصیلی

اقامت تحصیلی هم در امارات موقت است. اگر علاقمند به تحصیل در این کشور هستید می توانید درخواستتان را برای دانشگاه ها و مراکز علمی ارسال کنید. تحصیل در امارات، به هر دو زبان انگلیسی و عربی امکان پذیر است. بعد از فارغ التحصیلی می توانید برای یافتن کار اقدام کنید و با ویزای کاری همچنان در امارات زندگی کنید.

مهاجرت سرمایه گذاری

برخلاف دو روش قبلی، در این روش می توانید اقامت بلند مدت کسب کنید. اقامت سرمایه گذاران خارجی 5 و 10 ساله است که به صورت اتوماتیک تمدید می شود. انواع روش های سرمایه گذاری شامل کارآفرینی، خرید ملک، سپرده گذاری و ثبت شرکت هستند. برای مثال با سرمایه گذاری 2.7 میلیون دلار می توانید اقامت 10 ساله امارات را به همراه خانواده تان دریافت کنید.

مهاجرت از طریق ازدواج

در امارات هم برای گرفتن اقامت ازدواج، باید صحت و قانونی بودن ازدوجتان را به اثبات برسانید. طبق قوانین امارات، اگر مردی خارجی با زنی اماراتی ازدواج کند اقامت می گیرد اما تابعیت به او داده نمی شود. برعکس زن خارجی می تواند بعد از سه سال زندگی با مرد اماراتی تابعیت هم دریافت کند.

شرایط زندگی در امارات

احتمالا بدانید که امارات کشور گرانی محسوب می شود. پس توصیه می کنیم با اطمینان از داشتن شغل به این کشور مهاجرت کنید. همانطور که گفتیم در تمام روش ها به جز سرمایه گذاری و ازدواج، اقامت دائم نیست و نیاز به تمدید دارد. تابعیت امارات معمولا بعد از 30 سال کار و زندگی در این کشور اعطا می شود.

به هر حال داشتن پاسپورت اماراتی شاید آروزی هر کسی باشد. پاسپورت این کشور رنک اول جهانی را دارد و با آن می توانید به 166 کشور جهان بدون ویزا سفر کنید. در نهایت باید بگوئیم اگر قصد زندگی راحت و بدون استرس تمدید ویزا دارید بهتر است از خیر امارات بگذرید. اما اگر هدفتان مهاجرت کاری، سرمایه گذاری و درآمدزایی است حتما امارات را به عنوان یک گزینه خوب بررسی کنید.

7. استرالیا

استرالیا یک مقصد فوق العاده برای مهاجران سراسر جهانست. شاید بتوان گفت استرالیا در سطح رفاه با سوئیس رقابت می کند. بی طرفی و ثبات سیاسی، زبان انگلیسی، طبیعت زیبا، اقتصاد قوی، فرهنگ بالا و… از مزایای این سرزمین هستند. استرالیا تقریبا مهاجرپذیر محسوب می شود و شرایط خوبی برای جذب افراد متخصص دارد.

روش های مهاجرت به استرالیا

معمولا مهاجران، استرالیا را با هدف مهاجرت تحصیلی و کاری انتخاب می کنند. اما شرایط مهاجرت سرمایه گذاری و خانوادگی هم در این کشور مهیاست. با هم نگاهی به روش های مختلف اقامت استرالیا داشته باشیم:

مهاجرت تحصیلی

دانشگاه های استرالیا در سطح علمی خوبی قرار دارند. اگر قصد تحصیل در یکی از 100 دانشگاه برتر جهان را دارید، استرلیا می تواند مقصد خوبی برایتان باشد. برای درخواست تحصیل باید رزومه خود را برای دانشگاه موردنظر ارسال کنید. در صورت پذیرش می توانید برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنید. خوشبختانه ویزای تحصیلی استرالیا قابل تبدیل به اقامت دائم است. بعد از فارغ التحصیلی می توانید وارد بازار کار شوید و با 5 سال کار و زندگی در این کشور اقامت دائم بگیرید.

مهاجرت کاری

یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت به استرلیا ویزای کاری است. در استرالیا هم مانند کانادا، مهاجرت کاری با سیستم امتیازبندی بررسی می شود. بنابراین اگر سطح زبان، تحصیلات و تخصص خوبی دارید شانستان برای کار در استرالیا بالا است. ویزاهای کاری کانادا انواع مختلفی دارند. جالب است بدانید در ویزای 189 از همان اول اقامت دائم می گیرید. البته این ویزا شرایط نسبتا سختی دارد و باید حداقل 60 امتیاز در سیستم پذیرش کسب کنید.

مهاجرت سرمایه گذاری

با داشتن شرایط سرمایه گذاری می توانید ویزای موقت استرالیا بگیرید و وارد این کشور شوید. حدبیشتر 55 سال سن، حداقل 800 هزار دلار دارایی، حداقل 500هزار دلار گردش مالی در 4 سال اخیر و تجربه کارفرمایی در ایران، از شرایط لازم هستند. بعد از گرفتن ویزا، می توانید در استرالیا کسب و کارتان را راه اندازی کنید. شرکت شما باید حداقل 200 هزار دلار سرمایه داشته باشد و به 300 هزار دلار گردش سالیانه برسد. در این روش می توانید با خانواده تان مهاجرت کنید و بعد از چند سال اقامت دائم بگیرید.

مهاجرت خانوادگی

استرالیا تقریبا راحت ترین کشور برای گرفتن اقامت خانوادگی است. دولت استرالیا برای کانون خانواده اهمیت خاصی قائل است. در قوانین این کشور علاوه بر ویزای ازدواج، می توانید از ویزای خانوادگی هم استفاده کنید. به این صورت که اگر اقامت دارید، به فرزندتان هم ویزا تعلق می گیرد. یا اگر بچه تان ساکن استرالیا هستند می توانید با ویزای والدین مهاجرت کنید.

شرایط زندگی در استرالیا

استرالیا برای شما یک زندگی آرام با امکانات و رفاه به همراه دارد. شاید بتوان حقوق شهروندی در این کشور را تقریبا مثل کانادا دانست. البته متاسفانه استرالیا هم به اندازه کانادا از ایران فاصله دارد و باید این عامل را قبل از مهاجرت در نظر بگیرید. هزینه زندگی در استرالیا بستگی به شهر و منطقه دارد. شهرهای بزرگی مثل سیدنی و ملبورن گران تر هستند. به طور حدودی یک ماه زندگی دونفره در این کشور 2500 دلار هزینه دارد. البته اگر شغل مناسبی پیدا کنید نگرانی از بابت هزینه ها به حداقل می رسد. آمار نشان داده میانگین درآمد استرالیا از کشورهای هم رده اروپایی هم بالاتر است.

مهاجرت؛ شروعی دوباره

در لیست راحت ترین کشور برای گرفتن اقامت، کدام مقصد نظرتان را جلب کرد؟ امیدواریم با این مقاله دید خوبی نسبت به شرایط مهاجرت کسب کرده باشید. 7 کشور فوق، با موضوع راحت ترین مقصدهای مهاجرتی ذکر شده اند. اما قطعا کشورهای زیادی در جهان هستند که می توانند به وطن دوم شما تبدیل شوند. در مقاله های بعدی حتما کشورهای بیشتری را با هم بررسی می کنیم. در بخش نظرات، حتما کشور پیشنهادیتان را معرفی کنید. در نهایت اینکه مهاجرت شروعی دوباره در یک مکان تازه است. امیدواریم مقصدتان هر جا که هست، سرنوشت بی نظیری در انتظارتان باشد.

منبع: دیجیاتور
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1369

به "راحت ترین کشور برای گرفتن اقامت کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راحت ترین کشور برای گرفتن اقامت کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید