جماعتی: تاکید کمیته علمی بر تکمیل واکسیناسیون گروه سنی 5 تا 11 سال است

به گزارش مجله حقوق، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: تاکید کمیته علمی کشوری کرونا در این شرایط که شاهد بازگشایی مدارس و دانشگاه ها هستیم، تکمیل واکسیناسیون دانشجویان و دانش آموزان به ویژه در گروه سنی 5 تا 11 سال است. خوشبختانه مقدار واکسیناسیون گروه سنی 12 تا 18 سال به مقدار قابل توجهی رسیده است.

جماعتی: تاکید کمیته علمی بر تکمیل واکسیناسیون گروه سنی 5 تا 11 سال است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، دکتر حمیدرضا جماعتی گفت: دیروز شصت و پنجمین جلسه کمیته علمی و اولین نشست در سال تازه برگزار و آخرین گزارش ها از تغییرات تازه کرونا در کشور های مختلف آنالیز شد. بر اساس مطالعات، تقریبا در تمامی کشور های جهان به استثنای چند کشور، فرایند نزولی کرونا وجود دارد.

وی اضافه نمود: در فرانسه، هنگ کنگ، استرالیا و کانادا بعد از پیک بیماری دوباره فرایند کرونا و ابتلا به این بیماری افزایش یافته است. در ایران نیز در یکی دو هفته اخیر، شاهد افزایش حدود 20 درصدی اندازه مراجعات به درمانگاه ها و بخش سرپایی هستیم و ممکن است که در یکی دو هفته آینده، شاهد فرایند رو به افزایش بستری و یکی دو هفته بعد از آن، افزایش اندازه مرگ و میر باشیم، اما این پیش بینی ها هنوز دقیق نیست و باید یکی دو هفته دیگر، فرایند بیماری و افزایش موارد سرپایی را پیگیری و رصد کنیم.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا یادآور شد: اخیرا دو سویه تازه XD (ترکیبی از ویروس دلتا و اُمیکرون) و XE (ترکیبی از زیرسویه BA1 و BA2) شناسایی شده است. تا کنون 16 نفر مبتلا به سویه XD در جهان گزارش شده و مورد رصد سازمان جهانی بهداشت واقع شده است. حدود 600 مورد ابتلا به سویه XE در انگلستان گزارش شده است، اما فعلا جای نگرانی نیست چراکه گزارش هایی از این سویه های تازه در سایر کشور ها هنوز ارائه نشده است.

دکتر جماعتی گفت: تاکید کمیته علمی کشوری کرونا در این شرایط که شاهد بازگشایی مدارس و دانشگاه ها هستیم، تکمیل واکسیناسیون دانشجویان و دانش آموزان به ویژه در گروه سنی 5 تا 11 سال است. خوشبختانه اندازه واکسیناسیون گروه سنی 12 تا 18 سال به اندازه قابل توجهی رسیده، اما تاکید زیادی به تکمیل واکسیناسیون گروه سنی 5 تا 11 و رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس به وسیله اولیا و مربیان مدارس شد.

وی ادامه داد: در این شرایط لازم است رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس از سوی مدیران و عوامل مدارس از جمله استفاده از ماسک، شستشوی مداوم دست ها، حفظ فاصله فیزیکی و تهویه مناسب هوا کلاس ها مرتبا پیگیری گردد. از سوی دیگر دانش آموزانی که علائم عفونی و تب دارند نباید به مدرسه بفرایند و اگر تشخیص داده نشده و یا در مدرسه دچار علائم شده، مدیران مدارس به دانش آموزان اجازه دهند که به منزل بفرایند و دوره قرنطینه دانش آموزان در منزل سپری گردد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا توضیح داد: در جلسه روز گذشته، عوارض ناشی از کرونا به صورت حاد و مزمن به ویژه در بیماری دیابت آنالیز شد. در مطالعات نشان داده شده که عفونت کرونا در حالت حاد، خفیف و در افراد بدون علامت و دارای تست پی سی آر مثبت، می تواند درصدی از بیماران کرونایی را به دیابت مبتلا کند. در مطالعات مختلف نشان داده که مبتلایان به کووید19 حدود 15 درصد دچار دیابت شده اند و افرادی که اصلا دیابت نداشته اند در طولانی مدت تا یکسال بعد از ابتلا به کرونا، تا حتی 40 درصد نیز به دیابت مبتلا شده اند بنابراین افرادی که به کرونا مبتلا می شوند، حتما به پزشکان معتمد و متخصص مراجعه نمایند و از نظر دیابت، مورد آنالیز قرار گیرند چراکه حتی تا یکسال بعد هم امکان ابتلا به دیابت در این افراد وجود دارد.

دکتر جماعتی ادامه داد: دیابت ممکن است با علائم زیادی، بروز نکند و ممکن است با افزایش قند و عوارض ناشی از آن در سیستم های مختلف بدن بدون سر و صدا، مشاهده گردد و در مراحل اولیه با تست های تخصصی و نظر پزشکان متخصص، دیابت تشخیص داده می گردد.

وی تاکید نمود: هر مراسم و گردهمایی در شرایط کرونا بهتر است برگزار نگردد، اما اگر لازم است، با رعایت پروتکل های بهداشتی باشد تا کمترین عوارض را در انتشار بیماری کرونا داشته باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 خرداد 1401 بروزرسانی: 16 خرداد 1401 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1315

به "جماعتی: تاکید کمیته علمی بر تکمیل واکسیناسیون گروه سنی 5 تا 11 سال است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جماعتی: تاکید کمیته علمی بر تکمیل واکسیناسیون گروه سنی 5 تا 11 سال است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید