ترامپ خطرناک تر از آن است که فکر می کنید!

به گزارش مجله حقوق، ایرنا نوشت: دوره چهار ساله ریاست جمهوری ترامپ ترسناک تر از حد تصور بود؛ جدا کردن فرزندان مهاجر از والدین آن ها، ترویج نژادپرستی، دامن زدن به نظریه های توطئه و راست افراطی، سوء استفاده از صندلی قدرت برای ثروتمندتر کردن خود و خانواده اش، بی کفایتی در مدیریت بحران شیوع کرونا، کاخ سفید را همچون ارثیه پدری پنداشتن و ... از جمله سیاست هایی بود که او با اجرایی کردن آن ها شوک و حیرت را در میان مردم کشورش و دنیا برانگیخت.

ترامپ خطرناک تر از آن است که فکر می کنید!

خش فرانسه روزنامه آمریکایی هافینگتن پست در مقاله ای نوشت هنگامی که دونالد ترامپ در سال 2015 نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد؛ با پایین رفتن از پله برقی طلایی رنگ لابی برج ترامپ و استفاده از رسانه ها برای تبلیغ برند و ساختمان خود؛ کارزار انتخاباتی خود را کلید زد. در آن موقع او دروغ ها و اظهارات نژادپرستانه را ترویج و در خصوص ازدحام جمعیتی که برای شنیدن نطق انتخاباتی او آمده بودند؛ اغراق کرد. به عبارت دیگر، او دقیقاً نشان داد که چه رئیس جمهوری خواهد بود. در حقیقت مبارزات انتخاباتی او در ادامه راستا، انعکاسی از تصویر اول نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری بود؛ به عبارتی او همچنان به دامن زدن به تنش های نژادی، ارعاب و تحقیر ادامه داد.

این نشریه آمریکایی توضیح داد: در آن موقع، بعضی از دموکرات ها نمی توانستند باور نمایند او آن قدر که به نظر می رسد؛ ناکارآمد و فاقد صلاحیت نیست و در عرصه قدرت بدون شک تغییر خواهد نمود و آن ها قادر خواهند بود در مشایعت او به اداره امور بپردازند؛ اما جان لوئیس سناتور ایالت جورجیا و مبارز حقوق مدنی، از جمله دموکرات هایی بود که در همان زمان رئیس جمهوری ترامپ را به چالش کشید و از او انتقاد شدید کرد و به صراحت گفت که او هیچ گونه مشروعیتی ندارد.

شمار زیادی از دموکرات در مصاحبه با هافینگتن پست عنوان کردند که او در واقع بدتر از حد انتظار بود؛ باب کیسی سناتور پنسیلوانیا در این رابطه گفت: من فکر کردم که او زیرساخت های کشور را بهبود می بخشد و از فرصتی که به او اعطا شده برای بازسازی کشور استفاده خواهد نمود؛ او این فرصت را از دست داد. با این حال، من هرگز تصور نمی کردم که او اینگونه از صندلی خود سوء استفاده کند.

در آن موقع، هنگامی که رهبران اصلی حزب جمهوری خواه پیرامون دروغ های فراوان دونالد ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی خود مورد سوال قرار می دریافتد؛ آن ها ادعا می کردند که او به محض تصاحب قدرت، بار سنگین مسئولیت را بر دوش خود احساس نموده و به همراهی تیمی متشکل از کارشناسان و مشاوران خبره، تار و پود کاخ سفید بار دیگر رنگ و نقش دوره های پیشین ریاست جمهوری ایالات متحده را خواهد داشت.

اخیرا و در آستانه انتخابات آمریکا، یکی از دیوارهای شهر نیویورک، تبدیل به تابلویی ازهزاران دروغ دونالدترامپ در دوره چهار ساله ریاست جمهوری اش شده است.

به نوشته این نشریه آمریکایی، جنیفر پیروتی بنیانگذار انجمن جمهوری خواستار زنان به سوی پیشرفت که در آن موقع از نامزدی هیلاری کلینتون حمایت می کرد؛ اذعان داشت که بسکمک از جمهوری خواستار با تصور اینکه نمایندگان و سناتورهای مجرب و خبره، دونالد ترامپ را در دوران ریاست جمهوری خود کمک می نمایند و نقشه راه امور اداره کشور را برای او مهیا می سازند؛ به ترامپ در انتخابات پیشین ریاست جمهوری آمریکا رای دادند؛ اما آن ها به جای خدمت در راستا منافع کشور، در جهت منافع ترامپ خدمت کردند.

هافینگتن پست اضافه نمود: دونالد ترامپ دقیقاً همان کسی بود که در طول مبارزات انتخاباتی خود نشان داد؛ و حتی بدتر از آن. او بیشتر وعده های پوپولیستی خود را عمل نکرد؛ او سخنان نژادپرستانه را رواج داد و سیاست های تبعیض نژادی را تشدید کرد و از موقعیت خود برای ثروتمند کردن خود و خانواده اش سوء استفاده کرد.

این روزنامه آمریکایی ادامه داد: دونالد ترامپ در همان نخستین روز ریاست جمهوری خود، درمورد تعدادی افرادی که برای شرکت در مراسم تحلیف او آمده بودند؛ دروغ گفت. دروغی که سخنگوی او نیز کمی بعد، همان روز آن را تکرار کرد؛ بدین ترتیب همان روز زنگ دروغگویی های بی شمار او در طی چهار سال آینده ریاست جمهوری خود به صدا درآمد؛ او تا به امروز، ده ها هزار ادعای دروغین نشر داده است که بیشتر آن ها دروغ های آشکاری بودند.

هافینگتن پست به نقل از ایان سامس مدیر پیشین روابط عمومی کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری هیلاری کلینتون تاکید نمود: در طول مبارزات انتخاباتی 2016، ما بارها و بارها به مردم در خصوص عدم صداقت ترامپ هشدار دادیم؛ اما هشدار کافی نیست؛ ما باید صدمه ای که او به آن ها وارد نموده را نشان دهیم؛ چهار سال گذشته و به خصوص مدیریت همه گیری کرونا، چهره واقعی دونالد ترامپ را به وضوح نشان داده است. بیشتر آمریکایی ها فهمیدند که رئیس جمهور آن ها که همه مسائل را، به قول خودش، حل خواهد نمود، در نهایت فقط بی کفایتی خود را به اثبات رسانده است.

این روزنامه آمریکایی یادآور شد: او از جهات بسکمک، بدتر از آن بود که مردم از آن هراس داشتند. او فرزندان مهاجر را از والدین خود جدا کرد، تبعیض نژادی را رواج داد؛ به تملق دیکتاتورها را می پرداخت و کاخ سفید را آنگونه اداره می کرد که گویی به خود او تعلق دارد.

تیم کین سناتور ویرجینیا و نامزد رسمی معاونت ریاست جمهوری 2016 اضافه نمود: من اغلب می گویم که او ما را بسیار شوکه کرد اما هرگز غافلگیر نکرد.

هافینگتن پست نوشت: بی کفایتی او عواقب مهلکی در پی داشت. شاید او نمی دانست که روزی ویروس کرونا ظهور و شیوع پیدا خواهد نمود، اما می توانست آمادگی بهتری داشته باشد. ناتوانی یا خودداری او از مدیریت بحران شیوع کرونا، فاجعه بارتر از آن است که بعضی از آن می ترسیدند. بر اساس آمارهای رسمی ارائه شده، همه گیری کووید 19 تا به امروز جان بیش از 235 هزار نفر را در ایالات متحده گرفته است.

جدا کردن فرزندان مهاجر از والدین آن ها و پایان بخشیدن به مهاجرت قانونی

دونالد ترامپ کارزار خود را با موضوع سیاست های ضد مهاجرتی شروع کرد؛ گریسا مارتینز مدیر شاخه سیاسی انجمن حمایت از مهاجرت قانونی گفت: ما می دانستیم او کیست؛ ما همیشه می دانستیم که او در خصوص سیاست های ضد مهاجرتی خود جدی است و یک سیاست تبعیض نژادی را اعمال خواهد گرفت.

او اندکی پس از روی کار آمدن، ورود شهفرایندان چندین کشور عمدتا مسلمان را ممنوع نمود و باعث ایجاد هرج و مرج در فرودگاه های ایالات متحده شد؛ چرا که بسکمک از افراد قادر نبودند به خانواده های خود ملحق شوند.

هافینگتن پست ادامه داد: او برنامه پذیرش پناهندگان را محدود کرد و به نظام مهاجرت قانونی پایان داد؛ مهاجران غیرقانونی را در معرض تهدید اخراج فوری قرار داد؛ و از بودجه پنتاگون برای تأمین اعتبار ساخت دیوار در مرز با مکزیک برای جلوگیری از ورود مهاجران استفاده کرد.

مهاجرانی که در مرز بازداشت شده بودند به خصوص خردسالان، متحمل سنگین ترین هزینه تصمیمات سخیف او شدند؛ بر اساس گزارش اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا/ lAmerican Civil Liberties Union، دولت ایالات متحده بیش از چهار هزار و 200 کودک را از پدر و مادر خود جدا کرد؛ بدون اینکه در نظر داشته باشد بعدا آن ها را به خانواده های خود بازگرداند و همچنین آن ها را در بازداشتگاه هایی شبیه قفس نگهداری می کرد.

تا به امروز، صدها کودک هنوز به خانواده خود ملحق نشده اند. دولت همچنین حق پناهندگی و سایر اهرم های قانونی را ملغی گفته و برنامه در مکزیک بمانید را اجرا می نماید که بر اساس آن، پناهجویان ملزم هستند تا آنالیز پفراینده مهاجرتی آن ها در آن سوی مرز یعنی در مکزیک بمانند؛ او همچنین از بحران شیوع کرونا بهره برداری نموده و تا حد ممکن مهاجران را به سوی مزهای خود بازگردانده است. او همچنین برنامه های دیگری همچون پایان دادن به قانون خاک یعنی اعطای خود به خود تابعیت آمریکایی به نوزادان متولد شده در سرزمین ایالات متحده؛ کاهش تعداد ویزاهای صادر شده به منظور جلوگیری از مهاجرت زنجیره ای داشت.

گریسا مارتینز مدیر شاخه سیاسی انجمن حمایت از مهاجرت قانونی در این باره اضافه نمود: سیاست های تعیض نژادی دونالد ترامپ، با شناختی که از او داشتیم، ما را غافلگیر نکرد؛ بلکه ناکارآمدی نظام دموکراسی ایالات متحده برای مقابله با تصمیمات ترامپ ما را حیرت زده کرد.

فاسد کردن نظام قضایی

هافینگتن پست در ادامه نوشت: نظام قضایی ایالات متحده از همان ابتدای کارزار انتخاباتی ترامپ، وقتی او به مردم اجازه می داد تا علیه هیلاری کلینتون فریاد به زندان بیاندازید سر دهند؛ لکه ننگین سیاست های بی عدالتی دولت ترامپ را به خود گرفت؛ او همیشه از وزارت دادگستری این کشور به عنوان ابزاری برای حفظ منافع خود و مجازات دشمنان سیاسی خود بهره جسته است.

او وزیر دادگستری وقت را مجبور به استعفا کرد؛ چراکه ویلیام بار جانشین او، با تحریف یافته های تحقیقات رابرت مولر دادستان ویژه در خصوص آنچه تبانی مسکو و کاخ سفید در انتخابات 2016 خوانده می گردد، از منافع رئیس جمهور در این رابطه محافظت کرد.

بنا بر گزارش ارائه شده؛ رئیس جمهور بر بازپرس ها و شاهدان پفراینده فشار وارد نموده است؛ اما بیانیه منتشر شده وزارت دادگستری سپر بلای اتهام مانع تراشی او شد؛ چرا که در این بیانیه آمده بود متهم کردن رئیس جمهور در دوره تصدی ریاست جمهوری خلاف قانون اساسی است؛ و نمی توان بدون متهم ساختن رسمی او، حکم به ارتکاب جرم داد.

بعضی از جمهوری خواستار امیدوار بودند که گزارش مولر و همچنین فرایند استیضاح برای تحت فشار قرار دادن یک کشور خارجی برای شروع تحقیقات در خصوص جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق و رقیب سیاسی خود، به دونالد ترامپ درس عبرت بدهد؛ با این حال، چند هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، او علناً از وزارت دادگستری درخواست کرد که فوراً تحقیق درباره نامزد حزب دموکرات را شروع کند.

ترامپ سه شنبه هفته گذشته در این رابطه گفت: وزیر دادگستری باید سریعا وارد عمل گردد؛ این یک پفراینده مهم فساد است و مردم باید قبل از انتخابات در خصوص آن آگاه شوند.

دامن زدن به نظریه های توطئه و راست افراطی

به نوشته هافینگتن پست، در ماه جاری، ترامپ در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: جو بایدن و باراک اوباما اعضای تیم عملیات ویژه سیل 6 / lunité dattaque Seal Team 6 (از دسته نیروهای ویژه نیروی دریایی آمریکاست که در کشتن اسامه بن لادن نقش داشتند) را به قتل رسانده اند؛ و بن لادن هنوز زنده است. . یک پیوند در این پست ادعا می نماید شخصی که در حمله نیروهای ویژه ایالات متحده در 2 مه 2011 مورد هدف قرار گرفته است، رهبر القاعده نبود بلکه بدل آن بوده است.

وقتی رئیس جمهور چنین تئوری توطئه مضحکی را رواج می دهد؛ در صدر اخبار اقصی نقاط کشور و دنیا قرار خواهد گرفت؛ هر چند که او در تمام دوران تصدی مسئولیت خود، همیشه از اخبار جعلی حاوی تملق و چاپلوسی خود و یا تخریب چهره رقبای خود استقبال نموده است.

ترویج اطلاعات و اخبار جعلی از همان ابتدا جزء سیاست های او محسوب می شد؛ او در جریان مبارزات انتخاباتی خود در سال 2016 ادعا می کرد که اوباما شهفرایند آمریکا نیست؛ با اینکه ادعای کذب او ثابت شد اما او همچنان به ادعاهای دروغین خود ادامه داده و در حال حاضر درمورد کامالا هریس نامزد رسمی دموکرات معاونت ریاست جمهوری آمریکا شایعاتی نادرست منتشر می نماید.

روزنامه آمریکایی هافینگتن پست اضافه نمود: فهرست تئوری های توطئه های بی اساس یا مردود او حیرت آور است؛ او همیشه آب در آسیاب نظریه پردازان توطئه و راست افراط گرایان ریخته است.

در اوایل ماه اکتبر، اف بی آی اعضای یک گروه شبه نظامی (عمدتاً طرفداران ترامپ) را متهم به قصد ربودن گرچن ویتمر فرماندار دموکرات میشیگان کرد؛ ترامپ در توئیتر خود نوشت: میشیگان را آزاد کنید/ LIBÉREZ LE MICHIGAN تنها چند روز پس از خنثی شدن این توطئه، او همچنان به نفرت پراکنی ادامه داد و به طرفداران خود اجازه داد تا شعار در زندان را در گردهمایی انتخاباتی در آن ایالت سر دهند.

اما خشونت های راست افراطی در دوره ریاست جمهوری او در سراسر کشور طغیان کرد؛ تروریسم داخلی تعداد زیادی قربانی گرفته و احیای راست افراطی اکنون یکی از اصلی ترین تهدیدات امنیت ملی است. اقدامات تروریستی ملی گرایان افراطی سفید پوست که بسکمک از آن ها از دونالد ترامپ حمایت می نمایند؛ گروه هایی همچون مسلمانان، مهاجران و روزنامه نگاران را مورد هدف قرار می دهند، وقتی او باید این خشونت ها را محکوم کند، بلافاصله عقب نشینی می نماید و دوباره هیزم به آتش می اندازد.

هافینگتن پست توضیح داد: راست افراط گرایان و برتری طلبان سفید پوست، او را برای ترویج اعتقادات انحرافی خود مناسب یافته و به سوی او چرخش سیاسی پیدا نموده اند. حمایت تلویحی دونالد ترامپ از ایده های برتری طلبانه سفید پوست و راست افراطی، او را به نمادی برای افراط گرایان در سراسر دنیا تبدیل نموده است؛ یکی از طرفداران دونالد ترامپ، کسی نیست جز رئیس یک شبکه راست افراطی آلمان که باهدف کشتن سیاستمداران حامی پناهندگان، اسلحه در خانه خود ذخیره می نماید.

کاخ سفید را همچون ارثیه خود پنداشتن

روزنامه آمریکایی هافینگتن پست گزارش داد: دروغ های دونالد ترامپ به ثروتمند شدن هر چه بیشتر او انجامید؛ او از صندلی وموقعیت خود برای راهنمایی میلیون ها دلار اقتصادیات و اعانه های اقتصادی به سوی جیب خود بهره برد؛ او همچنین متهم به دریافت درآمد از امپراطوری هتلداری خود است؛ مقادیر دقیق مشخص نیست زیرا کاخ سفید از ارائه اطلاعات امتناع می ورزد، اما صحبت از مبالغ نجومی درمیان است.

این نشریه آمریکایی اضافه نمود: بر اساس اسناد کمیسیون انتخابات فدرال / la Federal Election Commission، او 8 میلیون دلار از بودجه مبارزات انتخاباتی خود را برای تزریق به شرکت های خود، از زمان تصاحب قدرت، اختلاس نموده است.

رابرت ویسمن مدیر انجمن حمایت از مصرف نمایندگان موسوم به Public Citizen گفت: انتظار فساد ترامپ، پس از انتخاب او می رفت؛ با این حال تصور شدت و فراگیر بودن فساد این دولت سخت بود؛ پیش بینی اینکه رئیس جمهور و کابینه او حتی برای سرپوش گذاشتن فساد خود مسئله ای نداشته باشند نیز سخت بود.

هافینگتن پست گفت: همچنین در هم تنیدگی میان پست ریاست جمهوری و منافع شخصی دونالد ترامپ، تابستان امسال و در جریان کنوانسیون جمهوری خواستار، زمانی که او تصمیم بی سابقه ای برای ایراد سخنرانی معارفه خود در کاخ سفید گرفت، به وضوح نمود پیدا کرد؛ چرا که اصولا روسای جمهور جلسات سیاسی را از فعالیت های رسمی دولت جدا می نمایند.

بی کفایتی خطرناک

روزنامه آمریکایی هافینگتن پست در ادامه مقاله خود نوشت: ویروس کرونا، عدم صلاحیت رئیس جمهور را برملا کرد؛ او آمادگی مقابله با یک بیماری همه گیر که جان صدها هزار آمریکایی را گرفت و همچنان رو به وخامت است؛ نداشت. او باز هم به تاکتیک های همیشگی خود متوسل می شد؛ به عبارتی تقصیر را به گردن دشمنان خود می انداخت و این ویروس را با نام های دیگری خطاب می کرد؛ اما نه تنها نتیجه ای دربر نداشت که این بار عواقب کشنده ای در پی داشت.

این نشریه آمریکایی ادامه داد: از همان روزهای نخست، او می دانست که این ویروس چقدر خطرناک است؛ 7 فوریه، او در مصاحبه با باب وودوارد / Bob Woodward یک خبرنگار اهل ایالات متحده آمریکا اذعان داشت که این ویروس کشنده است. در مقابل، او با دستکم دریافت خطر ویروس کرونا، آن را به آنفولانزا تشبیه نموده و پیش بینی کرد که همه گیری کووید 19 در ماه آوریل (فروردین/ اردیبهشت) به خودی خود از بین خواهد رفت؛ وی همچنین درمان های موهوم مانند مصرف هیدروکسی کلروکین یا تزریق مواد سفید نماینده را اعلام نمود که پزشکان آن را بی اثر یا حتی خطرناک گفتند.

او همچنین زدن ماسک را در مبارزه با شیوع ویروس کرونا انکار می کرد و جامعه علمی را به دلیل هشدارهای مکرر پیرامون حاد و بحرانی بودن خطر این ویروس تخطئه می کرد؛ در واقع حتی ابتلای خود او به این بیماری چیزی را تغییر نداد؛ پس از ماه ها تردد بدون ماسک و میزبانی از مراسم هایی که شخصاً در آن شرکت می کرد؛ در اول اکتبر گفت که او و همسرش ملانیا ترامپ و همچنین 35 نفر دیگر از اطرافیان او به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

هافینگتن پست نوشت: او در حالی که هنوز در بیمارستان بود، از به خطر انداختن جان مأموران سرویس مخفی و هر کسی که با او در ارتباط بود یا ترک اتاق خود برای استقبال از طرفدارانش از داخل خودرو، ابایی نداشت. او در حالی که هنوز بیمار و ناقل محسوب می شد، تصمیم گرفت به کاخ سفید برگردد و به سرعت ماسک خود را برداشت تا از بالکن از او عکس بگیرند. از آن موقع، کاخ سفید تصمیم گرفته است در حالی که سعی در محافظت از افراد مسن و آسیب پذیر دارد؛ مانع از شیوع ویروس کرونا نگردد؛ اما دانشمندان می گویند این استراتژی خطرناک است و برخلاف تصور دولت، تحقق مصونیت جمعی امری به دور از ذهن است.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 550

به "ترامپ خطرناک تر از آن است که فکر می کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ خطرناک تر از آن است که فکر می کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید