حضور 3 گروه مستعد در پروژه ساخت واکسن ، کرونا تا 4 سال دیگر هست

به گزارش مجله حقوق، همه چیز به واکسن کرونا خلاصه شده است و این روزها همه حرف از واکسن می زنند آن هم در شرایطی که از روز سه شنبه واکسیناسیون همگانی در بریتانیا شروع شده است. همزمان اخباری هم در رابطه با آزمایش انسانی واکسن کرونای ایرانی به گوش می رسد.

حضور 3 گروه مستعد در پروژه ساخت واکسن ، کرونا تا 4 سال دیگر هست

به گزارش خبرنگاران ، بعضی از اعضای کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا از جمله مینو محرز پیش از این خبر داده بودند که واکسن ایرانی کرونا تا بهار 400 به بازار عرضه می گردد.

دکتر محمدرضا صالحی فوق تخصص بیماری های عفونی و عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا در رابطه با شرایط کنونی واکسن کرونا به خبرنگاران گفت: مرحله آزمایش انسانی واکسن کرونا هنوز شروع نشده است و احتمالا از هفته جاری شروع می گردد.

دکتر صالحی مطرح نمود: این واکسن کرونا 100 درصد ساخت خود ایران است و تا جایی که من می دانم سه گروه متفاوت علمی - دانشگاهی روی واکسن های مختلف در ایران تمرکز نموده اند. هر کدام از این گروه ها از یک روش متفاوت برای ساخت این واکسن استفاده می نمایند. این سه گروه از افراد به شدت مستعد و علمی بدون گرایش های باندی تشکیل شده است. این افراد واقعا در حال کار کردن بر روی ساخت واکسن کرونا هستند. این واکسن زیرساخت خوبی برای واکسیناسیون در ایران در حال شکل دریافت است.

اینکه چقدر در ساخت واکسن پیروز می شویم یک بحث مهم است. اما واضح است اینکه چنین زیرساخت ها و دانشی در ایران وجود دارد جای شکر دارد.

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا در رابطه با مدت ایمنی ایجاد شده در بدن پس از تزریق واکسن کرونا و لزوم تزریق دوباره در طول یک سال بیان داشت: با توجه به ساختاری که کروناویروس ها و سیستم آنتی ژنیکی که آنها دارند و البته واکنش سیستم ایمنی ما به این ویروس باید بگویم ایمنی چندان پایداری به وسیله واکسن مقابل این بیماری ایجاد نمی گردد. در واقع احتیاج به ریدوز واکسن وجود دارد. اینکه تزریق دوم باید چه زمانی صورت بگیرد هنوز معین نیست. دانش مربوط به آن تازه است و اظهارنظر جدی در رابطه با این واکسن احتیاج به زمان دارد. من پیش بینی می کنم واکسن کرونا احتیاج به ریدوز کوتاه مدت دارد.

وی در رابطه با شرایط کنونی پاندمی کرونا در کشور گفت: سیستم بهداشتی ما باید خیلی فعال تر از این وارد میدان گردد. سیستم درمانی در بیمارستان ها زیر دست و پای بیماران بدحال در حال له شدن است.

صالحی تاکید نمود: به نظر من سیستم بهداشتی ما در پیدا کردن افراد ناقل و ایزوله کردن آنها در ساماندهی مجامع عمومی اعم از بازارهای مسقف ، تجمعات مختلف و پیگیری های مختلف در حوزه شهری و به خصوص حمل و نقل شهری به شدت ضعیف عمل نموده و به همین دلیل انتقاد جدی به معاونت بهداشتی وزارت بهداشت وارد است.

این فوق تخصص بیماری های عفونی یادآور شد: اپیدمیولوژیست ها حاکی از آن است اگر پروژه های مربوط به واکسیناسیون همگانی پیروز باشد دو تا چهار سال دیگر درگیر این بیماری خواهیم بود. اما اگر پروژه واکسیسناسیون پیروز نباشد نزدیک به یک دهه با این بیماری درگیری خواهیم داشت. اگر واکسن پیروز نگردد کار بسیار سخت است.

دکتر صالحی در خاتمه گفت: مردم ما باید توجه نمایند که شرایط فعلی به گونه ای است که بسیاری از افراد عزیزان خود را از دست داده اند و ممکن است کسانی که در کنار ما هستند کاندیدای از بین رفتن باشند. اگر در رعایت پروتکل ها و دستورنامه ها دقت نکنیم ممکن است چند روز دیگر بابت این مسئله بسیار تاسف بخوریم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 633

به "حضور 3 گروه مستعد در پروژه ساخت واکسن ، کرونا تا 4 سال دیگر هست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور 3 گروه مستعد در پروژه ساخت واکسن ، کرونا تا 4 سال دیگر هست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید