نامزدهای نهایی جایزه بوکر 2020 اعلام شد ، حذف هیلاری منتل و حضور پنج نویسنده آمریکایی

به گزارش مجله حقوق، به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوکر اعلام شد و آمریکایی ها حضور ویژه ای در فهرست دارند. این در حالی است که در نهایت شگفتی هیلاری منتل، برنده دو دوره از جایزه بوکر از فهرست نهایی کنار گذاشته شد تا سومین مجموعه از سه گانه تالار گرگ پیروز به دریافت جایزه بوکر نشود.

نامزدهای نهایی جایزه بوکر 2020 اعلام شد ، حذف هیلاری منتل و حضور پنج نویسنده آمریکایی

منتل یکی از چهار نویسنده ای است که توانسته تا به امروز دو بار جایزه بوکر را به دست آورد. مارگارت آتوود، پیتر کاری، و جی. ام کوئتزی سه نویسنده دیگر هستند که دو بار جایزه بوکر را به دست آوردند. تا به امروز هیچ نویسنده ای پیروز نشده است که سه بار به افتخار برنده شدن در بوکر دست یابد.

اولین کتاب از این مجموعه درباره آمدن توماس کرامول به قدرت و اعدام توماس مور است و در سال 2009 منتشر شد و جایزه بوکر را هم برای نویسنده به ارمغان آورد. در سال 2012 دومین کتاب از این مجموعه تحت عنوان اجساد را بیاورید منتشر شد و دوباره جایزه بوکر را به دست آورد. داستانی که چگونگی سقوط آن بولین، همسر دوم هنری هشتم را به تصویر می کشد.

با حضور چهار نویسنده رنگین پوست در میان نامزدهای نهایی فهرست نهایی امسال متفاوت ترین فهرست از نظر تنوع در تاریخ جایزه بوکر است. چهار نویسنده کتاب اولی-دیان کوک، آوین دوشی، داگلاس استوارت، و برندون تایلر- در کنار دو نویسنده شناخته شده یعنی سیتسی دانگرامبگا از زیمبابوه و مازا منگیست از اتیوپی برای به دست آوردن جایزه پنجاه هزار پوندی به رقابت می پردازند.

به جز دانگرامبگا همه نویسندگانِ حاضر در فهرست نهایی یا آمریکایی هستند یا شهروندی آمریکا را دارند.

گبی وود، مدیر ادبی بنیاد بوکر درباره فهرست نهایی گفت: هیچ کس به دلیل اسم یا شخصیت برنده جایزه بوکر نمی شود. کتاب و تأثیری که بر روی دیگران می گذارد برای ما اهمیت دارد. نویسندگان کتاب اولی حرف های زیادی برای گفتن داشتند و در دور دوم کتابخوانی متوجه سبک نوشتن غنی این آثار شدیم.

دانگرمبگا که برای داستان جسد قابل سوگواری در میان نامزدهای اولیه بوکر امسال واقع شده است اخیراً در اعتراضات علیه فساد سیستم در زیمبابوه دستگیر شده بود این نویسنده پلاکاردی با خود به همراه داشت که درخواست اصلاحات در دولت رئیس جمهور امرسون منانگاگوا و آزادی هاپوِل چینونو، روزنامه نگار زندانی را داشت که اخیراً در اعتراضات سراسری در زیمبابوه دستگیر شده بود. جسد قابل سوگواری در ادامه کتابی از همین نویسنده به نام شرایط عصبی است که در سال 1988 منتشر شده بود.

مازا منگیست با کتاب پادشاه سایه اولین نویسنده اهل اتیوپی است که پیروز به حضور در فهرست نهایی جایزه بوکر می شود. شش سال پس از اینکه بنیاد بوکر تصمیم گرفت درهای جایزه را به روی آمریکایی ها بگشاید و با نقدها زیادی روبه رو شد. انگلیسی ها نگران سلطه آمریکایی ها بر یک جایزه انگلیسی بودند و امسال هم 9 نویسنده آمریکایی یا شهروند آمریکا بودند. فقط سه نویسنده از انگلیس در میان نامزدهای نهایی قرار داشت.

جورج ساندرز و پل بیتی دو نویسنده آمریکایی هستند که از زمان تغییر قوانین برنده جایزه بوکر شدند و با توجه به فهرست امسال اصلاً بعید نیست که جایزه بوکر سومین برگزیده آمریکایی خود را به دیگران معرفی کند.

نامزدهای نهایی جایزه بوکر سال 2020 به شرح زیر است:

جسد قابل سوگواری نوشته سیتسی دانگرامبگا

پادشاه سایه نوشته مازا منگیست

شاگی بِین نوشته داگلاس استوارت

زندگی واقعی برندون تایلز

شکر سوخته نوشته آونی دوشی

سرزمین ناشناخته جدید نوشته دیان کوک

لی چایلد، نویسنده آثار معمایی، لِم سیسای، شاعر، سمیر رحیم، منتقد، امیلی ویلسونف صاحب نظر دوره کلاسیک از اعضای هیئت داوران امسال هستند و معتقدند این شش رمان بسیار تأثیرگذار هستند که چنین جایگاهی به دست آورده اند. هیئت داوران برای انتخاب این فهرست 162 اثر را خواندند و هیلاری منتل تنها نویسنده معروف حذف شده از این فهرست نیست و آن تایلر و کولم مک کان هم از فهرست نهایی کنار گذاشته شدند.

چایلد درباره اثر جدید منتل گفت: این سه گانه تا ابد در اذهان مردم باقی خواهد ماند. کتاب بی نظیری هم بود اما در فهرست امسال کتاب های بهتری داشتیم.

جایزه من بوکر به بهترین اثر تازه انگلیسی زبان که نوشته شهروندان همسود بریتانیا است اهدا می شود. پیش از این نویسندگانی چون جورج سندرز، آیریس مرداک، و ایِن مک ایوان برنده این جایزه معتبر شده اند.

برنده جایزه معتبر بوکر در تاریخ هفدهم نوامبر نوامبر به صورت اعلام می شود. قرار نیست مراسم شام و یا گردهمایی برگزار شود و جایزه با همکاری شبکه خبری بی بی سی پخش می شود . سال گذشته مارگارت آتوود و برناردین اِواریستو به صورت مشترک بنرده جایزه بوکر شدند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 481

به "نامزدهای نهایی جایزه بوکر 2020 اعلام شد ، حذف هیلاری منتل و حضور پنج نویسنده آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامزدهای نهایی جایزه بوکر 2020 اعلام شد ، حذف هیلاری منتل و حضور پنج نویسنده آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید