راه های جلوگیری از گاز گرفتگی با مونوکسید کربن و ویژگی وسایل گازسوز

به گزارش مجله حقوق، برای جلوگیری از گاز گرفتگی با کربن مونوکسید باید به استفاده مناسب از وسایل، ویژگی وسایل گازسوز، نصب استاندارد تاسیسات، بازبینی تجهیزات و ... توجه ویژه ای داشته باشیم. گاز کربن مونوکسید رنگ، طعم و بو ندارد. بنابراین ممکن است به صورت ناگهانی به شما آسیب برساند. هنگام وقوع حادثه باید خود را به هوای تازه برسانید.

راه های جلوگیری از گاز گرفتگی با مونوکسید کربن و ویژگی وسایل گازسوز

خبرنگاران | سرویس علوم - کربن مونوکسید با نام قاتل خاموش شهرت دارد. این ترکیب یک گاز سمی بدون رنگ و بو است. حتی مقدار کمی از گاز کربن مونوکسید، به خصوص برای نوجوانان، زنان باردار و افراد سالخورده می تواند کشنده باشد. مسمومیت با کربن مونوکسید می تواند به علائمی از قبیل تهوع، استفراق، سردرد، سرگیجه، جنون و سوءهاضمه منجر گردد. تشخیص دادن پیامد های حاصل از گازگرفتگی مشکل است و اغلب علائم آن با علائم بیماری سرماخوردگی یا التهاب روده و معده اشتباه گرفته می گردد. تنها راه تشخیص وجود کربن مونوکسید در بدن انجام آزمایش خون است. بهترین وسیله دفاعی در برابر این گاز سمی، جلوگیری از پخش آن در محل زندگی و محیط پیرامون ماست. از این رو، رعایت چند نکته مهم جهت حفظ ایمنی محل زندگی ضرورت دارد.

1. دستگاه تهویه مناسب

هرگز با وسایل اشتعال زا در محیط های بسته کار نکنید. راه ورود جریان هوا به بخاری یا شومینه را مطلقا مسدود نکنید. اگر بخاری برقی استفاده می کنید، از وجود فضای کافی برای تهویه هوا اطمینان حاصل کنید.

2. بازبینی و مراقبت از تجهیزات

اگر هر کدام از وسایل یا تجهیزات به درستی کار نمی کند فورا استفاده از آن را متوقف کرده، و برای تعمیر یا تعویض آن ها اقدام کنید. به کمک یک متخصص مجاز بخاری برقی، شومینه و دودکش ها را به صورت سالیانه بازدید و بررسی کنید. این اطمینان را حاصل کنید که هواکش ها و دودکش ها خالی از هر گونه دوده و رسوبات گچ مانند است.

3. نصب تاسیسات به صورت استاندارد

بخاری گازی را به دقت و با رعایت استاندارد های موجود نصب کنید. نصب نادرست تجهیزات قابل اشتعال می تواند نتایج ناگواری به بار آورد.

4. علائم یا نشانه هایی که باید مراقب آن ها باشیم

یکی از رایج ترین علایم وجود گاز کربن مونوکسید در خانه یا محل زندگی، غلظت بالای گاز بر روی سطوح دیوار ها و پنجره ها و عمدتا در اطراف وسایل اشتعال زاست. علامت دیگر، وجود بوی نامطبوع، حتی پس از تمیز کردن محیط است.

5. استفاده مناسب از وسایل

هرگز از شومینه های متحرک، منقل و کباب پز درون خانه استفاده نکنید. به هیچ عنوان برای گرم نگه داشتن محیط زندگی خود از بخاری گازی یا اجاق گاز استفاده نکنید.

6. ایمنی وسایل نقلیه

یک ماشین روشن کربن مونوکسید تولید می کند. در زمستان اگر ماشین خود را روشن کرده و می گذارید تا گرم گردد، هرگز به بچه ها و سرنشینان اجازه نشستن در ماشین را ندهید. اگر از محوطه پارکینگ به محل زندگی شما دری وجود دارد از بسته بودن آن اطمینان حاصل کنید. کربن مونوکسید خارج شده از ماشین می تواند به سرعت فضای پارکینگ را پر کرده و به محل زندگی شما گسترش یابد. در این صورت بهتر است ماشین رابه فضای خارج از پارکینگ برده تا در معرض خطر گاز گرفتتگی قرار نگیرید.

7. دستگاه هشدار گاز کربن مونوکسید

استفاده از یک دستگاه هشدار کربن مونوکسید تنها راهی است که می توانید از وجود این گاز در منزل خود مطلع شوید. این دستگاه را می توان بر روی هر سطحی از منزل خود نصب کرد.

ویژگی وسایل گازسوز برای پیشگیری از مسائل ناشی از وجود گاز کربن مونوکسید

بزرگترین گروهی که از مسمومیت با گاز کربن مونوکسید آسیب میبینند، افراد خانواده هستند. با رعایت کردن توصیه های زیر تماس افراد خانواده را با گاز co کاهش دهید. ابتدا به نکات مهم زیر دقت کنید:

  • تمامی وسایل گازسوز موجود در خانه باید دودکش مجزا و مخصوص خود را داشته باشند.
  • تمام طول جهت دودکش باید بررسی گردد تا در صورت مشاهده نشتی از خطرات احتمالی پیشگیری به عمل آید.
  • لوله دودکش وسایل گازسوز زمانی که این وسایل روشن هستند، باید داغ باشد. اگر لوله دودکش سرد باشد، احتمال خروج گاز کربن مونوکسید زیاد است.
  • لوله دودکش بخاری گازی باید به صورت عمودی از اتاق خارج گردد. در این حالت طول عمودی باید 3 برابر طول افقی باشد؛ بنابراین حتما باید لوله دودکش به صورت قائم از پشت بخاری خارج گردد.
  • هیچ گاه لوله بخاری گازی را درون آب قرار دهید.
  • بر روی پشت باید حتما باید از لوله های H شکل استفاده کنید. این دودکش باید نسبت به سطح پشت بام حداقل 1 متر بالاتر نصب شده باشد.
  • هیچ گاه آب گرم کن دیواری یا بشگه ای را در حمام نصب نکنید.
  • هیچ گاه اجاق گاز روشن را برای مدت طولانی بدون مصرف رها نکنید.
  • رنگ شعله وسایل گازسوز باید آبی باشد. اگر رنگ شعله قرمز یا نارنجی گردد، قطعا با کمبود اکسیژن و سوختن ناقص گاز روبرو هستید.
  • هر یک از وسایل گازسوز باید شلنگ گاز مجزایی داشته باشد و در جهت شلنگ انشعاباتی به سایر وسایل داده نگردد.

بخاری گازی

بین دیوار و بخاری حداقل باید 45 سانتی متر فاصله وجود داشته باشد. بخاری قطعا باید نیم متر دورتر از پرده ها و سایر مواد قابل احتراق نصب گردد. طول شلنگ گاز بخاری نباید بیشتر از 120 سانتی متر باشد. بخاری های گازی حتما باید دارای نشان استاندارد و سیستم ODS (سنسور حرارتی) باشند.

تجهیزات اشتعال زا

بخاری ورزشگاه ها باید سالی یک مرتبه توسط یک فرد متخصص یا طبق توصیه های کارخانه سازنده آن بازبینی گردد. پیلوت های بخاری می تواند گاز کربن مونوکسید تولید کند، پس باید به شیوه صحیح تنظیم گردد. همه وسایل قابل اشتعال (آبگرم کن، اجاق های گازی و لباس خشک کن های گازی) باید سالی یک مرتبه توسط یک فرد متخصص یا طبق توصیه های کارخانه سازنده آن بازبینی گردد. اجاق های گازی و فر ها نباید برای ایجاد نمودن گرمای اضافی استفاده گردد.

شومینه ها و اجاق های چوبی

شومینه ها و اجاق های چوبی باید به صورت تخصصی و سالی یک مرتبه و یا طبق توصیه های کارخانه سازنده آن بازبینی گردد. هواکش ها را بازبینی کنید تا از باز بودن آن در هنگام کار کردن بخاری اطمینان حاصل کنید. استفاده صحیح، بازبینی و نگهداری از شومینه ها با هواکش عریض توصیه می گردد.

بخاری برقی

بخاری های برقی اشتعال زا باید به صورت تخصصی و سالی یک مرتبه و یا طبق توصیه های کارخانه سازنده آن بازبینی گردد. بخاری های برقی در هنگام استفاده باید به طرز صحیح و مطابق با مشخصات داده شده از طرف کارخانه سازنده آن نشان داده گردد.

منقل های کباب پز و ذغالی

هرگز منقل های کباب پز و ذغالی را داخل منزل یا فضا هایی با تهویه نامناسب از قبلیل پارکینگ ها، کاروان ها و چادر ها استفاده نکنید.

اتومبیل ها و دیگر وسایل نقلیه موتوری

بازدید مرتب و رسیدگی به سیستم اگزوز وسیله نقلیه توصیه می گردد. بسکمک از کشور ها به منظور حفظ انجام این کار، برنامه های بازدید دور های دارند. هرگز یک اتومبیل روشن را در پارکینگ یا فضای سربسته رها نکنید. گاز کربن مونوکسید منتشر شده از اتومبیل حتی زمانی که درب پارکینگ باز است، میتواند در آن فضا انباشته گردد.

ژنراتور ها و دیگر تجهیزات مصرف کننده سوخت

از توصیه های ایمنی کارخانه تولید کننده که در هنگام استفاده از ژنراتور ها و دیگر وسایلی که با سوخت فسیلی کار می کند، پیروی کنید. زمانی که ژنراتور انرژی تولید می کند (درحال کار کردن است) آن را بیرون نگهداری کنید. ژنراتور های کمکی متحرک می توانند co تولید کنند. همیشه ژنراتور مولد برق را حداقل در 20 فوتی (6 متری) محل زندگی خود نصب کنید.

قایق های موتوری

موتور های قایق های تفریحی نیز مقدار زیادی کربن مونوکسید تولید می کنند. مطلع باشید که مسمومیت ناشی از co میتواند علایمی شبیه به دریازدگی داشته باشد. داشتن برنامه زمانبندی شده منظم جهت رسیدگی به سیستم اگزوز و موتور ژنراتور و توجه کردن به نصب یک هشدار دهنده co در فضای کابین قایق توصیه می گردد.

قایق ها را به طور مرتب بازبینی و نگهداری کنید. سیستم های خروجی و اگزوز قایق را برای خالی بودن هر گونه انسداد و گرفتگی بازبینی کنید. دستگاه تهویه نامناسب می تواند باعث پر شدن کابین قایق از این گاز کشنده شده و نیز موجب مصیبت های متعدد دیگری گردد. از نزدیک شدن به اگزوز قایق در حال کار کردن دوری کنید.

نکات لازم هنگام وقوع حادثه

اگر متوجه تاثیر کربن مونوکسید بر روی خود شدید یا زنگ خطر دستگاه هشدار به صدا در آمد. هرچه سریعتر خود را به هوای تازه برسانید یا نزدیک پنجره یا در باز یا بیرون از ساختمان قرار بگیرید. مطمئن شوید که هر یک از افراد خانواده در فضای باز هستند. درصورتی که کسی علایم گاز گرفتگی را نشان داد کمک های اولیه را در مورد او اجرا کنید. تا زمانی که محل مورد نظر کاملا امن و بی خطر نشده است، به آنجا باز نگردید. ماموران آتش نشانی در این مورد می توانند به شما کمک کرده و از امنیت منزل شما اطمینان حاصل کنند. هر سال بیش از بیست هزار آمریکایی به علت گاز گرفتگی مونوکسید کربن در بخش های اورژانس بستری می شوند و بیش از چهارصد نفر جان خود را از دست می دهند.

علائم

اگر شما بیش از حد گاز کربن مونوکسید استنشاق کنید، این گاز در جریان خون شما جای اکسیژن را می گیرد و زمانی که قلب، مغز یا دیگر اندام حیاتی از اکسیژن محروم شوند شما در مخمصه قرار می گیرید. اگر گاز خطرناک co وارد بدن شما گردد شما ممکن است دچار احساس تنگی نفس، سرگیجه، تهوع شدید، سردرد شده یا حتی بیهوش شوید.

گاز کربن مونوکسید به ویژه برای بچه ها، زنان باردار و افراد دارای بیماری هایی از قبیل آمفیزم (بیماری که کیسه های های هوای ریه های شما را به خطر می اندازد)، آسم یا بیماری های قلبی خطرناک دیگر شده. مقادیر کمتری از بخار متصاعد شده این گاز می تواند به این افراد آسیب جدی برساند.

منبع: setare.com
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 725

به "راه های جلوگیری از گاز گرفتگی با مونوکسید کربن و ویژگی وسایل گازسوز" امتیاز دهید

3 کاربر به "راه های جلوگیری از گاز گرفتگی با مونوکسید کربن و ویژگی وسایل گازسوز" امتیاز داده اند | 3.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های جلوگیری از گاز گرفتگی با مونوکسید کربن و ویژگی وسایل گازسوز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید