خبرنگاران دولت نجات ملی یمن برای آغاز مذاکرات صلح اعلام آمادگی کرد

به گزارش مجله حقوق، تهران - خبرنگاران - وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن در نامه ای به مارتین گریفیتس نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور این کشور، برای آغاز مذاکرات یا فرایند مشاوره با هدف دستیابی به یک توافق سیاسی صلح آمیز و پایدار به نفع یمن و مردم آن اعلام آمادگی کرد.

خبرنگاران دولت نجات ملی یمن برای آغاز مذاکرات صلح اعلام آمادگی کرد

به گزارش خبرنگاران، پایگاه اطلاع رسانی آژانس مطبوعاتی یمن روز چهارشنبه نوشت: هشام شرف وزیر خارجه دولت نجات ملی در این نامه، خواهان اقدامات فوری در زمینه ارائه یاری های بشردوستانه به مردم یمن شد و تاکید نمود که زمان سرانجام دادن تهاجم نظامی و برطرف محاصره مردم این کشور که شاهد بدترین فاجعه انسانی ایجاد شده توسط نیروهای متجاوز ائتلاف به رهبری عربستان و امارات هستند، فرا رسیده است.

وی در نامه خود به نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور یمن به رنج طولانی مدت شهروندان این کشور از جمله کمبود شدید مواد نفتی و گاز منازل اشاره نمود و اضافه کرد: رنج و زحمت مردم یمن به دلیل عقب افتادگی و ممانعت عمدی در ورود و تخلیه کشتی های حامل فرآورده های نفتی که منجر به افزایش قیمت ها و توقف کامل خدمات حیاتی به ویژه در بخش های آب و بهداشت و درمان شده و بر فعالیت های آموزشی تاثیر گذاشته، افزایش یافته است.

وزیر امور خارجه دولت نجات ملی یمن وابسته به جنبش انصارالله از نماینده ویژه سازمان ملل خواست تا این سازمان بطور مستقیم به وسیله شورای امنیت و کشورهای حامی صلح در یمن برای حل این معضل و جلوگیری از اقدامات زشت و مذموم دو کشور متجاوز (عربستان و امارات) و دولت هتل نشین (دولت مستعفی یمن) که گروه های مختلف مردم یمن را هدف قرار داده است، مداخله کند.

وی همچنین از فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور یمن خواهان افزایش تلاشها برای ورود سریع کشتی های حامل مشتقات نفتی به منظور جلوگیری از پیامدهای فاجعه بار که کشورهای متجاوز و وفاداران آن ها مسبب آن هستند، شد.

عربستان با همراهی امارات متحده عربی، بحرین، سودان و آمریکا در ششم فروردین سال 1394 با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی-آمریکایی، تجاوز خود به کشور یمن را شروع کرد، اما در طول بیش از 6 سال گذشته به استثنای امارات و آمریکا، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند و ابوظبی نیز هم اکنون از یک همپیمان قدیمی به یک رقیب رو در روی ریاض در جنوب یمن تبدیل شده است.

بر اثر تجاوز عربستان به یمن، تا به امروز هزاران یمنی به شهادت رسیده اند و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به عظیم ترین فاجعه انسانی در دنیا تبدیل شده است.

در کنار این مصیبت ها، مردم یمن با شیوع ویروس کرونا و کمبود آب و مواد بهداشتی و غذایی نیز روبرو شده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 527

به "خبرنگاران دولت نجات ملی یمن برای آغاز مذاکرات صلح اعلام آمادگی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دولت نجات ملی یمن برای آغاز مذاکرات صلح اعلام آمادگی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید