یک حقوقدان: چرا با انحراف رد صلاحیت شدگان در دوره نمایندگی آن ها برخورد نشد

به گزارش مجله حقوق، یک حقوقدان با اشاره به رد صلاحیت 90 نماینده فعلی مجلس برای شرکت در انتخابات مجلس یازدهم، گفت: اشکالی که وجود دارد این است که چون اینها نماینده مجلس بودند اگر خطایی نموده و انحرافی داشته اند چرا در دوره نمایندگی با آنها برخورد نشده است؟

یک حقوقدان: چرا با انحراف رد صلاحیت شدگان در دوره نمایندگی آن ها برخورد نشد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، علی نجفی توانا در رابطه با رد صلاحیت 90 نفر از نمایندگان مجلس برای انتخابات بعدی به دلیل مسائل مالی و اینکه آیا این موضوع از نظر حقوقی و قانونی قابل قبول است با اشاره به ضرورت نظارت بر نظارت اظهار کرد: بر اساس قانون انتخابات و همچنین قانون اساسی کشور، شورای نگهبان نظارت بر اجرای انتخابات و احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس را بر عهده دارد. قطع نظر از آنچه که این نظارت باید بر اساس قانون باشد، در صورتی که شورای نگهبان بر اساس دلایل متقن، قانونی و مستند به احکام قضایی باعث هرمان از نمایندگی مجلس شده و فرد یا افرادی را مورد احراز صلاحیت قرار نداد، این اشخاص باید بتوانند به مرجعی به عنوان اعتراض به رد صلاحیت خود مراجعه نمایند.

وی با بیان اینکه ما در خصوص سازوکار این نظارت با چند مشکل تقنینی و در عین حال استنباطی روبرو هستیم، بیان کرد: در قانون اساسی و همچنین قانون انتخابات، مرجع ذیصلاحی که بتواند به نظر شورای نگهبان اعتراض کند و در واقع به نوعی نظارت بر نظارت باشد وجود ندارد و پیش بینی نشده است که امیدواریم در بازنگری قانون اساسی، مرجعی بالاتر از شورای نگهبان یا متشکل از روسای سه قوه و افرادی که غیر از اعضای شورای نگهبان باشد، به تقاضای نامزدهایی که صلاحیت آنها احراز نشده و یا رد شده اند به عنوان مرجع تجدید نظر رسیدگی نماید.

این وکیل دادگستری گفت: در بسیاری از کشورها دیوان عالی کشور به عنوان نهاد قضایی مستقل به بسیاری از شکایت ها از جمله شکایت از عدم اجرای قانون اساسی و شکایت از مسئولین کشور رسیدگی می نماید که البته در کشور ما فعلا چنین مرجعی وجود ندارد و شورای نگهبان به این تقاضاها رسیدگی نموده و مرجعی که خود مرجع تجدید نظر احکام خود باشد به طریق اولی آن گونه که باید تصمیم اش برای محترزین قانع نماینده نخواهد بود.

نجفی توانا با بیان اینکه دومین چالش، چالش استنباطی است، گفت: با لحاظ اینکه کشور ایران کشوری است که مدیران آن معتقدند حاکمیت قانون برقرار است، علی القاعده بایستی همه امور حول محور قانون قابل اجرا باشد، لذا در بحث نظارت و احراز صلاحیت بایستی بپذیریم که نظارت استصوابی نداریم.

وی ادامه داد: اعضای شورای نگهبان بارها این را گفته و مورد تاکید قرار داده اند که ما بر اساس معیارهایی دست به احراز صلاحیت می زنیم. نظارت استصوابی یعنی نظارتی بر اساس دیدگاه های اشخاصی که با استنباط شخصی از شرایط متقاضیان مبادرت به احراز صلاحیت نموده و یا صلاحیت افراد را رد می نمایند. در حالی که در جهان معمول بر این است که وقتی بحث احراز یا رد صلاحیت مطرح می گردد در ارزیابی های شرایط عمومی و اختصاصی اشخاص، معمولا یک معیار قانونی داریم که اگر اشخاصی مدعی داشتن این شرایط شوند، عضو ناظر نمی تواند به دلیل اینکه این افراد این شرایط را ندارند صلاحیت آنها را احراز نکند، مگر اینکه با مستند قضایی باشد.

این حقوقدان با بیان اینکه ما نمی توانیم با توجه به دیدگاه های خودمان یا بر اساس گزارش اشخاص مغرض، رقیب و نفوذی و یا حتی شائبه هایی که ممکن است درست باشد، نسبت به صلاحیت افراد ارزیابی یا اظهار نظر کنیم، گفت: باید بر اساس قانون و مستندات قانونی نسبت به احراز یا رد صلاحیت نمایندگان اقدام کرد. شائبه ای که سال هاست ایجاد شده و اصولا معتقدند به نوعی غیرمستقیم موجب مهندسی انتخابات مختلف در کشور از نهاد عمومی مجلس گرفته تا ریاست جمهوری و... می گردد، ایجاد ظن و گمان و شائبه می نماید و قداست نهادی که در قانون پیش بینی شده را مورد تردید و تشکیک قرار داده و بی طرفی آن مورد تردید واقع خواهد شد.

نجفی توانا با اشاره به این نکته که که ما به اندازه کافی بسترهای لازم را در خصوص کم شدن اعتماد مردم و نقد داخلی و خارجی برای بعضی از نهادهای حاکمیتی از جمله شورای نگهبان فراهم نموده ایم، توضیح داد: هیچ اشکالی ندارد که اجازه دهیم اگر اشخاصی که شرایط عمومی و اختصاصی را دارند و حکم محکومیتی در خصوص آنها وجود ندارد را مردم انتخاب نمایند و حق انتخاب مردم را محدود نکنیم. این مهندسی و این نوع نظارت ها حتی اگر درست هم باشد، چون مانع از حضور بسیاری از افراد می گردد موجب خواهد شد که اعتماد مردم و رای دهندگان به نمایندگان به حداقل برسد و افرادی خاص این شانس و موقعیت را پیدا نمایند که به عنوان وکیل مردم وارد مجلس شوند و بسیاری از افراد دیگر که شایستگی دارند شانس حضور را از دست دهند.

وی با بیان اینکه این نوع نظارت ها باعث شده که کیفیت قانونگذاری در مجلس تنزل پیدا کند، یادآور شد: ضمن احترام به نمایندگان محترم مجلس در ادوار گذشته، اگر قوانین در بخش حقوقی و مربوط به ضوابط و مقرارت حاکم بر امور فرهنگی، مالی، اجتماعی و... کشور را مورد مطالعه قرار دهیم، عمدتا قدرت، جامعیت و مانعیت لازم را ندارند و نتیحه این است که خیل عظیمی از تحصیلنموده ها و افرادی که بهتر و کارآمدتر از خودی ها عمل می نمایند، کنار گذاشته شوند.

این حقوقدان اضافه نمود: ما به اندازه کافی چوب سوء مدیریت را خورده ایم و ملت، نظام و مملکت هزینه های فراوان داده اند که این مساله به عنوان اصول کلی باید مورد لحاظ قرار گیرد و این بار باید انبساطی عمل کرد.

نجفی توانا در رابطه با موضوع افرادی که شائبه مالی در خصوص آنها مطرح است، گفت: اتفاقا اگر این عملکرد فسادانگیز اثبات گردد و اسامی این افراد با مستندات مثل سایر مواردی که قصد مبارزه با آن داریم افشا گردد، مردم راضی خواهند شد، اما وقتی در حد شائبه آن را مطرح می کنیم که ممکن است چنین و چنان باشد، این نوع عملکرد ضمن حفظ شائبه ها، ابهامات مردم را حفظ نموده و آنها را با سرگردانی روبرو می نماید.

وی در ادامه گفت: بسیاری از این افراد معتقدند ما سالم بودیم و عملکرد خوبی داشتیم اما چون شورای نگهبان قدرت تحمل ما را نداشت و منتقد بودیم، بنابراین به این دلایل تایید نشدیم.

این حقوقدان در ادامه یادآور شد: مطمئنم به هر حال فساد همانگونه که در بسیاری از نهادهای عمومی کشور وجود دارد، در مجلس هم هست و نمونه های آن را در خصوص بعضی از نمایندگان دیدیم که با لابی گری چه کردند و چند تن از وزرای سابق بارها گفتند که این نمایندگان از آنها امتیاز می خواستند ولی ما با آن مخالفت کردیم و بنابراین این افراد وفاق لازم را برای حمایت از دولت یا وزیر مربوط نداشتند.

نجفی توانا در رابطه با مبارزه با مفاسد مالی نمایندگان، اظهار کرد: آنها با قسمی که خوردند قرار بوده حافظ و امین منافع ملت ستمدیده باشند، اما واقعیت قضیه این است که اگر ما این رویکرد را مستند به قانون، عملی کنیم، قطعا هم مردم راضی خواهند بود و هم خدا و همچنین باعث پالایش مجلس خواهد شد و هیچ نماینده ای جرات خیانت به ملت را نخواهد داشت.

وی بیان کرد: به عنوان یک حقوقدان عرض می کنم که بهترین شیوه عملکرد در مبارزه با فساد مدیران، استرداد اموال نامشروع ناشی از دوره مدیریت آنها است. تعیین است که فلان وزیر، رئیس جمهور، نماینده مجلس و... و همچنین وابستگان آنها قبل از تصدی این شغل چه امکانات مالی داشته و بعد از دوره تصدی با حقوقی که دریافت نموده به چه امتیازات و ثروتی رسیده است.

رییس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز توضیح داد: از مسئولین کشور تعجب می کنم که صحبت از مبارزه با فساد را مطرح می نمایند اما عملا این قانون اجرا نمی گردد، البته آقای رئیسی در گفتمان رسانه ای به آن اشاره کردند که امیدواریم اجرا گردد.

ئجفی توانا در رابطه با این موضوع که آیا باید از حضور نمایندگانی که به دلیل مسائل مالی رد صلاحیت شدند در مجلس جلوگیری گردد، گفت: اشکالی که وجود دارد این است که چون اینها نماینده مجلس بودند اگر خطایی نموده و انحرافی داشته اند چرا در دوره نمایندگی با آنها برخورد نشده است!؟

وی با بیان اینکه با این موضوع هم موافقم و هم به آن نقد دارم، ادامه داد: معتقدم اگر این نماینده آدم سالمی نبوده و از امانت مردم و ارتباطات به صورت ناصحیح استفاده نموده، قوای قضائیه، مجریه و مقننه چرا با توجه به قوانین حاضر برخورد ننموده و اجازه تداوم فساد را داده و امروز به بهانه اینکه در آن دوره دچار انحراف مالی بوده است او را حائز شرایط نمی داند؟

این حقوقدان ادامه داد: اقدام این نماینده خلاف قانون است و بنابراین موظفید که این فرد را به قوه قضائیه معرفی نموده، پرونده برای او تشکیل دهید و او را محروم و رسوای عام و خاص کنید و همچنین اگر اینها مسئله ای داشته اند، در طول دوره نمایندگی باید متعرض به آنها می شدید و به قوه قضائیه معرفی می کردید چون وقتی این فرد در دوره نمایندگی مورد مواخذه و اعتراض قرار نگیرد خواهد گفت من آدم سالمی بودم و اگر نبودم علم به فساد در خصوص یک نماینده مجلس مستلزم اقدام فوری قضایی است که اگر مدیر و مسئول و رئیس قوه آن اقدام را اعلام نکند حتی خود آن اشخاص هم قابل به تعقیب کیفری هستند و قانون مجازات اسلامی به صراحت در این خصوص در باب تضییع اموال دولتی و وظایف مسئولین کشور بیان واضح و آشکار و تکلیف برانگیز دارد.

وی در خاتمه گفت: 40 سال از انقلاب اسلامی می گذرد و ما به اندازه کافی در خصوص مبارزه با فساد شعار داده ایم، یکی از مسائل کشور این است که ما از تمام تحصیلنموده ها استفاده نمی کنیم و حلقه مقربین و هم جناح ها را به حدی مورد استفاده قرار دادیم که هم آنها مستهلک و ناکارآمد شده اند و هم کار مملکت به سامان نرسیده است. همچنین از هر جهت دچار مسائل عدیده ای هستیم و مهمترین اثر منفی آن این است که این همه نیروهای نخبه و تحصیلنموده از کشور خارج شده و در نهایت عده ای می مانند که دارای رانت هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 29

به "یک حقوقدان: چرا با انحراف رد صلاحیت شدگان در دوره نمایندگی آن ها برخورد نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک حقوقدان: چرا با انحراف رد صلاحیت شدگان در دوره نمایندگی آن ها برخورد نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید