شروع کاوش باستان شناسی در محوطه مسجد جامع ارومیه

به گزارش مجله حقوق، فصل دوم پژوهش و کاوش باستان‌شناسی به‌منظور دستیابی به شواهد معماری و احیای حجرات قدیمی، درضلع شرقی محوطه مسجد جامع ارومیه شروع شد.

شروع کاوش باستان شناسی در محوطه مسجد جامع ارومیه

به‌گزارش مجله حقوق به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی آذربایجان غربی، فصل دوم کاوش باستان شناسی در ضلع شرقی محوطه مسجد جامع ارومیه بمنظور دستیابی به اطلاعات و داده های فرهنگی برای احیای حجرات قدیمی، توسط تیمی از باستان شناسان مجرب استان شروع شد.

کیومرث حاجی محمدی سرپرست تیم باستان شناسی در این خصوص گفت: این پروژه، بمنظور گمانه زنی و دست یابی به اطلاعات و داده های مورد نیاز، چهار ترانشه در نقاط مختلف محل حجره ها در نظر گرفته شده است.

او تصریح کرد: ما فعلا یک ترانشه با ابعاد 3 در 3 متر ایجاد کرده ایم و تا بدینجا به شواهدی از وجود یک کف معماری و دیواره و بقایای آواری دست یافته ایم.

حاجی محمدی افزود: سعی ما بر این است که هر گونه نشانه ای از وجود سازه معماری یا پی بنا که در جریان عملیات کاوش بدست بیاید بطور کامل ابعاد آن را ظاهر سازیم تا بعنوان ایده ای بهتر و اصیلتر برای احیاء بخشهای مختلف حجرات مورد استفاده قرار گیرد.

این طرح مطالعه و کاوش، دومین کاوش باستانشناسی است که در این دو سال اخیر در مسجد جامع انجام می شود و سه هفته به طول خواهد انجامید؛ سال گذشته نیز اولین کاوش باستان شناسی در گنبدخانه مسجد صورت گرفت و منجر به کشف آثار و بقایای معماری قدیمی تر شد که بر اساس آن، احیاء شبستان جدید در ضلع شرقی گنبدخانه در دستور کار قرار گرفت.

مسجد جامع ارومیه بعنوان یکی از آثار تاریخی شاخص این شهر، در این دو سه سال اخیر بصورن مداوم در فهرست پروژه های مطالعاتی و مرمتی این اداره کل قرار داشته و کارهای مهمی در آن صورت گرفته که از آن جمله می توان به احیاء شبستان قدیمی، ترمیم گچبری ها، کف سازی گنبدخانه، ترمیم و تمیزکاری تزئینات داخلی اشاره کرد.

منبع: chtn.ir
انتشار: 24 مرداد 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 10

به "شروع کاوش باستان شناسی در محوطه مسجد جامع ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع کاوش باستان شناسی در محوطه مسجد جامع ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید