گزینه های ریاست کمیسیون عمران معین شدند ، سوابق اجرایی

به گزارش مجله حقوق، گزینه های ریاست کمیسیون عمران مجلس در اجلاسیه اول یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تعیین شدند که در گزارشی به سوابق این گزینه ها پرداخته ایم.

گزینه های ریاست کمیسیون عمران معین شدند ، سوابق اجرایی

جهت دریافت خدمات خرید درب ضد حریق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، کمیسیون های تخصصی در مجلس شورای اسلامی اصلی ترین صندلی برای انشای قوانین و پی ریزی برنامه هایی است که دولت و قوه قضائیه موظف به اجرای آن خواهند بود. کارشناسان معتقدند بسیاری از ابهاماتی که در نحوه درک، تفسیر و اجرای قوانین میان دستگاه های اجرایی و نهادهای نظارتی دیده می گردد، مربوط به رعایت نکردن اصول، قواعد و فنون نگارش قانون در مجلس شورای اسلامی است که آسیب های فراوان و بلندمدتی را به کشور تحمیل می نماید.

صندلی قانون گذاری در کشور با تعریف درست از کمیسیون های تخصصی آن شکل می گیرد. این اتاق های فکر مجلسی وظایفی به عهده دارند که اجرای صحیح آن منوط به انتخاب درست اعضا و در نظر دریافت میزان تسلط افراد حاضر در کمیسیون به امور محوله است.

وظایف هر کمیسیون در قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مشخص است، از این رو کمیسیون عمران را می توان موتور محرک سازندگی در کشور دانست که ماده 55 قانون داخلی مجلس، وظایف آن را در محدوده راه و ترابری، مسکن، عمران شهری و روستایی و امور عمرانی شهرداری ها و دهیاری ها تعریف نموده است.

از آنجا که مجلس دوره یازدهم با 75 درصد تغییر نمایندگان نسبت به دوره قبل شکل گرفته است، به نظر می رسد کمیسیون ها با چهره های جدید تشکیل شوند و طبیعتاً شاهد تغییرات در ترکیب هیئت رئیسه کمیسیون ها نیز باشیم.

البته طبق آنچه محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته است، ترکیب اعضای کمیسیون های تخصصی مجلس هنوز نهایی نشده است، اما طبق پیگیری های خبرنگار مجلسی خبرگزاری تسنیم، علی نیکزادثمرین، احمد دنیامالی، علیرضا پاک فطرت، اقبال شاکری، عادل نجف زاده، احمد جباری، سیدالبرز حسینی، صدیف بدری، کمال علی پور خنکداری، حسین بامیری، کمال حسین پور، اسماعیل حسین زهی، محمد سرگزی، محمدرضا رضایی کوچی، منصور آرامی، علی آذری، مشخص الدین سعیدی، رحمت الله فیروزی پورآبادی، امان الله حسین پور، جواد نیک منش و آرا شاوردیان اولویت هایی برای حضور در کمیسیون عمران مجلس یازدهم معین نموده اند.

  • سازوکار قانونی حضور در کمیسیون ها

مواد 36 و 37 قانون داخلی مجلس شورای اسلامی با هدف اجرای عدالت در انتخابات اعضای کمیسیون های تخصصی و افزایش کیفیت قانونگذاری و کارآمد شدن کمیسیون ها این گونه تدوین شده که هر نماینده مکلف است قبل از آغاز دوره جدید مجلس، اطلاعات خویش را براساس فرمت امتیازبندی به صورت خوداظهاری در سامانه وارد کند تا این اطلاعات در دسترس همه نمایندگان قرار گیرد. همچنین هر نماینده پس از افتتاح دوره فرم مخصوص انتخاب کمیسیون های تخصصی خود را از شعبه مربوط دریافت می نماید و پس از تکمیل فرم با معین در اولویت پیشنهادی به همراه مستندات حداکثر تا سه روز پس از افتتاح دوره به هیئت رئیسه مجلس تحویل می دهد.

ماده 36 قانون مجلس آنالیز فرم های تکمیل شده، دریافت مدارک و انطباق آن با مستندات و سپس چاپ سوابق نمایندگان را به عهده معاونت قوانین گذاشته است و این معاونت ظرف مدت 48 ساعت؛ پس از انطباق فرم ها با مستندات، اطلاعات مندرج در فرم ها و تحصیلات، سوابق اجرایی تجارب نمایندگی و عضویت در کمیسیون ها را در سامانه ثبت می نماید سپس اطلاعات مذکور را به وسیله همان سامانه به هیئت رئیسه انتقال می دهد.

در این گزارش به گزینه های مطرح و احتمالی ریاست کمیسیون عمران مجلس یازدهم در دوره ای یک ساله پرداخته است که اسامی و سوابق آنها به توضیح زیر است:

  • احمد دنیامالی

دنیامالی سال 1339 در بندرانزلی به دنیا آمد. او دارای مدرک کارشناسی مهندسی معماری و شهرسازی از دانشگاه علم و صنعت ایران در سال 1371 است که به عنوان دانشجوی نمونه کشوری در این مقطع معرفی گردید. دنیامالی سرانجام نامه ارشد خود را با عنوان طراحی پردیس دانشگاهی بهشهر (وابسته به دانشگاه علم و صنعت) به سرانجام رساند و پس از آن در سال 1392 در رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری، در مقطع دکترای دانشگاه علوم و تحقیقات تهران تحصیل کرد و سرانجام نامه خود را با عنوان طراحی فضاهای تفریحی شهر تهران ارائه کرد. وی عضویت در شورای اسلامی شهر تهران و ریاست کمیسیون عمران و حمل ونقل کشور را در سال های 1392 تا 1396 در کارنامه دارد.

در رزومه کاری دنیامالی این داوطلب ریاست کمیسیون عمران مجلس یازدهم همچنین از سال 1384 تا 88 در پُست هایی نظیر ریاست هیئت مدیره سازمان مهندسی و عمران شهرداری تهران، ریاست هیئت مدیره سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی، رئیس هیئت مدیره سازمان مشاور شهرداری تهران، رئیس هیئت مدیره شرکت یادمان سازه دیده می گردد.

وی پیش از آن در سال های 80 تا 81 در معاونت فنی و مهندسی عضو هیئت عامل سازمان بنادر و کشتیرانی کشور بوده و تجهیز بنادر کانتینری ایران، توسعه بنادر بوشهر، بندرعباس، چابهار، امام خمینی، نوشهر و بندرانزلی از جمله پروژه هایی است که در این دوره راهبری نموده است.

  • محمدرضا رضایی کوچی

رضایی کوچی سال 1350 در شهرستان جهـرم استان فـارس به دنیا آمد. وی دارای مدرک دکترای پزشکی از دانشگاه شیـراز و پزشک عمومی است. رضایی کوچی سابقه حضور در جنگ تحمیلی را نیز دارد. او جانبـاز و مسلط به زبـان انگلیـسی است. وی شهرداری جهـرم را در کارنامه اجرایی خود دارد و پیش از این در سمت مدیـریت پشتیبـانی و خدمات دانشگاه علوم پزشکی استان فارس نیز مسئولیت داشته است.

رضایی کوچی همچنین مدرس دانشگاه، مدیریت خدمات و پشتیبانی دانشگـاه علوم پزشـکی فارس، عضویت در کمیته اورژانس استان فارس، عضویت در شـورای آموزش و پـرورش شهرستان جهـرم، نمایندگی شهرداران استان در کارگروه بهداشت و سلامت استان، عضویت در هیئت مدیـره شـرکت داروسازی رازی، ریاست ستاد بازسازی عتبات عالیات در شهرستـان جهرم، عضویت در هیئت مدیره سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های استان فارس و عضویت در هیئت اجرایی مجمع عمومی جمعیت هلال احمر استان فارس را در کارنامه اجرایی خود دارد. وی همچنین نماینده ناظر مجلس در شورای عالی هواپیمایی کشور با حضور رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه و پنج نفر از وزرای دولت و ناظر مجلس در شورای عالی انطباق امور اداری و فنی پزشکی با شرع مقدس اسلام بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 270

به "گزینه های ریاست کمیسیون عمران معین شدند ، سوابق اجرایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزینه های ریاست کمیسیون عمران معین شدند ، سوابق اجرایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید