کاهش فشار خون با 8 نسخه بی نظیر خانگی

به گزارش مجله حقوق، باشگاه خبرنگاران/ باید بدانید که بیماری خطرناک فشار خون بالا بدون علامت است و شاید تا زمانی که منجر به بروز عوارض نشود تشخیص داده نخواهد شد. برای پی بردن به این عارضه باید به طور مرتب (هر سه سال یک بار) فشار خونتان را اندازه گیری کنید. فشار خون بالا عوارضی همچون نارسایی کلیه، اختلال بینایی، سکته قلبی و سکته مغزی را در پی خواهد داشت.

کاهش فشار خون با 8 نسخه بی نظیر خانگی

دلایل اصلی بروز فشار خون

به گفته محققان دلایل اصلی ابتلا به فشار خون ناشناخته است، اما مهم ترین عوامل خطر شناسایی شده برای این بیماری افزایش سن، چاقی، سابقه خانوادگی ابتلا به فشار خون بالا، کم تحرکی، دیابت، مصرف زیاد نمک و الکل است. همچنین سرب موجود در هوای آلوده نیز می تواند باعث بروز فشار خون بالا گردد.

کاهش فشار خون با ترفندهای خانگی

برای درمان فشار خون بالا می توان از بعضی خوارکی ها و سبزیجات استفاده کرد. در این مطلب به 8 نسخه بی نظیر خانگی برای کاهش فشار خون اشاره نموده ایم.

درمان فشار خون بالا با سیر

تحقیقات دانشمندان نشان می دهد افرادی که به مدت 12 هفته به صورت روزانه سیر مصرف نموده اند با کاهش 10 درصدی فشار خون رو به رو بوده اند. در حقیقت آلیسین موجود در سیر فعالیت پروتئین آنژیوتانسین 2 (Angiotensin 2) که مسئول افزایش فشار خون است را مهار می نماید. همچنین پلی سولفید موجود در سیر توسط گلبول های قرمز خون به گازی بنام سولفید هیدروژن تبدیل شده و باعث گشاد شدن عروق خونی می گردد که این مکانیزم عامل کاهش فشار خون است.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که سیر باید به صورت خام مصرف گردد و سیر پخته شده تاثیری بر کاهش خون نخواهد داشت.

کاهش فشار خون با روغن زیتون

پولیفنول موجود در روغن زیتون برای درمان فشار خون بالا موثر است. در حقیقت این ترکیب مانع مسدود شدن رگ های خونی توسط چربی ها می شوند و با افزایش انعطاف رگ ها خون بهتر جریان پیدا می نماید و فشار خون تنظیم می گردد. همچنین روغن زیتون حاوی ویتامین E است که خواص آنتی اکسیدانی آن خطر فشار خون بالا را محدودتر می نماید. اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید روغن زیتون بیشتری مصرف کنید.

کاهش فشار خون با سبزیجات پهن برگ

براساس تحقیقات پتاسیم موجود در سبزیجات پهن برگ نظیر اسفناج، کاهو و کلم به کلیه ها یاری می نماید تا سدیم اضافی بدن را دفع نمایند که این عمل باعث کاهش فشار خون می گردد. البته بهتر است سبزیجات تازه مصرف کنید چرا که سبزیجات کنسرو شده اغلب سدیم اضافه دارند و مضر خواهند بود.

کاهش فشار خون با انواع توت

نتایج یک مطالعه نشان می دهد مصرف ترکیبات (فلاونوئید ها) موجود در انواع توت ممکن است باعث درمان فشار خون بالا و در نتیجه کاهش فشار خون گردد. انواع توت ها نقشی پررنگی در کاهش فشار خون دارند. همچنین زغال اخته که یکی از اعضای خانواده توت ها محسوب می گردد سرشار از ترکیبات طبیعی فلاونوئید ها است.

درمان فشار خون بالا با موز

موز حاوی سدیم پایین و پتاسیم بالایی است. برای داشتن فشارخون مناسب، مصرف کم نمک (سدیم) و مصرف زیاد منابع پتاسیم، کلسیم و منیزیم بسیار مفید است، به همین دلیل موز یک ماده غذایی مناسب برای درمان فشار خون بالا است؛ زیرا پتاسیم موجود در موز باعث تسریع دفع سدیم از بدن شده و با گشاد شدن رگ های خونی فشار خون را کاهش می دهد.

کاهش فشار خون با جو دوسر

توصیه می گردد افراد برای کاهش فشار خون خود به صورت روزانه از بلغور جو دوسر استفاده نمایند؛ زیرا این ماده غذایی باعث تعادل در عملکرد سیستم قلبی و عروقی فرد شده و فشار خون بالا را درمان می نماید. برای این منظور یک لیوان آب، مقداری بلغور جو دوسر و یک قاشق عسل را بجوشانید و پس از خنک شدن میل کنید. همچنین می توانید به ترکیب موجود مقداری هم موز خرد شده اضافه کنید.

درمان فشار خون بالا با چغندر

نیترات موجود در چغندر برای درمان فشار خون بالا بسیار مفید خواهد بود. برای این منظور نوشیدن روزانه دو لیوان آب چغندر به افراد توصیه می گردد. به گفته محققان یک ساعت پس از مصرف آب چغندر کاهش تاثیرگذاری در فشار خون دیده می گردد که بعد از سه تا چهار ساعت به میزان حد بیشتر رسیده و آثار شگفت انگیز آن بعد از 24 ساعت نیز باقی می ماند.

کاهش فشار خون با شکلات تلخ

به گفته محققان مصرف شکلات تلخ تیره تر می تواند به کاهش فشار خون یاری کند. فلاونول موجود در دانه های کاکائو ماده ای به نام اسید نیتریک در بدن آزاد نموده و باعث شل شدن رگ ها می گردد که نتیجه آن کاهش فشار خون خواهد بود.

تحقیقات نشان می دهد در افراد مبتلا به پرفشاری خون مصرف شکلات می تواند فشار خون را تا پنج درصد کاهش دهد. اما خوردن شکلات برای افرادی که فشار خون طبیعی دارند، اثری نخواهد داشت.

منبع: همگردی
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 401

به "کاهش فشار خون با 8 نسخه بی نظیر خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش فشار خون با 8 نسخه بی نظیر خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید