خبرنگاران شهردار تهران: شتاب زده عمل نکردیم

به گزارش مجله حقوق، تهران- خبرنگاران- شهردار تهران خاطرنشان کرد: در شرایط سخت کرونایی برای تعطیلی پایتخت شتاب زده تصمیم نگرفتیم.

خبرنگاران شهردار تهران: شتاب زده عمل نکردیم

به گزارش خبرنگار خبرنگاران؛ پیروز حناچی عصر سه شنبه در گفت وگوی مجازی جداگانه ای با شهرداران استانبول و مسقط طی یک تماس ویدیویی درباره بحران کرونا و چگونگی مقابله با این ویروس، تجربیات خود را به اشتراک گذاشتند.

وی در این گفت وگو با اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول از تجربه سفر خود به این شهر و همینطور سفر به ازمیر و آداپازی در زمان زلزله اشاره و بر لزوم به اشتراک گذاشتن تجربیات تهران و استانبول با یکدیگر برای مقابله با ویروس کرونا تاکید نمود.

حناچی به رعایت فاصله فیزیکی مناسب در اتوبوس و مترو اشاره نمود گفت: اتوبوسرانی و مترو تهران در شرایط قرنطینه با حدود 19 درصد ظرفیت کار می کرد. در شرایط حاد کرونایی هم تقریبا همه پارک های شهر را تعطیل کردیم و امکان تردد بین شهرها هم به حداقل رسیده بود.

وی توضیح داد: در بخش درمانی هم توسعه بخش های آی سی یو و امکانات و خدمات ویژه برای بیماران حاد کرونایی در دستور کار قرار داشت که سهم بسیار زیادی در کاهش تلفات انسانی دارد.

شهردار تهران ادامه داد: میزان ابتلا و به دنبال آن کاهش متوفیان در بیشتر شهرهای ایران و کلانشهرها و تهران اتفاق افتاده است و این اقدامات باید ادامه پیدا کند تا به موفقیت کامل و به کاهش ابتلای کامل منجر گردد.

وی با بیان اینکه ما هم در ابتدا به راحتی برای تعطیلی شهر تصمیم نگرفتیم، اضافه نمود: اگر تعطیلات فروردین نبود شاید به راحتی امکان پذیر نبود که شهر را به طور کامل تعطیل کنیم.

حناچی با بیان اینکه وجوه مثبتی چون فراوری ماسک مواد ضدعفونی نماینده و شوینده در داخل وجود داشت، گفت: حتی بسیاری از این اقلام به شکل مردمی در حال فراوری است و شرایط ویژه ای را برای توسعه استارتاپ ها و ارایه خدمات هوشمند ایجاد نموده است.

شهردار تهران اضافه نمود: مطمئنا در این شرایط مسائلمان را حل می کنیم، اما نکته ای که وجود دارد این است که، رفتار متفاوت دنیای است، حتی بعد از زلزله بم در سال 2008 برخلاف اینکه آن موقع رابطه خوبی بین دولت ایران و ایالات متحده برقرار نبود اما برای چند ماه به دلیل مساله زلزله و حوادث پیش بینی نشده تحریم ها متوقف شد.

دولت مخالف تعطیلی استانبول است

اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول نیز با بیان اینکه ویروس کرونا به همه انسان ها نشان داد که همه باید با مسائلی مانند کرونا در کل دنیا مقابله کنیم، گفت: مردم ایران و ترکیه در همه دوران ها بسیار به هم نزدیک بودند و بسیاری از مردم ایران در استانبول زندگی می نمایند و بعضی مردم استانبول نیز در تهران زندگی می نمایند.

امام اوغلو با بیان اینکه استانبول هنوز به اوج بحران نرسیده و متاسفانه در ابتدای آن است، از دو هزار مرگ و میر در استانبول بر اثر ویروس کرونا اطلاع داد و گفت: روزهای اوج ممکن است در ابتدای ماه می باشد، اما از اول ماه فوریه شهرداری استانبول اطلاع رسانی را درباره حفاظت شخصی و فاصله گذاری اجتماعی شروع نموده است.

وی با تاکید بر لزوم انتقال تجربیات میان تهران و استانبول، شرح داد: متاسفانه مسئله ای که در استانبول وجود دارد این است که شهرداری خواهان تعطیلی شهر است، اما دولت این را نمی پذیرد و این یک مشکل عظیم است. پس باید تجریبات خود را به اشتراک بگذاریم چرا که بسیار از آن نفع می بریم.

به گفته شهردار استانبول؛ متوجه هستم که مشکل تحریم و سایر مسائل در ایران وجود دارد که مردم و شهرهای ایران با آن دست و پنجه نرم می نماید، اما توصیه من این است که شما هم تجربیات خود را برای ما ارسال کنید همانطور که ما این کار را می کنیم. استانبول کاملا آماده همکاری مختلف در همه زمینه ها برای مقابله با این پاندمی است.

اقدامات خوب عمان همیشه برای ایران خیر بوده است

همچنین پیروز حناچی در دیدار مجازی با محسن بن محمد بن علی الشیخ، شهردار مسقط نیز گفت: ویروس کرونا نشان داد که مرزهای جغرافیایی برای ابتلائات دنیای کارساز نیستند و همه ما مسافران یک کشتی هستیم.

وی با بیان این که ما در ایران با دو ویروس کرونا و تحریم مقابله می کنیم گفت: دیروز روز سعدی شاعر عظیم ایران بود سعدی شعری دارد که می گوید بنی آدم اعضای یک پیکرند / که در آفرینش ز یک گوهرند / چو عضوی به درد آورد روزگار / دگر عضوها را نماند قرار / تو کز محنت دیگران بی غمی / نشاید که نامت نهند آدمی.

حناچی به بخشی از سخنان شهردار مسقط درباره توانایی بالای ایرانیان در مقابله با تحریم ها اشاره نمود و گفت: مردم ایران، در سال های جنگ و بعد از جنگ تجربیات زیادی را در مقابله با تحریم قدرتهای عظیم پشت سر گذاشته است اما معمولا کشورها در بحران های طبیعی مثل زلزله و سیل بدون چشمداشت به همدیگر یاری می نمایند.

شهردار تهران ادامه داد: در زلزله بم، حتی دولت آمریکا که سالهاست با ایران دشمنی دارد، یاریهای انسان محبت آمیز به ایران ارسال کرد و تحریم ها برای چند ماه برداشت اما در تحریم های اخیر این اتفاق نیفتاده است. کشور عمان که همیشه در منطقه برای امر خیر پا پیش گذاشته می تواند در این باره موثر واقع بگردد بویژه در شرایط بروز پاندمی که بالاخره تلخی آن را کشورهای دنیا کم و بیش حس می نمایند.

ایرانیان توانایی بالای خود را در مقابله با تحریم ها نشان داده اند

محسن بن محمد بن علی الشیخ، شهردار مسقط نیز گفت: مسقط اخبار کرونا و بویژه تهران را دنبال می نماید و توانایی های بسیار بالای ایران را مشاهده نموده است؛ در بحران کرونا، قطعا عمان با مسئله ای روبرو است، ویروسی که مرز نمی شناسد و ارگانیسم توازن دنیا را به هم زده است.

وی به تحریم های آمریکا علیه ایران اشاره نمود و گفت: تحریم ها هم به مردم و جمهوری اسلامی ایران ضربه زده است در عین حال ایرانیان توانایی بالای خود را در مقابله با تحریم ها نشان داده اند.

شهردار مسقط تاکید نمود: موضع عمان در قبال تحریم های آمریکا علیه ایران روشن است و همیشه کوشش نموده است نقش یاری نماینده به ایران را بویژه در شرایط فعلی که بحران کرونا همه را درگیر نموده است داشته باشد.

به گفته وی؛ چون همه انسان و مخلوق خدا هستیم و باید به هم یاری کنیم؛ رابطه عمان با جمهوری اسلامی ایران یک رابطه تاریخی است و در شرایط مختلف همیشه این رابطه مستحکم بوده است.

محسن بن محمد بن علی الشیخ درباره کرونا در مسقط شرح داد: در ابتدای بروز بحران کمیته عالی نظارت توسط پادشاه شکل گرفت و شهرداری هم در این جلسات شرکت می کرد تا به امروز در عمان حدود 1503 نفر مبتلا شناسایی شده اند و هشت نفر هم که بیشترشان کارگران خارجی ساکن در عمان بودند جان خود را از دست دادند. مسقط دو هفته است که کاملا تعطیل و مرزهای عمان هم بسته شده است و هیچ ورود و خروجی به عمان و بویژه به شهر مسقط انجام نمی گردد.

به گفته وی؛ بیشتر مرگ و میرها متاسفانه از مسقط بوده که کارگران زیادی آنجا فعال هستند و بیشتر آمار مرگ و میرها هم مربوط به آنهاست. در حال حاضر این تعداد در حال افزایش است.

به گفته شهردار مسقط تست هایی روی افراد انجام داده شده اما این تعداد افزایش یافته است و طی چند هفته آینده به اوج خود خواهد رسید؛ در مسقط فقط رستوران ها به صورت بیرون بر غذا به فروش می رسانند و تنها صنف دیگر فعال صندلی های سوخت هم باز هستند و بقیه شهر در تعطیلی کامل است.

او ادامه داد: عمان هم تمام اماکن مذهبی را تعطیل نموده است و مساجد تعطیل هستند و به احتمال زیاد تا انتهای ماه رمضان این شرایط تعطیلی را ادامه خواهد داد قرنطینه اختیاری هم هست و درخواست نموده ایم که دیدار های مردم باهم دیگر کم و در حد ضروری باشد و خوشحالیم که نشانه های کاهش بیماری در کشور ایران در حال بروز است.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 242

به "خبرنگاران شهردار تهران: شتاب زده عمل نکردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شهردار تهران: شتاب زده عمل نکردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید