تور ارزان اروپا: اتحادیه اروپا اجازه ندارد لهستان را تهدید کند، زبان زور ممنوع است

به گزارش مجله حقوق، به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آناتولی، ماتئوش موراویتسکی نخست وزیر لهستان طی سخنانی در نشست مجمع عمومی مجلس اروپا ضمن انتقاد از سخنان اورزلا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا درباره چالش حاکمیت قانون اساسی لهستان بر قوانین اتحادیه اروپا بیان کرد: اظهارات تهدیدآمیز را رد می کنم. به سیاستمداران اتحادیه اروپا اجازه نخواهم داد تا لهستان را تهدید نمایند. نباید از زبان تهدید علیه کشورها استفاده کرد.

تور ارزان اروپا: اتحادیه اروپا اجازه ندارد لهستان را تهدید کند، زبان زور ممنوع است

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

نخست وزیر لهستان در این خصوص گفت: لهستان برای آزادی اروپا جنگیده است؛ در سال 1920 از پاریس و برلین در مقابل حملات شوروی دفاع کرد؛ در سال 1939 با نازی های آلمان جنگید و در سال 1981 در مقابل سیستم کمونیستی ایستاد. لهستان به اتحادیه اروپا با دست خالی نیامد. این کشور از مرزهای شرقی اتحادیه اروپا با کشورهای لیتوانی و لتونی حفاظت نموده است.

موراویتسکی با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا پیروز ترین اتحادیه بین المللی در تاریخ است؛ اما این نهاد یک کشور نیست، تاکید نمود: هر کشوری در اتحادیه اروپا حاکمیت خود را دارد. می بینم که آخرین حکم دیوان عالی قانون اساسی لهستان دچار سوء برداشت شده است. بالاترین قانون در لهستان قانون اساسی کشور است. قانون اساسی ما از هر گونه قوانین بالاتراست و دولت لهستان از این قاعده دفاع می نماید. دیوان عالی قانون اساسی لهستان هیچ وقت حکمی مبنی بر ناﻣﻨﻄﺒﻖ بودن قوانین اتحادیه اروپا با قوانین لهستان را صادر ننموده است. بر عکس لهستان به توافقنامه های اتحادیه اروپا پایبند است.

اورزلا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا پیشتر اعلام نموده بود که این اتحادیه اجازه نمی دهد که لهستان ارزش های آن را در معرض خطر قرار دهد.

فون درلاین ادامه داد که قوانین وضع شده اخیر در دادگاه قانون اساسی لهستان، تهدیدی برای اصول اساسی این اتحادیه است.

وی در این باره اضافه نمود: حاکمیت قانون چسبی است که اتحاد ما را به یکدیگر پیوند می دهد.

اظهارات فون درلاین پس از آن مطرح می گردد که ماتئوش موراویتسکی نخست وزیر لهستان نامه ای به رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا ارسال نموده و در آن کوشش کرد تا حمایت آنها را از بن بست کنونی لهستان با بروکسل جلب کند.

پیشتر نیز در پی افزایش تنش ها میان دولت لهستان و بروکسل، جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی سخنانی گفته بود که بروکسل پاسخ قاطعی به اقدامات ورشو خواهد داد.

موراویتسکی پیشتر نیز اعلام نموده بود که این کشور تصمیمی برای خروج از اتحادیه اروپا ندارد و تصمیم دادگاه قانون اساسی آنچه به معنای واقعی کلمه از محتوای قانون اساسی جمهوری لهستان ناشی می گردد را تأیید می نماید، یعنی اینکه قانون اساسی رجحان بیشتری نسبت به سایر منابع قانونی دارد.

طی روزهای اخیر، اختلافات و تنش ها میان طرفداران دولت ملی گرای لهستان و طرفداران اتحادیه اروپا بالا گرفته است. در حالی که طرفداران دولت از ایستادگی ورشو در برابر بروکسل حمایت می نمایند، در نقطه مقابل، منتقدین دولت معتقدند این آغازی برای افزایش تنش ها و نهایتا خروج لهستان از اتحادیه اروپا است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1115

به "تور ارزان اروپا: اتحادیه اروپا اجازه ندارد لهستان را تهدید کند، زبان زور ممنوع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان اروپا: اتحادیه اروپا اجازه ندارد لهستان را تهدید کند، زبان زور ممنوع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید