آنچه در مورد تلگرام باید بدانیم

به گزارش مجله حقوق، بر اساس آمار منتشر شده در رسانه ها تلگرام قبل از فیلترینگ، دارای حدود 40 میلیون کاربر فعال در ایران بود و به نقل از معاون مرکز فضای مجازی کشور در سال 96 در حدود شصت درصد از پهنای باند اینترنت این کشور صرف استفاده از این برنامه می شد. در واقع پس از اختلالات ایجاد شده برای استفاده از وایبر و لاین، توجه مردم به سمت پیام رسان تلگرام جلب شد.

آنچه در مورد تلگرام باید بدانیم

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

حرکت مردم به سمت تلگرام با شیب زیادی ادامه پیدا کرد تا حدی که حتی در عرصه انتخابات،اصلی ترین ابزار اثر گذار شد و از نگاه بعضی کارشناسان فضای مجازی در سال 96 کشور شاهد انتخابات تلگرامی بود.

بعد از حواشی بسیاری پیام رسان تلگرام از تاریخ 10 اردیبهشت 97 فیلتر شد که در ابتدا استفاده کاربران از آن بسیار کم شد. اما با معرفی فیلترشکن های مختلف و همچنین دو نسخه غیررسمی تلگرام یعنی طلاگرام (تلگرام طلایی) و هاتگرام که دارای فیلترشکن داخلی بودند بسیاری از کاربران مجدداً به تلگرام بازگشتند.

در حقیقت بعد از چند سال که تلگرام سهم جدی در میان کاربران ایرانی برای خود باز کرده بود و جایگزین پیامک، ایمیل و حتی فضای ذخیر سازی فایل های کاربران ایرانی شده بود تصمیم فیلتر کردن این پیام رسان در جهت منافع ملی اجرایی شد با این امید که در گام اول پیام رسان های داخلی جایگزین سهم مصرفی کاربران ایرانی شود و دوم بستر ارتباطی در فضای شبکه ملی اطلاعات نزدیک شود.

از این رو می خواهیم در این گزارش فضای شفاف تری از تلگرام ارائه کنیم و در نهایت معین کنیم آیا فیلترینگ تلگرام نتایجی را که در نظر داشت محقق کرد؟

تلگرام فارسی

برای بررسی دقیق تر باید بررسی کنیم در یک سال گذشته کاربران ایرانی در تلگرام چه وضعیتی داشته اند؟ ما به داده های مرکز پژوهشی بتا در یک سال گذشته اشاره می کنیم.

بر اساس این بررسی معین شد که تلگرام بیش از 49 میلیون کاربر ایرانی دارد. این بستر در حال حاضر بیش از 2 میلیون کانال دارد که در طول سال بیش از 500 میلیون پست منتشر می کنند.این تعداد پست در مجموع بیش از 100 میلیارد نمایش به خود اختصاص می دهد که این نشانگر آن است که هنوز تلگرام به عنوان پیام رسان در موضوعات مختلف برای کاربران ایرانی کاربرد دارد. این پیام رسان در کل جهان بیش از 400 میلیون دنبال کننده دارد که در حال حاضر 49 میلیون آن ایرانی هستند. همچنین در بررسی این مرکز معین شد بیش از 2 میلیون سوپرگروه فعال و پرمخاطب که سهم جدی در میان کاربران دارند در حال حاضر در حال فعالیت هستند.

آیا با تلگرام بعد از فیلترینگ از سبد مصرف کاربران ایرانی حذف شد؟

با بررسی فعالیت کانال ها در بازه یک سال گذشته آنچه معین هست این است که تعداد کل پست منتشر شده کانال های تلگرامی در هر ماه در حدود 50 تا 80 میلیون بوده است که البته این پست ها بعضی بازنشر شده بود که همان گونه که گفته شد در مجموع بیش از 500 میلیون پست تلگرامی یکتا در یک سال در تلگرام فارسی منتشر می شود. این تعداد پست به صورت روزانه در حدود 1.2تا 1.5 میلیارد ویو از کاربران دریافت می کند. این تعداد نمایش در سال 96 قبل از فیلترینگ تلگرام به صورت متوسط در حدود 2تا2.5 میلیارد ویو در روز بوده است.

نکته مهم دیگر متوسط نمایش هر پست است که در حال حاضر در حدود 700تا800 نمایش برای پست در تلگرام فارسی معین شده است که این عدد در ماه های غیر فیلترینگ سال 96 در حدود 1200 تا 1000 نمایش برای هر پست بوده است.

از طرفی آنچه جالب است این است که فعالیت حال کانال ها نسبت به کل کانال ها در حال حاضر در حدود 10تا 12 درصد است. به بیان بهتر به صورت روزانه در حدود 10تا12 درصد کل کانال حداقل یک پست منتشر می کنند که این عدد در ماه های قبل از فیلترینگ در حدود 15 تا 20 درصد کانال فعالیت روزانه داشته اند. البته این عدد حاصل تقسیم کانال های فعال در یک روز به کل کانال است پس ممکن است بعضی کانال فعالیت روزانه نداشته باشند ولی به صورت متوسط 10 تا 12 درصد کانال ها در یک روز فعال هستند.از این رو در سه شاخص بالا می توان گفت کانال از نظر تولید پست در هر روز نسبت به کل کانال ها در مقایسه با قبل از فیلترینگ بیش از 62 درصد هنوز فعال است، از نظر تعداد کانال کاهش محسوسی به چشم نمی خورد، از نظر متوسط نمایش هر پست نیز در حدود 70 درصد نسبت به قبل از فیلترینگ پست های کانال ها نمایش دارند.

و اصلی ترین یافته اینکه هنوز با گذشت کمتر از دو سال از فیلترینگ نمایش روزانه پست های تلگرام در حدود 1.2تا 1.5 میلیارد است که یکی از اصلی ترین شاخص ها فعال بودن کاربران در این پیام رسان است که این عدد هرچند در مقایسه با روزهای قبل از فیلترینگ با کاهش چهل درصدی روبرو بوده است اما هنوز 60 درصد نمایش کانال های تلگرام باقی است.

در کانال های تلگرام چه می گذرد؟

همان گونه که بیان شد بر اساس بررسی مرکز پژوهشی بتا در حدود دو میلیون کانال ایرانی در تلگرام وجود دارد که در حال حاضر روزانه در حدود 10 تا 12 درصد آن پست منتشر می کنند که می شود در حدود 200 تا 250 هزار کانال که این تعداد کانال بیش از روزانه در حدود 2 میلیون پست منتشر می کنند که حدوداً بین 1.2 تا 1.5 میلیارد نمایش از دیگر کاربران می گیرد اما در کنار این اعداد آنچه مهم هست موضوعاتی است که در کانال های تلگرامی در مورد آن تولید محتوا می شود.

قبل فیلترینگ تلگرام مصرفی اصلی پهنای باند مختص تلگرام بود، منابع خبری، کسب و کارها و بسیاری از افراد و گروه ها یک کانال مخصوص خود داشتند از این رو حتی سازمان ها و افراد که سایت رسمی داشتند حتماً سعی می کردند از ظرفیت اطلاع رسانی تلگرام استفاده کنند.

مطابق اعلام مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی تا پایان سال 97 حدود یک میلیون دامنه اینترنتی در ایران به ثبت رسید و در پایان سال 98 تعداد ثبت دامنه های اینترنتی به یک میلیون و 200 هزار سایت رسیده است در حالی که در همین زمان در حدود دو میلیون کانال ایرانی در تلگرام وجود داشته است، از این رو دسترسی و رجوع به تلگرام جایگاه با دسترسی بیشتری از نظر منتشر کننده ها در مقایسه با سایت ها داشته و یا حداقل به عنوان مکمل خوبی می توانسته نقش ایفا کند.

اما سؤال اینجا هست در حال حاضر چه محتواهایی با چه مو ضوعاتی در کانال های تلگرامی منتشر می شود؟ آیا محتواهای منتشر شده کاربر و یا کارکرد همسو با اصول و ارزش های کشور دارد و یا در تعارض است؟با بررسی پست های کانال های عمومی تلگرام بر اساس بیگ دیتا نمودار زیر حاصل شده است که معین است بیشتر محتوا های منتشر شده در موضوعات سیاسی، اقتصادی و خبری است که می توان آن را در کارکرد اطلاع رسانی تلگرام داد، همچنین موضوع دوم در مباحث فرهنگ و اجتماع بوده است که شامل محتواهای سبک زندگی، جامعه و... می باشد که حدود یک سوم پست های عمومی کانال های تلگرام را شامل می شود.

موضوعات مذهبی، دینی، اعتقادی، شهدا و... با توجه به فیلتر بودن تلگرام همچنان 7 درصد محتوا های منتشر شده را به خود اختصاص داده است که این درصد در زمان فیلتر نبودن تلگرام مخصوصاً در مناسبت های مذهبی بیشتر بوده است. در رتبه بعدی آموزشی و درسی، سلامت و توصیه های بهداشتی و همچنین تفریح و گردشگری با سهم 5 درصد قرار دارند.

آنچه معین است این است که محتواهای مفید منتشر شده در کانال های تلگرامی در حال حاضر که تلگرام فیلتر هست بازهم بسیار بیشتر از محتواهای مخرب و غیر مفید آن است.

حرف آخر

آنچه به نظر نویسنده می رسد این است که هرچند قطعاً بر اساس مصلحتی تلگرام فیلتر شده است اما این امر نباید سبب شود که همچنان از کارکرد های خوب تلگرام غافل شویم و با برطرف شدن مصلحت به فکر فعال کردن این بستر نباشیم، این موضوع زمانی جدی تر می شود که جایگزین تلگرام در سبد مصرف ایرانیان واتساپ و اینستاگرام و حتی لایکی شده باشد و با فیلتر کردن تلگرام از جنس کاربر فعال آنچنان به بسترهای بومی میل نکرده باشند.

شاید نگاه دقیق به تلگرام به عنوان یک ظرفیت نگاه ما را از بعد سلبی شبکه های اجتماعی که کارکردی عمومی برای همه بستر ها دارد بکاهد، شاید آن دلایلی که تلگرام را فیلتر کرد همچنان در واتس اپ باشد و چون ما نمی بینیم برای ما مهم نباشد و حتی ممکن است آن دلایل روزی در جای دیگر و تکنولوژی قوی تر به میدان بیاید که دیگر با زدن روی یک دکمه فیلتر کردنش امکان پذیر نباشد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 740

به "آنچه در مورد تلگرام باید بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه در مورد تلگرام باید بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید