اضافه شدن 200 دستگاه موتورلانس به ناوگان اورژانس

به گزارش مجله حقوق، رئیس سازمان اورژانس، از اضافه شدن 200 دستگاه موتورلانس به ناوگان اورژانس کشور خبر داد.

اضافه شدن 200 دستگاه موتورلانس به ناوگان اورژانس

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، جعفر میعادفر، صبح چهارشنبه در ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران گفت: اورژانس از سال 54 تشکیل شد و در زمان انقلاب 20 پایگاه داشتیم.

وی اضافه نمود: بالغ بر 3 هزار پایگاه و 50 اورژانس هوایی در کشور فعالیت می کنند؛ همچنین بخشی از خدمات شهری را اورژانس موتوری بر عهده دارد.

میعادفر اعلام نمود: تغییرات اساسی در پاسخگویی 115 داشته ایم، پرستاران و پزشکان در دیسپچ ما حضور دارند و اقدامات مشاوره ای را برعهده دارند.

رئیس سازمان اورژانس گفت: در سال گذشته دیسپچ تخصصی برای بیماران قلبی و مغزی راه اندازی شده است تا اگر بیماری نیاز به اقدامات مؤثر داشته باشد بتوانیم این اقدامات را به بیماران بهتر ارائه دهیم.

وی ادامه داد: سالانه بالغ بر 4 و نیم میلیون مأموریت در کشور داریم و 1200 پایگاه اورژانس شهری و حدود 1200 پایگاه جاده ای داریم.

میعادفر اضافه نمود: بیشترین فعالیت اورژانس موتوری در تهران است، البته برخی دیگر از شهر های بزرگ هم به این نوع خدمات دهی مجهز هستند.

رئیس سازمان اورژانس کشور شرح داد: 200 دستگاه موتورلانس به زودی به ناوگان اورژانس در کلانشهر ها اضافه می شود.

میعادفر اعلام نمود: اکنون 200 دستگاه موتورلانس در تهران داریم که 150 موتور همیشه فعال و 50 موتور در حالت پشتیبانی هستند.

وی اعلام نمود: در ابتدا که اورژانس هوایی راه اندازی شد بیشتر برای خدمات ترافیکی و منطقه ها صعب العبور بود؛ اکنون با توسعه شهر ها این اورژانس بسیار مناسب است و در بحث برف و سیل این اورژانس کمک های زیادی داشته است؛ از ابتدای سال تا کنون بیش از 300 نفر از مادران باردار از طریق اورژانس هوایی به مراکز درمانی منتقل شدند.

میعادفر گفت: پیش بینی کرده ایم در ماه های آینده تا 70 پایگاه اورژانس هوایی داشته باشیم، البته اورژانس هوایی هزینه بالایی دارد و نمی توان توقع داشت در هر شهر یک پایگاه اورژانس هوایی داشته باشیم.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: برای 50 پایگاه اورژانس هوایی چیزی حدود 250 میلیارد تومان هزینه شده است و از دولت و مجلس درخواست داریم بودجه ای برای اورژانس هوایی در نظر بگیرند.

به گفته میعادفر، اورژانس از ابتدای سال تا کنون بیش از 3 هزار مأموریت انجام داده است که 68 درصد از مأموریت ها مربوط به حوادث بود ه است.

وی گفت: یکی دیگر از مأموریت های اورژانس هوایی بحث انتقال اعضا بدن برای اهدای عضو است که از ابتدای سال تا کنون حدود 50 پرواز برای بحث اهدای عضو اجرا شده است.

رئیس سازمان اورژانس کشور اعلام نمود: در اورژانس 3 چالش عمده داریم، نیروی انسانی، آمبولانس و بحث فضای فیزیکی 3 چالشی است که در اورژانس با آن روبرو هستیم.

میعادفر شرح داد: با کمبود نیروی انسانی روبرو هستیم چراکه نیرویی که بتواند در بخش فوریت ها فعالیت کند نداریم؛ البته امسال قرار شد است که در دانشگاه های درجه یک کشور رشته فوریت های پزشکی راه اندازی شود و مهم تر اینکه در شهری از نیرو های بومی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: حدود 4 سال است که آمبولانسی وارد نکردیم؛ 5 هزار و 500 آمبولانس داریم که 3 هزار آمبولانس فرسوده است. بالای 14 سال عمر دارد.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: در کلانشهر ها ما با مشکل جدی برای تأمین پایگاه ها روبرو هستیم که بخشی از آن را دولت با بودجه می تواند کمک و بخش دیگر هم خیران می توانند پای کار بیایند و در کنار مدرسه و بیمارستان ساختن به ساختن پایگاه های اورژانس هم کمک کنند.

میعادفر اعلام نمود: در دنیا اعتبار فوریت های پزشکی بر اساس عملکرد تخصیص داده می شود، اما در ایران این گونه نیست که پیشنهاد می کنیم فرایند تخصیص بودجه اصلاح شود.

به گفته وی اکنون در اورژانس 24 هزار پرسنل داریم که 21 هزار نفر از این عدد پرسنل عملیاتی هستند.

رئیس سازمان اورژانس اعلام نمود: تقریباً در دو ماهی که اورژانس به بحث واکسیناسیون ورود کرد حدود 2 میلیون دز واکسن تزریق کردیم و بعد از اینکه شرایط واکسیناسیون در کشور بهتر شد با کسب اجازه از وزیر بهداشت به مأموریت اصلی خود برگشتیم و فعلاً در بحث واکسیناسیون فعالیتی نداریم.

میعادفر اعلام نمود: در شهر های کوچک 8 دقیقه ای و در جاده ها 14 دقیقه ای به محل حادثه می رسیم؛ در 9 ماهه اول 580 هزار مأموریت ترافیکی داشتیم که 520 هزار نفر را مراکز درمانی منتقل کردیم.

وی گفت: در 9 ماهه اول سال تا کنون 140 اتوبوس و 120 مینی بوس تصادف کرده اند و حوادث ترافیکی اصلاً شرایط مناسبی ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 فروردین 1401 بروزرسانی: 21 فروردین 1401 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1264

به "اضافه شدن 200 دستگاه موتورلانس به ناوگان اورژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اضافه شدن 200 دستگاه موتورلانس به ناوگان اورژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید