موضوع رفع فیلتر برای گروه های خاص جدی است؟

به گزارش مجله حقوق، موضوع وی پی ان قانونی و دسترسی برخی از کاربران به سایت های فیلترشده، این روزها بار دیگر مطرح شده و برخی مسوولان از رفع فیلتر سایت هایی مانند یوتیوب برای گروه های خاص خبر می دهند.

موضوع رفع فیلتر برای گروه های خاص جدی است؟

موضوع وی پی ان قانونی از سال 1391 مطرح شد و پس از آن در مقاطع زمانی مختلف از سوی مسوولان به آن پرداخته شد، اما به دلایل مختلفی از جمله عدم تمایل شرکت ها و مسائل اقتصادی به نتیجه نرسید و البته تا به امروز به صورت مقطعی و هر چند سال یک بار، این بحث پیش کشیده شده اما به نتیجه نمی رسد.

هدف از اجرای طرح وی پی ان قانونی به گفته مسوولان، آن است که برنامه ریزی صورت بگیرد تا اقشار مختلف مردم که با توجه به شرایط شغلی و اجتماعی شان، نیازمندی هایی برای دسترسی به اینترنت بدون فیلتر دارند، بتوانند از این دسترسی استفاده کنند. برای مثال طبق این طرح، اساتید دانشگاهی، پزشکان، خبرنگاران و اقشار مختلف جامعه می توانند دسترسی های خاص خودشان را به اینترنت داشته باشند، دسترسی هایی که با آنچه در اختیار یک کودک قرار می گیرد، متفاوت است.

در حال حاضر بسیاری از سایت های علمی و آموزشی از یوتیوب تا پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی به دستور قضایی یا تصمیم کارگروه مشخص مصادیق محتوای مجرمانه مسدود شده اند. از طرفی اگرچه اینترنت بدون هیچ گونه پالایش و فیلتر، از مواردی است که تقریبا هیچ یک از مسوولان داخلی آن را نپذیرفته و هر کدام خواهان نوعی نظارت بر محتواهای اینترنتی بوده اند، اما میزان این نظارت و درخواست برای مسدود کردن فضا برای کاربران، بسته به نظر هر یک از آنها متفاوت بوده است.

محمدجواد آذری جهرمی سال 1398 درباره وظایف قانونی وزارت ارتباطات در احراز هویت افراد در اینترنت گفته بود: اینکه سوال می کنند چرا وزارت ارتباطات فیلترشکن ها را نمی بندند این کار وظیفه ما نیست. فرض کنید فردا صبح بیدار شوید و ببینید همه فیلترشکن ها از دسترس خارج شده اند و در این صورت استاد دانشگاهی که به دنبال مطالب علمی می شود، تاجری که می خواهد تحریم ها را دور بزند و حساب بانکی اش را متصل کند و توسعه دهندگان نرم افزار به مشکل بر می خورند. نمی شود سطح دسترسی دانشجو و خبرنگار و استاد و تاجر با سطح دسترسی یک کودک 8 و 9 ساله برابر باشد.

مدیریت وی پی ان برای ارائه خدمات اینترنتی به گروه های خاص

پس از آن سیدابوالحسن فیروزآبادی -دبیر شورای عالی فضای مجازی- درباره شرایط دریافت وی پی ان های قانونی اظهار کرد: سازمان های خاصی با توجه به فعالیتشان و نیاز به امنیت و خاتمه به خاتمه بودن، نیاز دارند که از وی پی ان استفاده کنند، از جمله سازمان های دولتی، بانک ها و سفارتخانه ها؛ از طرفی در برخی حوزه ها شاهد تحریم وسیع سایت ها و اپلیکیشن های آمریکایی هستیم و لازم است برای کسب وکارهایی که از این اپلیکیشن ها استفاده می کنند، وی پی ان صادر کنیم. به همین دلیل آئین نامه ای در کارگروه مشخص مصادیق محتوای مجرمانه در حال تدوین است و امیدواریم موضوع استفاده از وی پی ان در کشور ساماندهی شود.

در جدیدترین تصمیم ها برای دسترسی طبقه بندی شده کاربران به اینترنت، به نظر می رسد مسوولان تصمیم گرفتند به افراد مختلف دسترسی های مختلف دهند. در این راستا چندی پیش فیروزآبادی درباره طبقه بندی کاربران فضای مجازی بیان نمود: این برنامه کاری بین وزارت ارتباطات و کارگروه مشخص مصادیق مجرمانه و معاونت فضای مجازی دادستانی است، این پروژه تحت عنوان مدیریت وی پی ان و مدیریت اینترنت کشور انجام می شود برای اینکه نیازهای اینترنتی طبقات مختلف مانند خبرنگاران، پزشکان، دانشگاهیان، با کیفیت بهتری ارائه خدمت شود.

درحالی که این روزها موضوع دسترسی کاربران مختلف به اینترنت و سایت های فیلترشده ای مانند یوتیوب بار دیگر مطرح شده است، اعلام شد که محمدجعفر منتظری -دادستان کل کشور- درباره رفع فیلتر یوتیوب برای برخی از افراد مانند دانشجویان و خبرنگاران، گفته است: بحث فیلترینگ و رفع فیلترینگ برای دستگاه ها را در کارگروه مشخص مصادیق مجرمانه تصویب کرده ایم. البته این موضوع را چندین ماه است که تصویب کرده ایم، دستگاه ها حسب مورد هرکدام باید نیازهای خودشان را اعلام کنند تا بعداز اینکه نیازشان به کارگروه رسید، در دبیرخانه کارهای لازم انجام شود. بنابراین ما این آمادگی را داشتیم، پیگیری هم کردیم، پیرو هم به وزارت خانه ها و دستگاه های مربوطه زدیم تا کار انجام شود، مقدماتش فراهم شده است اما دستگاه ها مقداری در انجام کار تاخیر دارند.

اگرچه موضوع وی پی ان قانونی و دسترسی طبقه بندی شده کاربران به محتوای اینترنت موضوع جدیدی نیست، اما این روزها به نظر می رسد وارد فاز جدی تری شده است. هرچند جزئیات این طرح هنوز کاملا مشخص نیست و اینکه کدام گروه های خاص قادر به استفاده از محتوای اینترنت بدون پالایش هستند و یا کدام سایت ها برای این گروه ها رفع فیلتر می شود و البته اینکه صلاحیت این گروه ها چطور بررسی می شود، از سوالات مطرح شده برای کاربران فضای مجازی است.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 831

به "موضوع رفع فیلتر برای گروه های خاص جدی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضوع رفع فیلتر برای گروه های خاص جدی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید