عارضه ای که منجر به سرطان دهان می گردد

به گزارش مجله حقوق، مارال قربان زاده، متخصص دهان و دندان درباره بیماری لوکوپلاکیا اظهار کرد: این عارضه موجب ایجاد لکه های سفید بر روی لثه ها، پوشش دهان و زبان می گردد. گاهی با تحریک کننده هایی مانند سیگار کشیدن بیماری لوکوپلاکی شدت می گیرد. در حالت کلی وجود این لکه های سفید بی ضرر هستند و به خودی خود درمان خواهند شد اما اگر لوکوپلاکی وجود داشته باشد ممکن است به سرطان دهان ختم گردد.

عارضه ای که منجر به سرطان دهان می گردد

قربان زاده از علائم بیماری لوکوپلاکیا گفت: این نوع بیماری باعث ایجاد تکه های ضخیم، پلاک مانند سفید برجسته در غشا های مخاطی دهان می گردد که ممکن است شفاف یا خاکستری ظاهر شوند. شدت آن بستگی به نوع بیماری دارد؛ لکه های لکوپلاکی اغلب بدون درد هستند.

او درباره نقاط در معرض خطر بیان نمود: معمولا پوشش داخل گونه ها، لثه ها، زیر زبان، همچنین خود زبان در معرض خطر این نوع بیماری هستند. در برخی موارد، لکه های بیماری لوکوپلاکیا در کنار دهان در قسمت های دیگر بدن نیز ممکن است روی دهد، مناطقی مانند اندام های تناسلی هم اغلب تحت تأثیر قرار می گیرد.

قربان زاده توضیح داد: پزشکان هنوز به طور دقیق نمی دانند که چه عللی موجب ایجاد این بیماری می گردد. اما به نظر می رسد آسیب مداوم به بافت های دهان، علت عظیم و ضخیم شدن این لکه هاست. در این فرآیند ماده ای به نام کراتین شکل می گیرد. به طور کلی، هر چیزی که باعث آسیب یا استرس به بافت های دهان گردد، ممکن است یک عامل خطر برای لکوپلاکیا باشد.

او درباره عواملی که ریسک خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند، گفت: افراد در صورت مصرف دخانیات به مدت طولانی و یا بیش از حد می توانند در ایجاد این نوع عارضه نقش داشته باشند. ویروس پاپیلومای انسانی ، همان ویروسی است که منجر به سرطان دهانه رحم می گردد. عوامل دیگری مانند تضعیف سیستم ایمنی بدن با بیماری هایی مانند اچ آی وی، شیمی درمانی و جراحی ارگان ها نیز در بروز این نوع عارضه تاثیر دارند.

قربان زاده بیان نمود: سوزش شدید یا مکرر دهان بر اثر مصرف مایعات داغ و یا غذا های تند، استفاده بیش از حد و یا طولانی مدت از محصولات ساینده مانند بلیچینگ دندان ها (سفید کردن دندان ها)، نصب نادرست دندان مصنوعی، دندانه دار و یا زبر بودن سطح دندان، استفاده بیش از حد و یا طولانی مدت از اسپری های استروئیدی بدون شستشوی دهان پس از استفاده از آن، بهداشت نامناسب دهان،گاز دریافت گونه یا زبان، استفاده بیش از حد از الکل، جویدن آجیل می توانند در بروز این نوع عارضه موثر باشند.

منبع: همگردی
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 926

به "عارضه ای که منجر به سرطان دهان می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عارضه ای که منجر به سرطان دهان می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید