عوامل موثر بر طلاق عاطفی زن و شوهر

به گزارش مجله حقوق، روابطی که نهایتا با طلاق یا جدایی انتها می پذیرد، مسلما یک شبه و ناگهانی به این مرحله نمی رسند. بلکه رابطه ها معمولا آرام آرام رو به زوال می رود و زن و مرد به مرور از هم فاصله می گیرند، تا جایی که دو نفر کاملا نسبت به هم سرد و بی علاقه شوند

عوامل موثر بر طلاق عاطفی زن و شوهر

حالتی که متخصصان روانشناسی از آن به عنوان طلاق عاطفی یاد می نمایند، زنگ خطر بزرگی برای از هم پاشیدن پایه های ازدواج است که می تواند سال ها قبل از طلاق حقوقی اتفاق بیفتد. اما اینکه دلایل وقوع طلاق عاطفی در زندگی مشترک چیست و چه عواملی باعث ایجاد طلاق عاطفی بین زن و شوهر می گردد، موضوعی است که رادیو عشق در این مقاله به آن می پردازد.

طلاق عاطفی چیست

طلاق عاطفی مرحله ای از زندگی زناشویی است که اگرچه زن و شوهر رسماً از یکدیگر جدا نشده اند و حتی با هم دعوا نمی نمایند، اما از نظر عاطفی فرسنگ ها با هم فاصله گرفته اند. جدایی عاطفی به مرور زمان ایجاد می گردد و مانند ماری خطرناک بدون آن که زوجین متوجه شوند، زندگی شان را مسموم می نماید؛ در چنین شرایطی زن و شوهر دیگر ارتباطی با هم ندارند و حتی ممکن است دیگر عاشق هم نباشند. امکان دارد این رابطه زناشویی به نظر دیگران همچنان سرزنده و پایدار باشد، اما واقعیت این است که این رابطه از درون مکوششی شده است و فقط پوسته ای از آن باقی مانده است.

طلاق عاطفی با نشانه های هشدار همراه است. یکی از نشانه های اولیه طلاق عاطفی این است که فکر می کنید همسرتان دیگر رابطه ای با شما ندارد، همسرتان پرمشغله تر، مضطرب تر و خسته تر از آن به نظر می رسد که بتواند حتی با شما حرف بزند. اما مشکل جای دیگری است، مشکل اینجا است که او سعی دارد چیزی را به شما بفهماند، اما شما قادر به شنیدن و درک آن نیستید.

وقتی جدایی عاطفی بین زن و شوهر اتفاق می افتد و آن ها برای ترمیم رابطه شان هیچ اقدامی نمی نمایند، کم کم از همسر تبدیل به هم خانه می شوند. یعنی زن و مردی تنها وجه اشتراک آن ها زندگی در یک خانه و نگهداری از فرزندان است. طلاق عاطفی نهایتا منجر می گردد هرکدام از دو نفر در رابطه احساس تنهایی کند و این به معنی مرگ تدریجی عشق در رابطه است.

آلرت

طلاق عاطفی در رابطه شما الزاما به معنی این نیست که ازدواج شما به آخر خط رسیده است و هیچ امیدی برای بهبود رابطه وجود ندارد. شما و همسرتان می توانید مهارت لازم برای ترمیم رابطه سرد شده را بیاموزید و عشق را مجددا به زندگی مشترکتان بازگردانید. اگر فکر می کنید رابطه شما به مرحله طلاق عاطفی رسیده است، پیشنهاد می گردد حتما از یک مشاور مجرب در این زمینه هدایت بگیرید.

عوامل ایجاد طلاق عاطفی در زندگی مشترک

با شناخت عوامل طلاق عاطفی و اجتناب از آن ها، می توانید از بروز این مشکل در زندگی مشترک جلوگیری کنید. این عوامل و دلایل عبارت اند از:

وقتی کوششی برای حل اختلافات نمی کنید

شاید فکر کنید که دعوا و جر و بحث از آن دسته برخوردهایی است که باید با تمام توان از آن اجتناب کنید. اما اشتباه می کنید، کوشش نکردن برای حل اختلافات به این معنا است که دیگر نمی خواهید نیرو و انرژی تان را برای رابطه تان خرج کنید و رابطه تان از نظر عاطفی تمام شده است. به جای فرار کردن از جر و بحث باید عاقلانه از آن استقبال کنید تا با مصاحبه درباره مسائل و ترمیم رابطه تان حتی از قبل به یکدیگر نزدیکتر شوید. بنابراین سعی کنید اختلافات کوچکی را که بینتان وجود دارد، جدی بگیرید و جر و بحث را برای حل کردن آنها به جان بخرید. درست است که این مشاجره ها ناراحت نماینده هستند، اما در عین حال نشان می دهند که به هم اهمیت می دهید.

وقتی همسر و رابطه تان اولویت زندگیتان نیست

اگر دوستان، همکاران و حتی همسایگانتان را مقدم بر رابطه تان می دانید، وقت آن رسیده است که برای جلوگیری از آسیب دیدن بیشتر رابطه تان فکری بکنید. برای این که به زمان خوشی برگردید که بله را گفتید، به زمانی که همسرتان نخستین کسی بود که درد و دل ها، ناامیدی ها، مسائل و خبرهای مهیجتان را برایش تعریف می کردید، باید کوشش کنید تا برای رابطه تان اولویت قائل شوید. بعد از آن که صندلی همسرتان و رابطه تان را در زندگی معین کردید، می توانید دوباره ارتباط صمیمانه ای را برقرار کنید و از بروز طلاق عاطفی جلوگیری کنید.

وقتی از برقراری رابطه زناشویی اجتناب می کنید

هیچ دو نفری نیستند که در یک لحظه حال و هوایشان مانند هم باشد، بنابراین در روابط شخصی باید همیشه برای مصالحه و مذاکره آماده باشید. اگر دائماً به همسرتان بی اعتنایی می کنید و درخواستش را برای نزدیکی رد می کنید، او هم در نهایت دست از کوشش هایش می کشد و از نظر عاطفی از شما فاصله می گیرد. شاید رد کردن شوهرتان تصمیمی آگاهانه نباشد و واقعاً خسته باشید، اما این جواب رد شنیدن ها او را آزرده و گیج می نماید و فکر می نماید که دیگر جذابیتی برای شما ندارد. بنابراین برای جلوگیری از این سوءتفاهم ضروری است که دلیل امتناع خود از رابطه را دقیقاً شرح دهید. اگر همسرتان کاری انجام داده که ناراحتتان نموده است، ممکن است روحش هم از این اشتباه خبر نداشته باشد، مردها برخی اوقات واقعاً احتیاج دارند که زن ها مسائل را رک و بی پرده برایشان شرح دهند.

تحقیر و تمسخر طرف مقابل

تحقیر، انتقادهای بی رحمانه، حالت تدافعی داشتن، سنگ اندازی کردن و طفره رفتن (متوقف کردن مصاحبه هنگام مشاجره) از اصلی ترین عوامل بروز طلاق عاطفی هستند.

تحقیر بدترین و مخرب ترین رفتار در زندگی زناشویی است که یکی از همسران خود را برتر از شریک زندگی اش می داند یا از دیگری متنفر است. چرخاندن چشم ها، بالا بردن ابرو و ورچیدن لب تیری است که به قلب رابطه تان شلیک می کنید.

نادیده دریافت دستاوردهای زندگی مشترک

تشویق کردن همسرتان در روزهای خوب و هنگام پیروزی به اندازه حمایت کردن از او در یک دعوای خانوادگی یا در دوران سخت بیکاری مهم است. زندگی های امروزی آنقدر پرمشغله است که به راحتی دستاوردهای مثبتمان را نادیده می گیریم؛ اما با مهم جلوه دادن لحظات خوش زندگی و جشن دریافت آنها به شوهرتان نشان می دهید که می دانید چه چیزهایی برایش مهم است و به او اطمینان خاطر می دهید که در سختی ها کنارش خواهید بود. البته منظورمان این نیست که برای هر موفقیت شوهرتان مهمانی بدهید. اما از او بخواهید که اتفاق خوبی را که امروز برایش اتفاق افتاده، برایتان تعریف کند و بعد مشتاقانه درباره جزئیات آن صحبت کنید. شما شریک زندگی تان را به خوبی می شناسید، بنابراین به او شرح بدهید که این اتفاق چرا و چطور برایش خوب بوده است. این شرحات حس عزت نفس و اعتماد به نفس شوهرتان را ارتقاء می دهد که برای پیشرفت خودش و مستحکم تر شدن پیوند عاطفی تان مهم است.

انتقاد و عیب جویی بیش از حد از همسر

چنانچه مصاحبههای زن و شوهر و زبان بدن آنها حین مشاجره آلوده به حس های منفی باشد و تیرهای زهرآگین انتقاد یکی بعد از دیگری پرتاب گردد، این مصاحبههای منفی علامت طلاق عاطفی است.

انتقاد ضربه کاری و سختی را به شخصیت طرف مقابل وارد می نماید و عزت نفس او را به شدت خدشه دار می سازد. البته منظورمان این نیست که عیب های همسرتان را نادیده بگیرید، اما باید تعادلی را بین اظهارنظرهای منفی و مثبتتان ایجاد کنید. چون اگر بخش اعظم مصاحبهیتان صرف انتقاد یا عیبجویی گردد، همسرتان به تدریج از شما دورتر و دورتر می گردد؛ این گوشه گیری شما را عیبجوتر می نماید و به این ترتیب دور باطلی ایجاد می گردد که فرجام آن جدایی عاطفی است.

بنابراین بهتر است با بیان 80 درصد نظرات مثبت و 20 درصد نظرات منفی تعادلی را ایجاد کنید. برای هر عیبی که می خواهید به زبان بیاورید، باید به پنج حسن همسرتان اشاره کنید. به این ترتیب فقط مهم ترین نقدها را مطرح می کنید و از عیبجویی بیجا خودداری می کنید.

دروغ و پنهان کاری در زندگی مشترک

پنهان کاری و دروغ در زندگی مشترک، به این معناست که زن و شوهر یکدیگر را محرم اسرار نمی دانند، از یکدیگر می ترسند یا چیزی را می خواهند از هم مخفی نگه دارند. دروغ، اعتماد را در زندگی زناشویی نابود می نماید و نابود شدن اعتماد به معنی متزلزل شدن پایه های ازدواج است. پنهان کاری همسران نیز یکی از عوامل اصلی است که نشان از طلاق عاطفی زن و مرد دارد و می تواند جدایی عاطفی را تشدید کند.

وارد کردن استرس های روزمره به زندگی مشترک

وقتی هزار و یک کار دارید که فکر می کنید نمی توانید آنها را به موقع تمام کنید، احتمالاً در مهربان ترین حالت خود قرار ندارید. زمانی که مضطرب و دچار استرس می شوید، حالت خودپسندی تان پررنگ تر می گردد و به دیگران کمتر اهمیت می دهید. این شرایط سخت باعث می گردد که بیشتر روی تعهدات کاری تان متمرکز شوید.

پس هرچه زودتر راهی برای کاهش استرستان پیدا کنید، مثلا ورزش منظم را به برنامه تان اضافه کنید.

کنترل گری بیش از حد بر همسر

مادر خانواده بودن به این معنا نیست که می توانید با همسرتان نیز مانند فرزندانتان برخورد کنید و برای او مادری کنید. اگر از موضع بالا با شوهرتان صحبت کنید و به او امر و نهی کنید، او را تحقیر می کنید. شاید فکر کنید که در حال یاری کردن به او هستید، اما این کنترل ها در نهایت باعث رنجش و بیزاری همسرتان می گردد. با این رفتار مادرانه به شوهرتان می گویید که باید بهتر گردد و باید کوشش کند تا بیشتر شبیه شما بگردد.

اطمینان داشته باشید که همسرتان می تواند برای زندگی مشترکش تصمیم بگیرد. اگر او دائماً کاری انجام می دهد که باعث ناراحتی تان می گردد، آنالیز کنید که چرا این کار آزرده تان می نماید و بعد به جای این که سعی کنید او را مانند فرزندانتان تنبیه یا اصلاح کنید، با او در این باره حرف بزنید تا با همفکری هم راه حلی پیدا کنید.

اعتیاد به فضای مجازی

می خواهیم آمار تکان دهنده ای را برایتان فاش کنیم: همسرانی که فرزند دارند، در هفته فقط حدود 35 دقیقه با هم حرف می زنند. درست است که وقت سر خاراندن ندارید، باید صبح زود با عجله سر کار بروید و بعد شتابان به خانه برگردید تا غذا درست کنید و بچه ها را به کلاس برسانید، اما وقتی کنار هم می نشینید باید به جای چرخیدن در فضای مجازی با شریک زندگی تان حرف بزنید. پژوهش ها نشان داده است، همسرانی که در 86 درصد مواقع به کوشش های همسرشان برای جلب توجه (برای مثال چشمک، لبخند یا جملاتی برای آغاز مکالمه) واکنش مثبت نشان می دهند، رابطه شان گرم و صمیمی باقی می ماند، اما همسرانی که درگیر طلاق عاطفی شده اند، فقط 36 درصد مواقع به هم توجه می نمایند. نادیده دریافت این اشاره ها و بی اعتنایی به همسر باعث می گردد که او احساس بی اهمیتی بکند، بنابراین به شوهرتان توجه کنید و تلفنتان را زمین بگذارید. اندکی توجه مانند جرقه ای است که آتش رابطه تان را روشن می نماید و گرما را به رابطه تان برمی گرداند.

وقتی مسئولیت ها منصفانه تقسیم نشده اند

وقتی دو نفر با هم ازدواج می نمایند، معمولاً هر یک از مسئولیت ها و وظایف دیگری آگاهی دارد. اما ضروری است که هر از گاه و در پی تغییرات مهم زندگی (تولد فرزند، ترفیع شغلی و افزایش ساعات کار) در تقسیم مسئولیت ها تجدید نظر گردد. در غیر این صورت یکی از همسران زیر بار مسئولیت از پا درمی آید و سرشار از احساس نفرت و خشم نسبت به همسر بی خیالش می گردد. اگر مدت ها است که در تقسیم مسئولیت ها و وظایف روزمره تجدیدنظر ننموده اید، بهتر است زمانی را برای این کار مهم معین کنید تا هر دو بعد از تقسیم دوباره و منصفانه وظایف احساس رضایت و خوشحالی کنید.

وقتی دیگر قرار عاشقانه ای با هم نمیگذارید

زندگی های امروزی بسیار پرمشغله است و به راحتی دچار روزمرگی می شویم. اگر آخرین قرار عاشقانه تان را به یاد نمی آورید، باید بدانید که رابطه تان در خطر است و ضروری است که زمان بیشتر و بهتری را کنار هم باشید. لازم نیست که برای این قرار عاشقانه ولخرجی کنید، همین که مدتی در خلوت خود کنار هم بنشینید، به رستوران قدیمی مورد علاقه تان بروید یا در سینما با هم از یک ظرف پاپ کورن بخورید، رابطه تان قوی تر می گردد و به این ترتیب از بروز جدایی عاطفی جلوگیری می گردد.

در یک کلام

طلاق عاطفی به معنی دور شدن و سرد شدن تدریجی زن مرد نسبت به یکدیگر است. به طوری که دیگر هیچ حس علاقه و محبتی در رابطه شان نباشد. جدایی عاطفی عوامل و دلایل متعددی دارد. اگر زن و شوهر کوششی برای حل اختلافاتشان ننمایند، طرف مقابل و رابطه با همسر را در اولویت زندگیشان قرار ندهند و از برقراری رابطه زناشویی اجتناب نمایند، طلاق عاطفی شکل خواهد گرفت. تحقیر کردن و تمسخر طرف مقابل، کنترلگری، دروغ و پنهان کاری و انتقاد و عیب جویی از همسر نیز از دیگر عوامل بروز طلاق عاطفی در زندگی مشترک هستند. همچنین زوج هایی که استرس های روزمره را به زندگی و رابطه شان وارد می نمایند، دستاوردهای زندگی مشترک را نادیده می گیرند و مسئولیت های زندگی را به طور منصفانه تقسیم نمی نمایند، ممکن است به زودی دچار طلاق عاطفی شوند.

منبع: setare.com
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 765

به "عوامل موثر بر طلاق عاطفی زن و شوهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل موثر بر طلاق عاطفی زن و شوهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید