نحوه تشخیص و علائم اولیه سرطان پستان

به گزارش مجله حقوق، خبرنگاران : انواع روش های تشخیصی سرطان پستان را در ادامه بخوانید.

نحوه تشخیص و علائم اولیه سرطان پستان

سرطان پستان از سرطان های رایج در بین بسیاری از زنان است. سرطان پستان نشانه های اولیه ای دارد که می توان با اقدام بموقع سرطان پستان را درمان کرد. در این مطلب به شما عزیزان علائم اولیه سرطان پستان و روش های درمان سرطان پستان را گفته ایم.

به گزارش خبرنگاران، روش های متعددی وجود دارند که پزشک به وسیله آن می تواند بافت پستان را آنالیز و در خصوص توده احتمالی موجود در آن قضاوت کند. مهم ترین روش هایی که به فراوانی استفاده می شوند عبارتند از: ماموگرافی، سونوگرافی، ام آر آی (MRI) و نمونه برداری (بیوپسی) که در ذیل به توضیح مختصر هر یک می پردازیم:

ماموگرافی

در ماموگرافی از اشعه ایکس برای عکس برداری از ساختمان های داخل پستان استفاده می گردد. این یک روش سریع و ساده است و باعث سهولت در تشخیص و نیز بهبود نتایج درمان بیماران به علت تشخیص زودرس بیماری شده است.

خطرات ناشی از برخورد اشعه ایکس با پستان در این روش بسیار ناچیز است و می توان آن را نادیده گرفت. در حقیقت مقدار سود ناشی از تشخیص زودرس به وسیله این روش بسیار بیشتر از خطرات احتمالی آن است. حتی اگر یک زن از 40 تا 90 سالگی هر سال ماموگرافی انجام دهد، مقدار اشعه دریافتی، بسیار ناچیز و کمتر از مقدار لازم برای ایجاد سرطان پستان است.

در زنان سالم، ماموگرافی غربالگری به عنوان یک روش تشخیصی زودرس استفاده می گردد. به این ترتیب که یک ماموگرافی پایه در سنین 35 تا 39 سالگی اجرا شده و سپس از 40 سالگی به بعد، سالانه ماموگرافی انجام می گردد تا در صورت وجود توده سرطانی در پستان در مراحل اولیه بتوان آن را کشف کرد.

نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که؛ انجام ماموگرافی در زنان کمتر از 30 سال، به هیچ وجه ارزش تشخیصی ندارد و انجام آن به صلاح بیمار نیست. مگر در موارد نادر که جراح وجود ضایعه مشکوکی را در پستان تشخیص داده باشد.

سونوگرافی

در این روش به جای اشعه ایکس، از امواج صوتی برای آنالیز توده های پستانی استفاده می گردد. سونوگرافی معمولاً در مواردی انجام می گردد که پزشک به هر علت، آنالیز های بیشتری را صلاح بداند. مثلا در مواقعی که بافت پستان در بیمار سفت و متراکم باشد و یا سن بیمار کمتر از 35 سال باشد. اما بیشترین کاربر سونوگرافی برای افتراق توده های توپر از توده های حاوی مایع و کیست های پستان است. بعلاوه در تشخیص شبه توده ها از توده های واقعی که غیرطبیعی هستند نیز یاری می نماید.

باید توجه داشت که؛ سونوگرافی به هیچ وجه جایگزین ماموگرافی به عنوان یک روش غربالگری نیست، بلکه به عنوان وسیله تشخیصی یاریی از آن استفاده می گردد.

ام آر آی (MRI)

یک روش تصویربرداری بدون درد دیگر MRI است که معمولاً به یاری ماموگرافی و سونوگرافی آمده و می تواند توده های مخفی پستان را شناسایی نماید و برای تشخیص ماهیت توده های پستانی به کار می رود. کاربرد MRI شامل موارد زیر است:

آنالیز پستان در افرادی که دارای پروتز پستان هستند و معاینه پستان یا انجام ماموگرافی یا سونوگرافی در آنها با مشکلاتی روبروست.

آنالیز پستان در افرادی که قبلاً تحت عمل جراحی پستان قرار گرفته اند. در این موارد انجام معاینات یا ماموگرافی دقت کمتری دارد.

هرگونه شک تشخیصی که علیرغم انجام معاینه، ماموگرافی و سونوگرافی رفع نشده باشد.

در افرادی که بعد از درمان سرطان پستان، شک به عود وجود دارد ولی سایر روش های تشخیصی، کاربرد زیادی ندارد.

آنالیز معمول پستان در زنانی که عوامل خطر متعدد داشته و برای بروز بیماری جزء گروه پرخطر محسوب می شوند. مثلاً افرادی که طی آنالیز های ژنتیکی، متوجه جهش های ژنی مسئول ایجاد سرطان پستان در آنها شده اند.

نمونه برداری (بیوپسی)

در صورتی که نتایج معاینات و تصویربرداری های پستان غیرطبیعی باشندف قدم بعدی نمونه برداری از توده جهت ارسال به آزمایشگاه و آنالیز میکروسکوپی سلول های آن است. روش های مختلفی برای نمونه برداری وجود دارد که عبارتند از:

نمونه برداری با سوزن باریک

نمونه برداری بافتی به وسیله سوزن

نمونه برداری به روش جراحی

منبع: رکنا
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1206

به "نحوه تشخیص و علائم اولیه سرطان پستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تشخیص و علائم اولیه سرطان پستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید