تراژدی مالی برای 50 درصد داروخانه های پایتخت

به گزارش مجله حقوق، دبیر انجمن داروسازان تهران با اشاره به شرایط مالی داروخانه ها، تاکید نمود: در استان تهران بیش از 50 درصد داروخانه ها یا درآمدی ندارند و درآمدهایشان با هزینه هایشان برابری می نماید و یا در شرف ورشکستگی هستند.

تراژدی مالی برای 50 درصد داروخانه های پایتخت

دکتر محمدرضا دری در گفتوگو با خبرنگاران، با اشاره به شرایط اقتصادی داروخانه ها، گفت: اصولا وقتی که شرایط اقتصادی کشور دچار تنش های اقتصادی باشد، شرایط داروخانه ها هم متاثر از اقتصاد، خوب نیست. در حال حاضر داروخانه های ما چندین ماه از بیمه های خدمات درمانی، تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و... طلبکارند و این در محل گذری که داروها هم دچار تغییرات و نوسانات قیمتی شدند، به اقتصاد داروخانه لطمه زیادی وارد می نماید.

دری اضافه نمود: از طرفی اقتصاد مردم هم در اقتصاد داروخانه تاثیرگذار است. به هر حال داروخانه ها غیر از عرضه دارو، سایر کالاهای سلامت محور را هم عرضه می نمایند. حال زمانی که شرایط اقتصادی مناسب نباشد و مردم بیشتری در خط فقر قرار گیرند، اتوماتیک در خرید کالاهای سلامت محور تجدید نظر می نمایند و به شدت در این بخش داروخانه ها متضرر هستند. حال مزید بر علت آن هم گاهی بخشنامه هایی است که به اقتصاد داروخانه ضربه می زنند. مانند همان بحث عرضه ماسک که در ابتدای شیوع کرونا در داروخانه ها ممنوع شد و با کارشناسی های ناصحیح در برهه ای محل عرضه آن را به سایر اصناف منتقل کردند که منجر به ضربه اقتصادی به داروخانه ها می گردد.

وی تاکید نمود: در استان تهران بیش از 50 درصد داروخانه های ما یا درآمدی ندارند و درآمدهایشان با هزینه هایشان برابری می نماید و یا در شرف ورشکستگی هستند.

شرایط پرداخت طلب داروخانه از سوی سازمان های بیمه گر

دری درباره شرایط پرداخت مطالبات داروخانه ها از سوی بیمه ها اظهار کرد: تمام بیمه ها تقریبا تا انتها سال 1398 را تسویه کردند و مطالبات مانده ما از ابتدای سال جاری است. البته بیمه سلامت سه ماه سال قبل را تسویه ننموده، اما بخشی از دیون خود را در سال جاری پرداخت نموده است. بنابراین دیون پرداخت نشده سازمان های بیمه گر بین چهار تا شش ماه است.

تاثیر تعطیلی مطب ها در حجم ورودی نسخ به داروخانه ها

وی با اشاره به تعطیلی مطب های پزشکی با توجه به شرایط کرونا و تاثیر آن در اقتصاد داروخانه ها، گفت: بسیاری موسسات پزشکی در این زمینه متضرر شدند. بالاخره این موسسات به نوعی تغذیه نماینده داروخانه ها بودند. علت اینکه می گویم حدود 50 درصد داروخانه ها در شرف ورشکستگی هستند، به واسطه همین موضوع است. به هر حال تعداد زیادی از موسسات پزشکی دچار کمبود یا نبود بیمار و حتی تعطیلی هستند و همین موضوع منجر به این شده که مراجعات مردم کاهش یافته و این موضوع در اقتصاد داروخانه و حجم ورودی نسخ به داروخانه هم موثر بوده و منجر به ضرر و زیان های قابل توجهی به داروخانه ها در سراسر کشور شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 395

به "تراژدی مالی برای 50 درصد داروخانه های پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراژدی مالی برای 50 درصد داروخانه های پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید