طرز تهیه کباب بناب خانگی به همراه فوت و فن سیخ زدن آن

به گزارش مجله حقوق، کباب غذایی است که بسیار راحت و سریع آماده می گردد و از زمان های قدیم در سفره های ایرانی ها برای پذیرایی از مهمان ها بوده. در این پست قرار است شما را با طرز تهیه کباب بناب خانگی آشنا کنم. کباب بناب از کباب های مخصوص آذربایجانی ها است و قدمت طولانی هم دارد. در زمان های قدیم برای درست کردن این کباب از چاقوهای بسیار بزرگی برای کوبیدن گوشت استفاده می کردند که هم کار سختی بود و هم زمان زیادی می برد ولی امروزه کمی متفاوت عمل می نمایند. این کباب را به مقدار 60 سانتی متر که مقدار یک کباب مناسب و رایج است درست می نمایند تا 1 متر که بسیار بزرگ است و مناسب استفاده چند نفر است و در زمان های قدیم به این مقدار بیشتر درست می شده. کباب بناب با کباب کوبیده بسیار فرق دارد. در کوبیده نباید طعم پیاز حس گردد و مقدار پیاز زیاد است. در کباب بناب اصلی ترین طعم دهنده ی آن گوشت است که نسبت به کباب معمولی سفت تر است و طعم بهتر و لذیذتری دارد.

طرز تهیه کباب بناب خانگی به همراه فوت و فن سیخ زدن آن

مواد لازم برای تهیه کباب بناب:

با اندازه مواد زیر ما 4 سیخ کباب بناب به اندازه تقریبی 60 سانتی متر خواهیم داشت.

 • گوشت مخلوط گوساله و گوسفندی: 1 کیلوگرم
 • فلفل سیاه: 1.2 ق چ خوری
 • فلفل قرمز: 1.3 ق چ خوری
 • نمک: 1 ق چ خوری
 • پیاز: 4 عدد میانه
 • فلفل سبز: 2 عدد
 • آب: به اندازه لازم

طرز تهیه کباب بناب:

در ابتدا گوشت را چرخ نموده و کنار گذاشته. سپس پیازها را ریز خرد نموده. بعد از اینکه پیازها را کاملاً خرد کردید با چاقو چند بار دیگر روی پیازها بزنید تا ریزِ ریز شوند. سپس گوشت را به پیاز اضافه نموده و خوب با دست با هم مخلوط کنید و ورز دهید. سپس با چاقو دوباره به گوشت و پیاز ضربه بزنید تا ساطوری گردد. اینقدر این کار را ادامه دهید تا چسبنگی گوشت زیاد گردد و تمامی چربی ها ساطوری و خرد شوند. یک بار دیگر با چاقو روی گوشت بزنید و از قسمت های مختلف بکوبید و هر چه گوشت را پهن تر کنید راحت تر له می گردد. بعد ازاینکه گوشت و پیاز کاملاً با هم مخلوط شدند، 1.2 ق چ خوری فلفل سیاه، 1.3 ق چ خوری فلفل قرمز و 1 ق چ خوری نمک به موادتان اضافه کنید و خوب با دست با هم مخلوط کنید.

سیخ زدن کباب بناب:

حالا نوبت سخت ترین قسمت کباب بناب که به سیخ کشیدن آن است رسیده. یک تکه پلاستیک فریزر کوچک را جدا نموده و داخل آب قرار داده تا خیس گردد. سپس از آب بیرون بیاورید. سپس دست هایتان را خوب خیس نموده و یک تکه گوشت به اندازه 250 گرم جدا کنید. گوشت را با دستتان لوله کنید و یک سیخ را به آرامی وارد آن کنید. دوباره به دستتان آب زده و کباب را در سطح سیخ پخش کنید. روی سطح کارتان را کاملاً خیس کنید و سیخ کباب را روی آن قرار دهید و به آرامی به گوشت فشار بیاورید. به قسمت های بالایی گوشت فشار کمتر و به قسمت های انتهایی گوشت فشار بیشتری وارد کنید تا گوشت خوب پخش گردد و قسمت های اضافی گوشت را از کناره ها جدا کنید. برای بلند کردن سیخ از سطح کار باید از همان پلاستیک خیس شده بهره ببرید. پلاستیک را از قسمت زیرین کباب رد نموده تا سیخ به راحتی از سطح کار جدا گردد. این یک روش برای به سیخ کشیدن کباب بناب است. روش دیگر این است که فلفل های سبز را هر کدام به اندازه 2 بند انگشت بریده. سپس 250 گرم گوشت برداشته و به روش قبلی به سیخ بکشید و گوشت را پخش کنید. فقط در این روش روی گوشت با فاصله بیشتری روی گوشت شیار بزنید و بین فاصله ها فلفل ها را قرار داده. به این صورت کباب عطر بهتری هم خواهد داشت.

نکات مهم در تهیه کباب بناب:

 • برای خوشمزه تر شدن و بهتر بودن کباب از مخلوط گوشت گوساله و گوسفندی بهره ببرید.
 • از سرشانه گوساله و دنده گوسفندی بهره ببرید. نسبت گوشت ها 60 به 40 باشد و 60 درصد گوشت گوساله و 40 درصد گوشت گوسفندی باشد.
 • گوشت را ریز چرخ نکنید و از چرخ کبریتی برای چرخ کردن گوشت بهره ببرید.
 • برای خرد کردن پیاز از غذاساز هم می توانید بهره ببرید.
 • گوشتتان اگر گوشت خوبی باشد، شما نیازی به جوش شیرین نخواهید داشت.
 • چیزی که به گوشت چسبندگی خوبی می دهد، چربی گوشت است. هنگام انتخاب گوشت حتما از قسمت چربی دار بهره ببرید تا طعم و عطر بهتری هم داشته باشد.
 • فلفل سیاه به کباب عطر خوبی می دهد و فلفل قرمز به آن تندی می دهد.
 • برای پخت گوشت از آتش زیاد تند استفاده نکنید و در 3-4 دقیقه اول کباب ها را تند تند برگردانید و برای باد زدن از جلو به عقب و از عقب به جلو باد بزنید تا حرارت خوب منتقل گردد و کباب به شکل یکنواخت بپزد.

امیدوارم مطالب این پست برای شما مفید بوده باشد.

منبع: اُکالا
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1153

به "طرز تهیه کباب بناب خانگی به همراه فوت و فن سیخ زدن آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کباب بناب خانگی به همراه فوت و فن سیخ زدن آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید