شگفتی 15میلیاردی!

به گزارش مجله حقوق، دیوان محاسبات کشور در گزارش تفریغ بودجه سال 99 اعلام نموده سازمان صداوسیما مبلغ مربوط به حق پخش تلویزیونی مسابقات ورزشی را نپرداخته است. خب حالا حق پخش مورد نظر چقدر بوده؟ فقط 15 میلیارد تومان!

شگفتی 15میلیاردی!

به گزارش خبرنگاران، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: به نظر می رسد در ایران با یک شوخی دردناک به نام حق پخش تلویزیونی روبرو هستیم. رکن اصلی اقتصاد ورزش در تمام دنیا که بدون آن تصور حتی یک ثانیه رقابت حرفه ای و قهرمانی سخت است، در ایران یا وجود خارجی ندارد، یا گاهی هم که درباره آن بحث می گردد، بیشتر جنبه طنز تلخ و کمدی سیاه دارد. به عنوان مثال اخیرا دیوان محاسبات کشور در گزارش تفریغ بودجه سال 99 اعلام نموده سازمان صداوسیما مبلغ مربوط به حق پخش تلویزیونی مسابقات ورزشی را نپرداخته است.

خب حالا حق پخش مورد نظر چقدر بوده؟ فقط 15 میلیارد تومان! چطوری حساب نموده اند؟ ارزش کل آگهی های یک سال تلویزیون در حاشیه مسابقات ورزشی را 50 میلیارد تومان در نظر گرفته اند که این رقم با نسبت 70 به 30 به سود تلویزیون تقسیم شده است. یعنی 70 درصدش را صداوسیما برداشته و 30 درصدی که می شده 15 میلیارد تومان و قرار بوده به وزارت ورزش برای تقسیم بین همه فدراسیون ها برسد را هم پرداخت ننموده است! حالا این که چطور یک سال آگهی را 50 میلیارد در نظر گرفته اند، خودش یک شگفتی بزرگ است. همین امروز اگر شما یک سال آگهی تلویزیونی کنار مسابقات ورزشی را به مزایده بگذارید، مسلما مشتریانی با چندین برابر این رقم پیدا خواهند شد. بعد هم فلسفه نسبت 70 به 30 به سود تلویزیون روشن نیست. تازه بعد از همه این تردیدها نهایتا باید از صداوسیما به خاطر خوش حسابی و عدم پرداخت همین وجه ناچیز، تقدیر و تشکر کرد!

اگر هم این 15 میلیارد تومان به وزارت ورزش برسد و قرار باشد بین این همه فدراسیون ریز و درشت تقسیم گردد (حالا فرمول همین تقسیم هم کلی جای بحث دارد!) احتمالا هزینه آب معدنی ورزشکاران هم جور نخواهد شد. در شرایطی که گاهی رفت و برگشت فقط یک تیم به یک شهر داخلی برای برگزاری یک بازی ساده بیش از 100 میلیون تومان هزینه دارد، چه بهتر که این 15 میلیارد هم دست صداوسیما بماند و خرج فراوری یک سریال کم بیننده دیگر گردد.

با این حال از باب شوخی و تفریح، بد نیست مرور کنیم ببینیم با 15 میلیارد تومان حق پخش تلویزیونی کل ورزش ایران، از فوتبال تا کشتی وزنه برداری و والیبال و... چه کارهایی نمی گردد کرد. با این 15 میلیارد تومان ممکن است شما بتوانید یک آپارتمان معمولی در منطقه ها مرفه نشین تهران یا مراکز استان ها خریداری کنید. اما با آن نمی توانید احمد نوراللهی یا مهدی قائدی را در تیم تان نگه دارید. با این 15 میلیارد تومان شما حتی نمی توانید یک مینی کمپ برای تیم های پایه بسازید. با توجه به نرخ تورم خیلی کارهای دیگر هم هست که با 15 میلیارد تومان نمی گردد انجام شان داد، اما جالب است که مسئولان کشور تصور می نمایند با پرداخت چنین پولی به کل ورزش ایران، باعث حل مسائل این حوزه می شوند. دست شما درد نکند!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1121

به "شگفتی 15میلیاردی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگفتی 15میلیاردی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید