خبرنگاران جهانگیری: مهارت باید به یک گفتمان در کشور تبدیل گردد

به گزارش مجله حقوق، تهران - خبرنگاران - معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه مهارت باید به یک گفتمان در کشور تبدیل گردد، گفت: سازمان فنی و حرفه ای باید پیش بینی های لازم را از آینده اقتصاد کشور داشته باشد و مهارت های لازم را بر اساس این شرایط ارائه دهد.

خبرنگاران جهانگیری: مهارت باید به یک گفتمان در کشور تبدیل گردد

به گزارش خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه ملاقات رییس سازمان فنی و حرفه ای و جمعی از مدیران کانون های صنفی آکادمی های آزاد کشور از نیروی انسانی به عنوان مهم ترین عامل توسعه کشور یاد کرد و گفت: آنچه می تواند ظرفیت ها و ابزارهای مادی و فیزیکی را به فعلیت برساند و کشور را در جهت رشد و توسعه قرار دهد، نیروی انسانی است.

وی اضافه نمود: اگر آسیب شناسی کنیم که چرا ایران علیرغم چند دهه کوشش در جهت توسعه و تدوین برنامه های متعدد توسعه ای نتوانسته به صندلی مطلوب خود در توسعه دست پیدا کند، حتماً یکی از مهم ترین دلایل این است که نیروی انسانی از مهارت کافی برخوردار نبوده و متناسب با شرایط پرورش نیافته است.

معاون اول رییس جمهوری تربیت نیروی انسانی را وظیفه اصلی نظام آموزشی کشور مطرح نمود و گفت: علاوه بر آموزش و پرورش و دانشگاه ها، تعداد زیادی مراکز و موسسات آموزشی خصوصی نیز در کشور وجود دارد که این یعنی نهادهای متولی آموزش و توسعه به اندازه کافی در کشور ایجاد شده اما برون داد و دستاوردهای لازم محقق نشده است.

جهانگیری مهارت آموزی را از احتیاجهای اصلی کشور برشمرد و اضافه نمود: مهارت باید در کشور به یک گفتمان تبدیل گردد و بتواند صندلی خود را در نظام اداری کشور باز کند.

معاون اول رییس جمهوری با ذکر خاطره ای از دوران تصدی وزارت صنایع اعلام کرد: در آن موقع که موضوع نوسازی صنعت مطرح شد، بعضی تصور می کردند که باید ماشین آلات و ابزارها تعویض گردد، اما نوسازی صنعت یعنی ساختار نیروی انسانی متناسب با صنعت تعریف گردد و نیروی انسانی برای فعالیت و کار در عرصه صنعت دوره های آموزشی و مهارت های لازم را طی کند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه سازمان فنی و حرفه ای کشور باید پیش بینی های لازم را از آینده اقتصاد کشور داشته باشد و آموزش مهارت ها را متناسب با اقتصاد سال های آینده ارائه دهد، اضافه نمود: اقتصاد کشور که سال های متمادی به شکل سنتی بوده، امروز خواه ناخواه به سمت اقتصاد دیجیتال در حرکت است و شرکت های دانش بنیان سهم بیشتری در این اقتصاد پیدا نموده اند و باید کوشش کنیم مهارت ها نیز به روزرسانی گردد و متناسب با اقتصاد دیجیتال به نیروی انسانی کشور آموزش داده گردد.

معاون اول رییس جمهوری با تأکید بر اینکه گواهینامه های مهارتی باید در نظام اجرایی و اداری کشور ارزش و صندلی خود را پیدا نمایند، گفت: این گواهینامه ها باید در طبقه بندی مشاغل و سیستم اداری به رسمیت شناخته گردد و چنانچه احتیاج باشد دولت مصوبه ای در این خصوص به تصویب خواهد رساند البته باید آکادمی های ارائه دهنده مهارت و دوره های آموزشی نیز از کیفیت و استانداردهای لازم برخوردار باشند.

جهانگیری با اشاره به گزارش های ارائه شده در جلسه در مورد برنامه ریزی برای آموزش مهارت ها در حوزه اقتصاد دریامحور توضیح داد: اقتصاد دریامحور یکی از جهت گیری های اصلی اقتصاد کشور است و باید در این زمینه کوشش های جدی انجام دهیم چرا که در سال های گذشته با وجود چند هزار کیلومتر ساحل هنوز نتوانسته ایم آن طور که باید از دریا استفاده کنیم و فرصت های شغلی متعدد مرتبط با دریا نظیر حمل و نقل دریایی، کشتی سازی، صیادی و ... را افزایش دهیم.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به طرح پیشنهادی سازمان فنی و حرفه ای کشور برای آموزش مهارت به بیکاران گفت: ضروری است این پیشنهاد در قالب طرحی جامع تدوین گردد و اگر به شکل مناسب و با در نظر دریافت همه جوانب به آن پرداخته گردد می تواند گام موثری در اشتغالزایی و از بین بردن بیکاری باشد.

جهانگیری با اشاره به دغدغه های مطرح شده در جلسه مبنی بر الزام تعطیلی آکادمی های مهارتی آزاد کشور در شرایط کرونایی، گفت: امروز هیچ یک از واحدهای تولیدی در کشور تعطیل نیستند و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی فعالیت می نمایند که ضروری است با تدوین دستورالعمل های بهداشتی، فعالیت آکادمی های مهارتی آزاد نیز استمرار پیدا کند.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به ایجاد مجلس کارشناسان و مربیان کانون های صنفی آکادمی های آزاد کشور گفت: ایجاد این مجلس ایده ای خلاقانه بوده است که می تواند به ارتقاء صندلی آکادمی ها و مهارت آموزی در کشور یاری کند.

جهانگیری اضافه نمود: تجربه نشان داده هرگاه به سمت مشورت با فعالان و ذی نفعان هر بخش حرکت نموده ایم، دستاوردها و نتایج مثبتی حاصل شده و این مجموعه ها تقویت شده اند.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه نباید از اینکه نهادهای مدنی قدرت پیدا نمایند واهمه داشته باشیم، توضیح داد: اداره کشور احتیاجمند شکل گیری این نهادهاست و این نهادها سرمایه هایی در اختیار دولت هستند اما متأسفانه بعضاً دیده می گردد که وقتی چنین نهادهایی شکل می گیرند، عده ای کوشش می نمایند که آنها را زمین بزنند.

جهانگیری هفته مهارت را به همه کسانی که برای مهارت افزایی در کشور کوشش می نمایند تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد: با ارتقاء صندلی سازمان آموزش فنی و حرفه ای و استفاده از ظرفیت های آکادمی های آزاد شاهد افزایش مهارت در نیروی انسانی و کاهش بیکاری در کشور باشیم.

هنچنین در این جلسه شریعتمداری، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، میزان بیکاری در دانش آموختگان مراکز آموزش فنی و حرفه ای را به شدت پایین تر از فارغ التحصیلان دانشگاهی مطرح نمود و گفت: گواهینامه های مهارتی حتی در خارج از کشور یک امتیاز محسوب می گردد و باید کوشش کنیم که صندلی این گواهینامه ها را در داخل کشور نیز ارتقاء داده و به رسمیت بشناسیم.

در این جلسه همچنین علی اوسط هاشمی، رییس سازمان فنی و حرفه ای کشور گزارشی از برنامه ها و اقدامات این سازمان در جهت ارتقاء توانمندی نیروی انسانی ارائه کرد و به تشریح طرح پیشنهادی خود برای مهارت آموزی به جوانان و افراد بیکار در کشور پرداخت.

در این نشست همچنین تعدادی از معاونین و مدیران سازمان فنی و حرفه ای کشور و نیز مدیران کانون های صنفی آکادمی های آزاد به بیان دغدغه ها و پیشنهادات خود برای ارتقاء صندلی مهارت آموزی در کشور و به روز رسانی تجهیزات آموزشی پرداختند.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 402

به "خبرنگاران جهانگیری: مهارت باید به یک گفتمان در کشور تبدیل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جهانگیری: مهارت باید به یک گفتمان در کشور تبدیل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید