بودجه سازمان بهزیستی نسبت به سال گذشته 9 درصد افزایش داشته است

به گزارش مجله حقوق، تهران (پانا)- رئیس سازمان بهزیستی کشور خدمات این سازمان را تشریح کرد.

بودجه سازمان بهزیستی نسبت به سال گذشته 9 درصد افزایش داشته است

به گزارش ایسنا، وحید قبادی دانا در برنامه لایو اینستاگرام با موضوع مسائل افراد دارای معلولیت، مسائل مربوط به فرزندخواندگی و... با بیان اینکه سازمان بهزیستی حدود 7 میلیون خدمت گیرنده دارد که بیش از یک میلیون و 600 هزار نفر از افراد دارای معلولیت هستند، اظهارکرد: فرزندان دارای سرپرست غیر موثر حدود 16 هزار نفر هستند که حدود 10 هزار نفرشان در شبه خانواده ها و شیرخوارگاههای تحت پوشش سازمان بهزیستی حضور دارند. همچنین حدود 240 هزار زن سرپرست خانوار مستمری بگیر سازمان بهزیستی هستند. یک میلیون و 80 هزار خانوار از سازمان بهزیستی مستمری به صورت ماهانه دریافت می نمایند.

وی با بیان اینکه ما به طور عمده دو هدف را برای مددجویان سازمان بهزیستی داریم، گفت: اول موضوع توانمند سازی آنان است و در حوزه توانمندسازی فعالیت های مختلفی برای آنان انجام و در زمینه آموزش از آنان حمایت می گردد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: در زمینه مسکن به عنوان یکی از هزینه های عمده سبد خانوار و یا یاری هزینه ها برای جهیزیه و تشکیل خانواده از آنان حمایت می گردد و در حوزه پیشگیری از وقوع معلولیت ها یا پیشگیری از آسیبهای اجتماعی فعالیتهایی در سازمان در حوزه غربالگری شنوایی، بینایی و مشاوره های ژنتیک در حال اجرا است.

قبادی دانا در ادامه با بیان اینکه حدود 3000 مرکز مشاوره روانشناسی تحت پوشش سازمان بهزیستی است که خدمات مشاوره ای ارائه می نماید، گفت: خانواده عظیم بهزیستی مشغول فعالیت و خدمت رسانی به جامعه هدف است. بیش از 40 هزار مرکز غیردولتی تحت پوشش سازمان بهزیستی است. از بیش از 1000 مرکز نگهداری شبانه روزی سالمندان و معلولان تا بیش از 1600 مرکز توانبخشی روزانه که در جای جای کشور فعال هستند تا بیش از 550 مرکز شبه خانواده، همه و همه دست به دست هم داده تا وظیفه سازمان بهزیستی که فعالیت در حوزه سلامت اجتماعی است به نحو شایسته ای انجام گردد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه به قانون حمایت از حقوق معلولان اشاره نمود و گفت: با تصویب قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در اسفند ماه سال 96 و ابلاغ آن در اردیبهشت ماه سال 97 فعالیت ما برای اجرای قانون شدت گرفت. البته قانون جامع حمایت از معلولان در سال 83 مصوب شده بود و هیچ بودجه ای برای آن اختصاص داده نشده بود. اولین بودجه برای قانون معلولان از سال 97 در قانون بودجه مشخص شد که مبلغ 200 میلیارد تومان بود و متاسفانه تخصیصی نداشت و اولین تخصیص آن از سال 98 ایجاد شد که در لایحه بودجه مبلغ هزار و 100 میلیارد تومان بود که 776 میلیارد تومان آن تخصیص یافت و در سال 99 نیز این مبلغ در قانون بودجه به هزار و 300 میلیارد تومان رسید.

وی اضافه نمود: بودجه ای که در سال 1400 برای اجرای قانون احتیاج است حدود 38 هزار میلیارد تومان است که مبلغی که در قانون بودجه در نظر گرفته شده 1700 میلیارد تومان است که میتواند بخش ناچیزی از آن را پوشش دهد و امید است با همکاری های دولت، سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان مجلس این مبلغ افزایش یابد.

وی در ادامه با اشاره به پرداخت مستمری و هزینه های توانبخشی افراد دارای معلولیت گفت: طبق ماده 79 قانون برنامه ششم توسعه میزان مستمری باید 20 درصد حداقل دستمزد هر سال باشد که اگر قرار باشد این مبلغ پرداخت گردد، در سال 1400 به 23 هزار میلیارد تومان بودجه برای پرداخت به مددجویان سازمان بهزیستی و کمیته امداد احتیاج است که امید است بتوانیم به این عدد برسیم.

وی ادامه داد: پرداخت مستمری ها به طور مداوم ادامه داشته البته باتوجه به شرایط سخت مالی ناچیز است. البته در سال 97 از حیث تعداد مددجویان دو برابر شد؛ یعنی تمام کسانی که پشت نوبت بودند در صف دریافت مستمری قرار گرفتند و از حیث مبلغ نیز براساس بعد خانوار بین سه تا پنج برابر افزایش یافت.

به گفته قبادی دانا، در حال حاضر بخشی از مستمری که مددجویان بهزیستی و کمیته امداد دریافت مینمایند از سمت اعتبارات دستگاه است که در گذشته 53 هزار تومان بود و سپس به 63 هزار تومان تا 120 هزار تومان براساس بعد خانوار افزایش یافت. همچنین مبلغی که از محل هدفمندی یارانه ها اختصاص می یابد از 108 هزار تومان تا 416 هزار تومان بود که 15 درصد افزایش یافت.

وی در ادامه به حق پرستاری اشاره نمود و یادآور شد: بعضی از یاری هایی که صورت میگیرد در ارتباط با موضوع حق پرستاری است که برای افراد دارای معلولیت که دچار ضایعه نخاعی هستند، برای 20 هزار نفر از آنها مبلغ ماهانه 200 هزار تومان به عنوان حق پرستاری پرداخت میشد که به 554 هزار تومان و اخیرا به 610 هزار تومان افزایش می یابد که به صورت ماهانه بر روی کارت بانکی خانواده شارژ میگردد.

قبادی دانا ادامه داد: علاوه بر این، به این 20 هزار نفر، 7000 نفر دیگر نیز اضافه شدند و برای حق پرستاری افراد دارای ضایعه نخاعی هیچ پشت نوبتی قائل نیستیم و هرکسی که دچار ضایعه نخاعی است حق پرستاری برای او واریز میگردد. همچنین برای 12 هزار خانوار دیگر که دارای معلولیت شدید، خیلی شدید و وابسته به بستر هستند، حق پرستاری در نظر گرفته شد که هم از حیث تعداد و هم از حیث مبلغ افزایش می یابد.

وی در ادامه با بیان اینکه هزینه توان بخشی افراد دارای معلولیت طبق ماده 6 قانون برعهده وزارت بهداشت و بیمه سلامت است، گفت: در این زمینه تفاهم نامه ای امضا شد و از 57 خدمت توانبخشی ستاره دار که تحت پوشش بیمه نیست، در یک اولویت 19 خدمت و در اولویت بعدی 8 خدمت انتخاب شد. کوشش شد تا 300 میلیاردتومان از محل هدفمندی یارانه ها در ردیف 24 تبصره 14 برای انجام ماده 6 قرار گیرد که به وزارت بهداشت داده گردد. با پیگیری های انجام شد 100 میلیارد آن اختصاص داده شده که امید است خدمات توانبخشی بتواند به تدریج تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به مسکن معلولان گفت: از ابتدای تاسیس سازمان بهزیستی 130 هزار واحد تسهیل گری شده تا در اختیار جامعه هدف قرار گیرد. در دو سال اخیر حدود 30 هزار واحد مسکونی تسهیل گری و واگذار شده و 27 هزار واحد مسکونی شروع به احداث شده است. البته 160 هزار خانوار پشت نوبت دریافت مسکن هستند.

وی با اشاره به مسکن خانواده های دارای دو معلول به بالا اعلام کرد: از سال 94 با مشارکت بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن، سازمان ملی زمین و مسکن، انجمن خیرین مسکن ساز و سازمان بهزیستی اقدامی شروع شد و 14 هزار خانوار احصا شدند و از این بین به 9900 خانوار مسکن تحویل داده شد و حدود 4500 خانوار مسکن در حال ساخت است.

به گفته وی، در حال حاضر مبلغ 140 میلیون تومان در شهرها و 85 میلیون تومان در روستاها به صورت بلاعوض به خانواده های دارای دو معلول و بیشتر برای ساخت مسکن داده میگردد. همچنین 4000 خانوار دیگر نیز احصا شدند که آنها در نوبت قرار گرفتند که در سال 1400 برای آنها اقدام لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به حمایت های معیشتی گفت: باتوجه به اینکه سازمان بهزیستی سازمان دولتی است و هیچ بودجه ای را به صورت دیگری در اختیار ندارد، سعی شده تا کوشش کنیم تخصیص بودجه را به طور کامل دریافت کنیم.

وی گفت: البته تنها 9 درصد بودجه ما نسبت به سال گذشته افزایش داشت و باتوجه به شرایط تورم و قیمت تمام شده خدمات به شدت دچار مشکل شدیم. حدود دو سال پیش و در دی ماه 97 برای مراکز نگهداری شبانه روزی به ازای هر نفری که نگهداری میشد قرار بود مبلغ 140 هزار تومان ماهانه به خیریه هایی که از سالمندان، معلولان و بیماران روانی مزمن به صورت شبانه روزی نگهداری مینمایند در اختیارشان قرار داده گردد که این رقم امروز به یک میلیون و 110 هزار تومان افزایش پیدا نموده است.

قبادی دانا اضافه نمود: دو سال گذشته برای نگهداری حدود 39 هزار نفر یارانه تخصیص میشد که امروز به 48 هزار نفر افزایش پیدا نموده است.

وی با بیان اینکه در دوره کرونا سعی شد یاریهای معیشتی را از دستگاههای مختلف اخذ کنیم و برای افراد به وسیله ادارات بهزیستی تخصیص دهیم، درباره اشتغال افراد دارای معلولیت نیز شرح داد: از زمان تصویب قانون هر آزمون استخدامی که برگزار میگردد 3 درصد پست محلهای استخدامی مختص افراد دارای معلولیت است.

قبادی دانا در ادامه درباره پرداخت شهریه افراد دارای معلولیت دانشجو اظهار کرد: طبق ماده 9 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، افراد دارای معلولیتی که معلولیت متوسط، شدید و خیلی شدید داشته باشند و دهک درآمدی آنها از دهک یک تا هفت باشد، اگر در دانشگاه غیردولتی تحصیل نمایند شهریه آنها به طور کامل توسط سازمان پرداخت میگردد. همچنین فرزندان بی سرپرستی که تحت پوشش هستند شامل این قانون هستند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: همچنین یاری هزینه ای را برای دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاههای دولتی از سال گذشته در نظر گرفته شده و هر ترم پرداخت میگردد که حدود 2900 دانشجو که در دانشگاه های دولتی تحصیل مینمایند یاری هزینه تحصیلی تشویقی بین 400 هزار تومان تا دو میلیون تومان هر ترم براساس مقطع تحصیلی برای آنها پرداخت میگردد.

وی اظهار کرد: همچنین سامانه دانشجویی راه اندازی شده تا براساس آن شهریه مورد نظر به حساب دانشجو وارد گردد تا همراه با شان و منزلت و صندلی فرد این کار صورت گیرد. همچنین بدهی های قبلی که سازمان به دانشگاه آزاد داشته تا حد زیادی پرداخت شده است. ماههای گذشته حدود 30 میلیارد تومان پرداخت شد و بعضی از این بدهی ها از سال های قبل است و هیچ نگرانی برای آن وجود ندارد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه به موضوع فرزندخواندگی اشاره نمود و شرح داد: با توجه به اینکه هدف ما این است که افرادی که دارای سرپرست موثر نیستند در خانواده رشد و نمو نمایند و در آنجا حضور داشته باشند و مطلوب ما این است که خانواده بهترین محل برای نگهداری و رشد و نمو فرزندان ماست، بر این اساس با اولویت والدین این عزیزان اگر مشکل والدین رفع و توانمند شوند و در تربیت و نگهداری فرزندشان موثر باشند اولویت ما خانواده فیزیولوژیک و اصلی فرد است. همچنین اگر از اقوام فرد هستند و صلاحیت لازم را دارند اگر سرپرست فرزند را قبول نمایند ماهانه 650 هزار تومان به آنها برای نگهداری فرزندان داده میگردد که بر روی کارت بانکی آنها شارژ میگردد که البته این مبلغ 350 هزار تومان بود و افزایش یافته است اما باز هم مبلغ کمی است.

وی اضافه نمود: فرزندانی که شرایط فرزندخواندگی را دارند و بی سرپرست هستند، افرادی که تمایل دارند در سامانه فرزندخواندگی ثبت نام مینمایند و براساس اولویت حضانت فرزندان به آنها سپرده میگردد. سعی شده کار تسهیل و تسریع گردد.

قبادی دانا در ادامه با اشاره به اورژانس اجتماعی که حدود 20 سال از تاسیس آن در سازمان میگذرد، گفت: 4000 نفر پرسنل سازمان هستند که در سالهای متفاوت جذب اورژانس شدند که بعضی از آنها رسمی، پیمانی، قراردادی، بعضی قرارداد کارگری، بعضی خرید خدمت، شرکتی هستند و این شرایط را سخت نموده است؛ کوششهایی صورت گرفت تا شرایط استخدامی آنها سامان پیدا کند. امکان کسب کد شناسه برای استخدام عزیزان تا امروز میسر نشده است و سایر مسائلی که در ارتباط با حقوق این افراد و همچنین غیرمتمرکز بودن پرداخت حقوق بوده که کوشش شده تا سرانجام سال این موضوع را ساماندهی کنیم و با نظم و سیستمی این پرداخت ها صورت گیرد.

وی در ادامه گفت: طبق قانون برنامه ششم توسعه در شهرهای بالای 50 هزار نفر قرار شد اورژانس اجتماعی قبل از سال 97 راه اندازی گردد که در حدود 160 شهر اورژانس جدید راه اندازی شد که متاسفانه این 160 شهر اتومبیل اورژانس اجتماعی ندارند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اقدامات این سازمان برای کرونا اظهار کرد: اولین جلسه کمیته پیشگیری از کرونا در سازمان بهزیستی در دوم اسفندماه تشکیل شد و اولین بخشنامه های سازمان برای پیشگیری از کرونا پنجم بهمن ماه همزمان با فراگیری کرونا در ووهان چین صورت گرفت.وی در بخش دیگری گفت: در تمامی استانها کمیته های متناظر با مسئولیت مدیرکل بهزیستی استانها شکل گرفت و تمرکز اولیه خود را بر روی مراکز شبانه روزی سالمندان و پس از آن مراکز نگهداری افراد دارای معلولیت، بیماران روانی مزمن و بچه ها بی سرپرست و شیرخوارگاهها قرار دادیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: با اقدامات پیشگیرانه ای که انجام شد بیش از 70 بخشنامه و دستورالعمل در مقطع اولیه به بخشهای مختلف داده شد و کوشش شد تا از ورود و آلوده شدن مراکز به ویروس کرونا پیشگیری و جلوگیری گردد.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود درباره پیشگیری از آنفولانزا همزمان با کرونا اظهار کرد: به لطف الهی بیش از 80 هزار نفر از افرادی که در مراکز شبانه روزی ما حضور داشتند در عملیات گسترده ای به طور رایگان واکسیانسیون انفولانزا برای آنها انجام شد و اکنون نیز تمهیدات لازم را اندیشیدیم تا در صورت موفقیت برای داشتن واکسن ویروس کرونا در کشور، افرادی که در مراکز نگهداری شبانه روزی هستند در اولویت اول قرار گیرند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 706

به "بودجه سازمان بهزیستی نسبت به سال گذشته 9 درصد افزایش داشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه سازمان بهزیستی نسبت به سال گذشته 9 درصد افزایش داشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید