نحوه تشخیص کرونای انگلیسی، اهمیت استفاده دوبل از ماسک و پرهیز از دورهمی

به گزارش مجله حقوق، رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت با بیان اینکه نمی توان در مقابل ورود ویروس های جهش یافته کرونا به کشور سد دائمی ایجاد کرد، گفت: در عین حال هنوز واریانت برزیلی یا آفریقای جنوبی در کشورمان مشاهده نشده، اما بیش از ده ها کشور آن را گزارش کردند و این موضوع گریز ناپذیر است و حتما به سمت کشور ما هم خواهد آمد، اما مهم آن است که همچنان روش های پیشگیری همان روش های قبلی است.

نحوه تشخیص کرونای انگلیسی، اهمیت استفاده دوبل از ماسک و پرهیز از دورهمی

دکتر کیانوش جهانپور در گفت وگو با خبرنگاران، درباره شرایط ویروس کرونای انگلیسی در کشور، گفت: مواردی که از کرونای انگلیسی تا به امروز اعلام شده، موارد قطعی شناسایی شده است که طبیعتا علاوه بر تست PCR که ابتلای فرد به کرونا را نشان می دهد، توالی یابی ژنتیکی هم صورت گرفته باشد. در مواردی که بر اساس توضیح حال و علائم بالینی، مشکوک به کرونای انگلیسی در فردی شوند، نمونه تست فرد برای توالی یابی به آزمایشگاه ارجاع داده می گردد.

وی اضافه کرد: تعداد تست های توالی یابی ژنتیکی و آزمایشگاه هایی که می توانند آن را انجام دهند، محدود است. بنابراین قطعا افراد مبتلا به کرونای انگلیسی بیش از تعداد اعلامی است که به صورت قطعی شناسایی شده اند. ما فقط موارد قطعی شناسایی شده را که توالی یابی ژنتیکی برایشان صورت گرفته را می توانیم اعلام کنیم.

جهانپور ادامه داد: البته روش های سریع تری هم دارد و در انستیتو پاستور کشور در حال آماده شدن است تا جهت تشخیص تسهیل گردد. باید توجه کرد که تشخیص و تفکیک کرونا از واریانت های جدید از جمله واریانت بریتانیایی کمکی به امر درمان نخواهد کرد و صرفا از نظر مدیریتی و اپیدمیولوژیک مهم است. اما آنچه که در این میان قابل گفتن است، این است که ویروس انگلیسی کرونا وارد کشور شده و در بعضی استان ها مانند البرز، تهران، قزوین و... در گردش است.

وی با بیان اینکه همه اقدامات در گذشته و امروز در جهت کند کردن شیوع این ویروس بوده است، گفت: قطعا امکان ممانعت از ورود و شیوع ویروس وجود نخواهد داشت. حتی درباره واریانت های دیگر ویروس که با منشاء آفریقای جنوبی و برزیل هم هستند، نمی توانیم بگوییم می گردد یک دیوار بلند بتونی و دائمی در برابر این ویروس ها به عنوان سد دائمی ایجاد کنیم، اما قطعا سرعت گیر برای کاهش سرعت شیوع می توان ایجاد کرد که بر همین اساس وزارت بهداشت اقداماتی مانند انجام تست برای افراد هنگام ورود به کشور، تست تشخیصی قبل و بعد از ورود، ایزولاسیون افرادی که از خارج از کشور وارد می شوند و موارد مشابه همه در این جهت است که سرعت شیوع را کاهش دهیم.

جهانپور گفت: قبل از ما حدود 80 کشور واریانت بریتانیایی کرونا را در کشور خودشان گزارش نموده بودند. در عین حال هنوز واریانت برزیلی یا آفریقای جنوبی در کشورمان مشاهده نشده، اما بیش از ده ها کشور آن را گزارش کردند و این موضوع گریز ناپذیر است و حتما به سمت کشور ما هم خواهد آمد، اما مهم آن است که همچنان روش های پیشگیری همان روش های قبلی است؛ یعنی رعایت پروتکل ها و عدم حضور در تجمعات غیرضروری، پرهیز از هرگونه دورهمی و برگزاری دورهمی ها حتی محافل کوچک خانوادگی، فاصله گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و حتی استفاده دوبل از ماسک و رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی همچنان تنها راه مقابله است.

وی اضافه کرد: گستره واکسیناسیون هم تا حدی که در مقابل واریانت های جدید موثر باشد، هفته به هفته در کشور رو به گسترش است و این دو به موازات اعمال محدودیت های هوشمند، سه ضلع مثلث پیشگیری و مقابله با کووید-19 از هر جنس و واریانتی در همه ماه های آینده خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 766

به "نحوه تشخیص کرونای انگلیسی، اهمیت استفاده دوبل از ماسک و پرهیز از دورهمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تشخیص کرونای انگلیسی، اهمیت استفاده دوبل از ماسک و پرهیز از دورهمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید