عکس های کتاب پیرشالیار شاهدی است بر یک دهه تحولات در فرهنگ و معماری هورامان تخت

به گزارش مجله حقوق، ابراهیم علیپور، هنرمند و عکاس مستند اجتماعی در کردستان، بعد از چاپ و انتشار کتاب پیرشالیار در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در کردستان، اظهار کرد: کتاب پیرشالیار حاصل 10 سال عکاسی از مراسم سنتی و آیینی پیرشالیار در منطقه هورامان است که بالغ بر 75 قطعه عکس از این مراسم طی این یک دهه، در این کتاب به چاپ رسیده است.

عکس های کتاب پیرشالیار شاهدی است بر یک دهه تحولات در فرهنگ و معماری هورامان تخت

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

علیپور با بیان اینکه عکاسی از مراسم پیرشالیار را از سال 88 شروع نموده است، ادامه داد: در طول سال های 88 تا 98 توانستم 8 سال آن را در مراسم پیرشالیار که هر ساله در بهمن ماه در هورامان برگزار می گردد، حضور پیدا کنم. در طول این سالها قریب به 10 هزار قطعه عکس از این آئین گرفته ام که با نگاه مستند و جدای از زیباشناسی این مراسم و همفکری و نظر تعدادی از کارشناسان و عکاسان به نام و معروف دنیا قریب به 75 قطعه عکس برای چاپ کتاب پیرشالیار انتخاب شد.

وی با بیان اینکه عکس های این کتاب با نگاه مستند به این مراسم انتخاب شده است، افزود: با آنالیز عکس های 10 سال اخیر از مراسم پیرشالیار در هورامان، سیر تحولات در این روستای تاریخی به وضوح قابل مشاهده است؛ اینکه فضای هورامان از نظر معماری دستخوش چه تغییراتی شده است؛ تغییراتی که از نظر بافت فرهنگی و سنتی بودن منطقه، بسیار قابل تامل است.

این هنرمند عکاس کُرد با اشاره به پیشینه مراسم پیرشالیار در این خطه، گفت: شاه بخارا شرط می نماید اگر کسی دختر زیبا ولی بیمارش را شفا دهد، او را به عقدش درمی آورد. خبر پخش می گردد و طبیب ها جلوی کاخ بخارا به صف می شوند اما نسخه شفابخش بهار خاتون جایی در اقلیم کردستان پیچیده می گردد، به دست قدیسی به نام پیرشالیار. از آن موقع به بعد، مردم هورامان تخت مراسم عروسی آن ها را هر سال طی سه روز جشن می گیرند.

وی افزود: سالگرد ازدواج پیرشالیار و دختر شاه بخارا، سال هاست که در نیمه زمستان در روستای هورامان تخت در کردستان برگزار می گردد. این جشن متشکل از مراسم قربانی، پختن آش نذری و انجام مراسم عرفانی و دف نوازی است.

علیپور با بیان اینکه مجموعه عکس های این کتاب در 84 صفحە و در قطع خشتی به چاپ رسیده است، مطرح نمود: این کتاب بە سە زبان کُردی، فارسی و انگلیسی تدوین و با حمایت موزه آسیا پسفیک لهستان و دانشگاه یاگیلونسکی کراکوف به رنگ سیاه و سفید به چاپ رسیده است.

وی همچنین گفت: پروفسور کرینبروک استاد و مدیر ایرانشناسی دانشگاه گوتینگن آلمان و از ایران شناسان برجسته حال حاضر دنیا و جلال شمس آذران، عکاس مطرح تبریزی، دو مقدمه بر این کتاب نوشتەاند.

این هنرمند کُرد که به 30 کشور دنیا سفر و از آداب و رسوم ملت های مختلف عکاسی نموده است، ماندگارترین میراث یک هنرمند را کتاب برشمرد و افزود: در بسکمک از کشورهای و شهرهای مختلف کشور و دنیا نمایشاه انفرادی و گروهی داشته ام اما به نظرم ماندگارترین میراث برای یک هنرمند عکاس، کتاب است؛ چراکه فضای مجازی و اجتماعی امروز و سرعت فراوری عکس، باعث فراموشی آثار می گردد و کتاب می تواند این آسیب را برطرف کند.

علیپور در ادامه این گفت وگو از عدم حمایت مسئولان از هنرمندان گلایه و افزود: وقتی یک هنرمند سال های زیادی از عمرش را برای کاری صرف می نماید، انتظار دارد برای کارش ارزش قائل شوند و حمایت گردد؛ نه اینکه با نظرات غیرکارشناسی سنگ جلوی پایش بیندازند.

وی با بیان اینکه صفر تا صد این کتاب را خودم انجام داده ام، در عین حال از کمک و کمک دوستانش قدردانی و یادآوری کرد: اگر مسائلی همچون خرید کاغذ با کیفیت، گرانی دلار، کمبود کاغذ، مشکللات حوزه چاپ و نشر و عدم حمایت مسئولان سد راه علاقه مندان به چاپ کتاب نبود، امروز شاهد میراث های ماندگار بیشتری از هنرمندان و فعالان کشور بودیم که کمک زیادی به شناساندن فرهنگ و آداب و رسوم مردمان این سرزمین به دنیایان می کرد.

علیپور با اذعان به اینکه کتاب پیرشالیار می تواند در ثبت دنیای هورامان تاثیر زیادی داشته باشد، اعلام کرد: این کتاب گویای فرهنگ 10 سال گذشته مردم این منطقه است که متاسفانه با سختی زیادی توانستم یک نسخه از کتابم را به دست نماینده یونسکو در هورامان برسانم.

این عکاس هنرمند در معرفی خود نیز گفت: سال هاست عکاسی می کنم و با دوچرخه در جستجوی عکس ها، لحظه ها و داستان ها سفر می کنم. سفر با دوچرخه را ترجیح می دهم؛ چون بی واسطه با مردم و محیط اطراف در ارتباطم. سرعت محدودش هم باعث می گردد با دقت و حضور بیشتری پیرامونم را مشاهده کنم.

وی ادامه داد: عکاسی مستند اجتماعی با تمرکز روی جامعه شناسی و ادیان حوزه مورد علاقه من بوده که ماحصل آن سفر به بیش از 30 کشور دنیا و انجام پروژه های عکاسی به همین دلیل بوده است. از دستاوردهای این سفرها برگزاری چند ورکشاپ عکاسی در کشورهای مختلف دنیا، کارگردانی دو فیلم مستند، برگزاری چندین نمایشگاه انفرادی، و کسب بیش از 40 مقام ملی و بین المللی در عکاسی هستند. مفتخرم که آخرین پروژه خودم را در قالب این کتاب عکاسی به مخاطب هنردوست عرضه می کنم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 559

به "عکس های کتاب پیرشالیار شاهدی است بر یک دهه تحولات در فرهنگ و معماری هورامان تخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس های کتاب پیرشالیار شاهدی است بر یک دهه تحولات در فرهنگ و معماری هورامان تخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید