فرماندار سابق آمریکایی: برای آزادی مایکل وایت با مقام های ایران ملاقات کردم

به گزارش مجله حقوق، فرماندار سابق آمریکایی در بیانیه ای مدعی شده برای آزادی یکی از شهروندان کشورش از ایران با مقام های ایران ملاقات نموده است.

فرماندار سابق آمریکایی: برای آزادی مایکل وایت با مقام های ایران ملاقات کردم

به گزارش گروه بین الملل مجله حقوق، یک فرماندار سابق آمریکایی در بیانیه ای مدعی شده برای آزادی مایکل وایت از ایران با مقام های بلندپایه ایران ملاقات نموده است.

بیل ریچاردسون که بین سال های 2003 تا 2011 فرماندار ایالت نیومکزیکو بوده از محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و مجید تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل به عنوان دو نفر از مقام های ارشدی نام برده که با آنها در مورد آزادی وایت مذاکره نموده است.

ریچاردسون در توئیتر مدعی شده هنگام جاری بودن مذاکرات برای آزادی وایت به طور منظم با مقام های ارشد ایران ملاقات نموده است. او همراه با این پیغام، لینک مربوط به بیانیه ای از مرکز ریچاردسون را که در آن توضیحات کامل تری درباره این ملاقاتها ارائه شده قرار داده است.

مرکز ریچاردسون در این بیانیه خاطرنشان نموده است: در جریان این مذاکرات، آقای فرماندار ریچاردسون به طور منظم با مقام های بلندپایه ایران از جمله وزیر خارجه محمد جواد ظریف و سفیر ایران در سازمان ملل، مجید تخت روانچی ملاقات می کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: این مذاکرات با توجه به بالا بودن تنش ها میان ایران و آمریکا و تبادل خشونت میان آنها طی ماه های اخیر پیچیده بودند.

در ادامه این بیانیه آمده است: همزمان با شیوع جهانی کووید-19 و اثرات آن روی ایران آزاد کردن مایکل مایک به مسئله ای ضروری تر تبدیل شد زیرا پیش زمینه های پزشکی مایک او را به شدت در برابر این بیماری آسیب پذیر می کرد.

مرکز ریچاردسون خاطرنشان نموده است: فرماندار ریچاردسون و مرکز ریچاردسون برای میسر کردن آزادی ایشان با جدیت با مقام های ارشد ایران همکاری کردند.

در این بیانیه از دولت قطر هم بابت همکاری جهت آزاد کردن مایکل وایت تشکر شده است: فرماندار ریچاردسون و مرکز ریچاردسون مایلند از دولت قطر نیز به دلیل مشارکتش در یاری به آزاد کردن کسانی که به غلط بازداشت می شوند تشکر کند. کوشش های قطر و طرف ها دیگر معمولاً کوچک نمایی می شوند و بنابراین مردم آمریکا کمتر از آنها خبر دارند.

آزادی مایکل وایت

پنجشنبه شب محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تأیید کرد آمریکا موافقت نموده در ازای آزادی مایکل وایت یکی از شهروندان ایران را آزاد کند.

ظریف در توئیتر نوشت: خرسندم که دکتر مجید طاهری و آقای وایت به زودی به خانواده هایشان ملحق می شوند. استاد عسگری روز چهارشنبه به جمع خانواده شان برگشتند. این اتفاق می تواند برای تمامی زندانی ها بیفتد. نیازی به دست چین کردن نیست. گروگان های ایرانی بازداشت شده در آمریکا باید به خانه برگردند.

آقای طاهری به جرم نقض قوانین یکجانبه تحریم های ضدایرانی آمریکا به تحمل 16 ماه حبس محکوم شده بود. یک مقام آمریکایی به فاکس نیوز گفته ایشان از 33 سال پیش ساکن آمریکا است و در ایالت فلوریدا طبابت می نماید.

خروج مایکل وایت از ایران

قبل از آن دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر بیان کرد مایکل وایت از ایران خارج شده است.

19 دی ماه سال 1397 بهرام قاسمی سخنگوی وقت وزارت امور خارجه ایران در کنفرانس خبری بیان کرد که یک شهروند آمریکایی به نام مایکل وایت در شهر مشهد بازداشت شده است.

قاسمی گفت موضوع، در نخستین روزهای دستگیری به وسیله دفتر حفاظت منافع آمریکا در تهران به اطلاع دولت آمریکا رسید و دولت متبوع وی از همان ابتدای بازداشت، در جریان این دستگیری قرار داشته است.

بر اساس گزارش ها، این شهروند آمریکایی شاکی خصوصی داشته و پس از رسیدگی به پرونده، به 10 سال زندان محکوم شده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 312

به "فرماندار سابق آمریکایی: برای آزادی مایکل وایت با مقام های ایران ملاقات کردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرماندار سابق آمریکایی: برای آزادی مایکل وایت با مقام های ایران ملاقات کردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید