روزنامه روسی: دولت سعودی دیگر نمی تواند شرایط یمن را تحمل کند

به گزارش مجله حقوق، یک روزنامه روسی در گزارشی نوشت، بعضی سیاسیون در عربستان سعودی به این نتیجه رسیده اند که دیگر باید حقیقت را بپذیرند و از یمنی ها بخواهند که وارد گفت و گو شوند.

روزنامه روسی: دولت سعودی دیگر نمی تواند شرایط یمن را تحمل کند

به گزارش گروه بین الملل مجله حقوق، روزنامه روسی نیزاویسیمایا گازتا در یادداشتی در خصوص جنگ یمن و شرایط دولت سعودی، نوشت که ریاض به دنبال خروج از این تنگنا است.

به نوشته وبگاه روسیا الیوم، این روزنامه چاپ مسکو در بیان دلایل پیشنهاد محمد آل جابر سفیر سعودی در یمن به دولت نجات ملی (مستقر در صنعاء) مبنی بر حضور در ریاض جهت گفت و گو، نوشت که از نظر کارشناسان سقوط کم سابقه قیمت نفت، نقش اساسی در اعلام آمادگی ریاض برای گفت و گو بازی می نماید؛ اما این تنها دلیل و چه بسا دلیل اصلی نیست.

گریگوری لوسیانوف پژوهشگر علوم سیاسی در دانشکده عالی اقتصاد، به این روزنامه روسی گفت که باید به شرایط نظامی و سیاسی که در ماههای اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده، توجه کرد.

او گفت که نیروهای وابسته به دولت عبد ربه منصور هادی در ماههای گذشته در استان های الجوف و مأرب شکست های سنگینی متحمل شده اند. لوسیانوف استان مأرب را مرکز لجستیکی و مالی مهم توصیف کرد.

این پژوهشگر روسی تأکید کرد که مهم ترین شریان های حمل و نقل و چاههای نفتی یمن در تسلط انصارالله است و نیروهای یمنی توانسته اند اصلی ترین کانال های حمایت لجستیکی و تسلیحاتی ائتلاف سعودی از نیروهای منصور هادی را قطع نمایند.

لوسیانوف اضافه نمود: در سایه این شرایط نابسامان بر روی زمین، کوشش های دولت سعودی مبنی بر بازگرداندن دولت امارات به جبهه مقابله با حوثی ها، هیچ ثمری نداشته است. امارات عملا از سال 2019 از درگیری ها کنار کشیده و مسئولیت عملیات را بر گردن عربستان سعودی انداخته است. در این شرایط عملیات نظامی در یمن برای ریاض یک تنگناست.

او در ادامه تأکید کرد: بعضی سیاسیون دولت سعودی قانع شده اند که دیگر باید حقیقت را بپذیرند و اینکه اکنون زمان گفت وگو با حوثی های یمن است.

این پژوهشگر روسی در پایان در خصوص بحران نفتی و اختلافات میان ریاض و مسکو نیز نوشت که اهمیت یمن برای عربستان سعودی بسیار بیشتر از روابط دو جانبه اش با مسکو است؛ ریاض کوشش دارد بدون مشارکت دیگر طرف ها، بحران یمن را حل نماید و همراستا با این شرایط باید برای مواجهه با بازار نفت نیز همکاری کند اما همزمان از حوادث دردناک و پر هزینه یمن نیز درمانده است.

لوسیانوف تأکید کرد که محال است دولت سعودی بخواهد شرایط در یمن به همین منوال ادامه یابد و نمی تواند نسبت به این شرایط بی تفاوت باشد.

دبیر کل سازمان ملل دو هفته پیش به دنبال شیوع همه گیری دنیای کرونا توقف درگیری ها در سراسر دنیا را خواهان شد. به دنبال آن دولت مستعفی یمن، دولت نجات ملی یمن در صنعا و ائتلاف سعودی هر کدام آمادگی خود را برای ایجاد آتش بس در یمن اعلام کردند.

به گفته ناظران پذیرش آتش بس برای عربستان انتخاب بین بد و بدتر است. با این شرح که عدم اطمینان عربستان از ادامه روندهای سیاسی و میدانی در یمن بعد از جنگ و احتمال تبدیل شدن انصارالله به رکن اصلی قدرت در این کشور باعث شده است تا سعودی نتواند در خصوص چگونگی خروج از جنگ یمن به جمع بندی برسد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 4 خرداد 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 196

به "روزنامه روسی: دولت سعودی دیگر نمی تواند شرایط یمن را تحمل کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه روسی: دولت سعودی دیگر نمی تواند شرایط یمن را تحمل کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید