جمهوری چین یا جمهوری خلق چین؟، تایوان: گذرنامه را تغییر می دهیم تا با چینی ها اشتباه نشویم

به گزارش مجله حقوق، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین: حرکت های کوچک تایوان اهمیتی ندارد/ تایوان بخشی جدا نشدنی از چین است.

جمهوری چین یا جمهوری خلق چین؟، تایوان: گذرنامه را تغییر می دهیم تا با چینی ها اشتباه نشویم

دولت تایوان برای فرار از تاثیرات منفی کرونا علیه چین و فشارهای دولت پکن، تغییراتی روی نوشته های گذرنامه خود ایجاد می نماید.

به گزارش خبرنگاران، هم اکنون دو کشور در دنیا، چین نام دارند. اولی همان چین معروف یا جمهوری خلق چین به پایتختی پکن است و دومی که به نام تایوان معروف است اما در واقع، نام رسمی آن جمهوری چین است. این موضوع مشکلاتی را برای تایوان ایجاد نموده است.

دولت تایوان اعلام نمود که برای برجسته کردن نام این جزیره، گذرنامه خود را بازطراحی و نام تایوان را با فونت عظیمتری روی آن درج می نماید. براساس این تغییرات، در گذرنامه های جدید تایوان، نام جمهوری چین کوچک تر و نام تایوان عظیمتر نوشته خواهد شد.

فرمت جدید پاسپورت تایوان روی قطعه ای عظیم از کاغذ در تایپه پایتخت این کشوربه نمایش درآمد/ رویترز

تایوان و دردسر نام جمهوری چین

تایوان می گوید است وجود نام جمهوری چین بر روی گذرنامه هایش باعث دردسر شهروندانش شده است و آنها در دوران شیوع کرونا برای ورود به سایر کشورها با مشکل روبه رو شده اند.

تا به امروز روی پاسپورت های تایوانی با حروف درشت انگلیسی نام جمهوری چین درج شده و نام تایوان با فونتی ریزتر در زیر آن قرار گرفته است.

جمهوری چین که نام دیگر تایوان است معمولا با کشور جمهوری خلق چین (چین به پایتختی پکن) اشتباه گرفته می گردد و شباهت نام این دو کشور و منطقه، بسیاری از مردم و مسئولان مرزی در دنیا را سردرگم نموده است. مردم دنیا جمهوری خلق چین را با نام چین می شناسند.

تفاوت گذرنامه های کنونی و آینده تایوان-مدل سمت چپ گذرنامه کنونی و مدل سمت راست گذرنامه های آینده تایوان هستند/ عکس: رویترز

جوزف وو وزیر خارجه تایوان گفت که گذرنامه جدید برای تفکیک اتباع آنها با شهروندان چینی یا مردم جمهوری خلق چین لازم است و این موضوع پس از آغاز بیماری همه گیر کرونا و افزایش قوانین برای ورود به دیگر کشورها، ویژه تر شده است.

وزیر خارجه تایوان به گزارشگران گفت: از زمان آغاز بیماری ریوی کرونا در ووهان، مردم ما به جلوه بیشتر و دیده شدن نام تایوان روی گذرنامه ها امید بیشتری دارند. آنها دوست ندارند با مردم چین (جمهوری خلق چین) اشتباه گرفته شوند.

هوآ چونینگ سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین در پکن نیز گفت حرکت های کوچک تایوان اهمیتی ندارد و چنین اقدامی نمی تواند این واقعیت را تغییر دهد که تایوان بخشی جدا نشدنی از چین است.

خبرنگاران در حال عکاسی از مدل جدید گذرنامه تایوان/ عکس: رویترز

چین ادعا می نماید تایوان بخشی از قلمرو حاکمیت اوست و تنها این کشور حق صحبت در خصوص تایوان در سطوح بین الملل را دارد. این موضوع در دوران شیوع همه گیری کرونا بیشتر نمود پیدا کرد. چین به تایوان به عنوان کشوری مستقل اجازه حضور در نشست های سازمان بهداشت دنیای را نداد و موضوعات بحث برانگیزی را رقم زد. تایوان به عنوان کشوری پیروز در کنترل فاز اول کرونا در شناخته شده است.

تایوان می گوید که گذرنامه های آنها کشورها را گیج نموده و باعث شده تا ملت ها سخت گیری های مسافران چینی را برای اتباع آنها اجرایی نمایند. این در حالیست که تایوان ادعا می نماید هرگز از سوی جمهوری خلق چین اداره نشده است.

جوزف وو وزر خارجه تایوان از مدل جدید گذرنامه های تایوان رونمایی کرد/ عکس: رویترز

تایوان یا جمهوری چین در سال های گذشته در خصوص هوویت و حتی نام خود بحث های زیادی نموده است و شیوع ویروس کرونا بار دیگر این مسائل را به کانون توجهات برگرداند.

دولت همچنین برای جلوگیری از سردگمی بیشتر در حال بازطراحی یا طراحی مجدد نام عظیمترین شرکت حمل و نقل هوایی خود با نام خطوط هوایی چین است.

تایوان و پکن/ جمهوری چین و جمهوری خلق چین

هر دو کشور تایوان و چین یا جمهوری چین و جمهوری خلق چین، مدعی مالکیت بر همه سرزمین دو طرف هستند.

تایوان جزیره کوچکی در نزدیکی کشور چین و مرکز آن شهر تایپه است.

جمهوری خلق چین (پکن) کمونیستی، عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و در تقابل با امریکاست.

تایوان یا جمهوری چین عضو سازمان ملل متحد نیست؛ کشوری دموکراتیک با اقتصاد آزاد و به آمریکا نزدیک است. امریکا گرچه تایوان را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی شناسد و سفیر و سفارتخانه در یکدیگر ندارند اما از تایوان حمایت سیاسی مالی نظامی می نماید.

دولت پکن کشورهای دنیا را تهدید نموده است که باید میان رابطه با چین پکن یا تایوان یکی را انتخاب نمایند. در صورتی که کشوری، تایوان را به رسمیت بشناسد دولت چین پکن رابطه با آن کشور را قطع می نماید.

بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ایران، با تایوان رابطه مالی غیررسمی دارند و شهروندان تایوان نیز به آسانی به کشورهای دیگر سفر می نمایند اما دولت ها از برقراری رابطه سیاسی با تایوان به دلیل نگرانی از واکنش چین پکن، خودداری می نمایند.

دولت چین پکن بارها تهدید نموده ممکن است برای الحاق تایوان به خود یا آنگونه که خود می گویند بازگرداندن حاکمیت، به گزینه نظامی متوسل گردد.

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 455

به "جمهوری چین یا جمهوری خلق چین؟، تایوان: گذرنامه را تغییر می دهیم تا با چینی ها اشتباه نشویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمهوری چین یا جمهوری خلق چین؟، تایوان: گذرنامه را تغییر می دهیم تا با چینی ها اشتباه نشویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید