کمبود سیمان دوباره به جان ساخت و ساز ها افتاد ، صادرات، سود آورتر از فروش داخل

به گزارش مجله حقوق، کمبود سیمان در خراسان جنوبی، ساخت و ساز ها در استان را در رکودی عمیق فرو برده و مردم را آواره مصالح فروشی ها نموده است.

کمبود سیمان دوباره به جان ساخت و ساز ها افتاد ، صادرات، سود آورتر از فروش داخل

به گزارش خبرنگار از ، سریال دنباله دار کمبود سیمان بیش از 3 ماه است گریبانگیر ساخت و ساز ها در خراسان جنوبی شده و عملیات ساختمانی را با کندی روبرو نموده است.

کمبود سیمان در خراسان جنوبی در حالی به رکود ساختمان سازی دامن زده است که بیش از 80 درصد فراوریات دو کارخانه عظیم سیمان استان، همچنان روانه بازار های خارجی به ویژه افغانستان می گردد.

مشاهدات میدانی خبرنگار خبرنگاران از واحد های صنفی مصالح فروشی بیرجند نشان می دهد در انبار این واحد ها سیمانی برای عرضه به مشتری نیست و مردم سرگردان این جا و آنجا شده اند.

یکی از مصالح فروشان بیرجندی با انتقاد از کمبود عرضه سیمان می گوید: کارخانه های سیمان استان هفته ای 200 پاکت سیمان به ما می دهند که مانده ام این تعداد کم را به کدام مشتری ها بدهم.

او با گلایه از مسئولان نظارتی اضافه نمود: با وجودی که مازاد فراوری سیمان در خراسان جنوبی وجود دارد، اما فراورینمایندگان به جای تأمین احتیاج استان بیشتر سیمان ها را به افغانستان و سایر کشور ها صادر می نمایند.

یکی دیگر از فروشندگان مصالح ساختمانی نیز عنوان می نماید: سال جاری برخلاف پارسال، شرایط سیمان خیلی خراب است و حواله های سیمان را بسته اند و با کمبود سیمان نمی توانیم جواب مشتری ها را بدهیم.

کمبود سیمان در خراسان جنوبی موجب توقف عملیات ساختمانی در شهر ها و روستا ها شده و سازندگان مسکن را مجبور نموده به بازار سیاه روی بیاورند و کیسه های سیمان را به قیمتی بالا خریداری نمایند.

احمدی از شهروندان بیرجندی هم که برای خرید سیمان به درِ بسته خورده است نیز می گوید: یک هفته است که سیمان اصلاً گیر نمی آید و آخرِ سر توانسته ام از 6 مصالح فروشی آن هم از هرکدام یکی دو پاکت سیمان بگیرم.

رحیمی یکی از پیمانکاران ساختمانی گفت: همواره با فرا رسیدن سال نو بعضی افراد سودجو با احتکار و انبار کردن سیمان، باعث کمیابی و گران شدن سیمان می شوند.

او با انتقاد از عدم نظارت های کافی بر بازار، اضافه نمود: تیم های بازرسی، نظارت کمتری بر عرضه و برخورد با دلالان و سودجویان دارند و جلوی بازار سیاه سیمان را نمی گیرند.

مصالح فروشان و پیمانکاران ساختمانی در بیرجند، صادرات سیمان به خارج از کشور را عامل کمبود و گرانی این محصول پرکاربرد می دانند و می گویند: با وجودی که خراسان جنوبی دارای دو کارخانه عظیم سیمان است، اما فراورینمایندگان سیمان را به جای عرضه در داخل به کشور های افغانستان، پاکستان و حتی عراق صادر می نمایند.

مصالح فروشان بیرجندی معتقدند کارخانه های سیمان به خاطر سود بیشتر، سیمان را راهی بازار های خارجی می نمایند و کمتر آن را در داخل عرضه می نمایند.

کاظمی نایب رئیس هیئت مدیره یکی از کارخانه های سیمان استان نیز به خبرنگار ما از اختلاف قیمت دو برابری فروش سیمان در بازارچه مرزی ماهیرود می گوید و عنوان می نماید: هر پاکت سیمان در مرز 35 هزار تومان به فروش می رسد، در حالی که برای مصارف داخلی از درب کارخانه 14 تا 15 هزار تومان عرضه می گردد.

او با اشاره به افزایش هزینه های فراوری سیمان و صرفه نداشتن فراوری آن تصریح می نماید: با افزایش هزینه مواد اولیه، حقوق کارگران، بیمه و مالیات، فراورینمایندگان سیمان قادر به عرضه سیمان به قیمت فعلی نیستند و فراوری آن به صرفه نیست.

فعالان صنعت ساختمان در خراسان جنوبی در حالی از کمبود عرضه سیمان و صادرات آن به خارج از کشور می گویند که مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی معتقدند خرید هیجانی و بیش از احتیاج مردم به کمیاب شدن سیمان و توقف و تأخیر در عملیات ساختمانی دامن زده است.

به گفته تهوری معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف نمایندگان سازمان صمت استان، روزانه هزار تا هزار و 500 تن سیمان در استان توزیع می گردد و در شرایط کنونی چون تقاضا خیلی افزایش یافته، کمبود سیمان در بازار احساس می گردد.

او با بیان اینکه وظیفه سازمان صمت نه تأمین بازار، بلکه نظارت بر قیمت سیمان و تخلفات گرانفروشی و احتکار است از مردم خواست هرگونه گرانفروشی و احتکار این کالای پرمصرف را به سامانه 124 سازمان صمت گزارش دهند تا با متخلفان برخورد گردد.

ر ف

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 854

به "کمبود سیمان دوباره به جان ساخت و ساز ها افتاد ، صادرات، سود آورتر از فروش داخل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود سیمان دوباره به جان ساخت و ساز ها افتاد ، صادرات، سود آورتر از فروش داخل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید