جزئیات شاخص و معاملات بورس دوشنبه 10 آذرماه 99

به گزارش مجله حقوق، شاخص کل امروز هم کار خود را صعودی شروع کرد و در 30 دقیقه ابتدایی بازار امروز جهش 31 هزار و 300 واحدی را پشت سر گذاشت و به رقم یک میلیون و 458 هزار و 583 واحد رسید. در این ساعات شاخص کل 2.19 درصد و شاخص هموزن 1.26 درصد رشد نموده که نشان می دهد عمده رشد شاخص برعهده نماد های شاخص ساز از جمله فارس، شستا، تاپیکو، وغدیر، فولاد، وبملت و خودرو است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس دوشنبه 10 آذرماه 99

افزایش قیمت سهام در 90 درصد نماد ها

به گزارش خبرنگاران، صبح امروز از مجموع 324 نماد بورسی معامله شده، تنها 31 نماد فرایند نزولی دارند و 293 نماد با رنگ سبز به تابلو بورس آمده اند. همچنین در بازار فرابورس از مجموع 250 نماد معامله شده امروز 186 نماد صعودی و 64 نماد نزولی هستند. موردی که نشان می دهد بین نماد های بورسی شاهد افزایش قیمت سهام در 90 درصد نماد ها هستیم. گروه انبوه سازی بعد از جمع آوری صف های فروش سنگین در نماد های ثغرب، ثقزوی و ثاباد امروز به رنگ قرمز درآمده است. در گروه پالایشگاه شاهد توقف نماد شپنا در قیمت روز گذشت هستیم، اما دیگر نماد ها یعنی شبندر، شبریز و شتران فرایند صعودی دارند. دیگر گروه ها از جمله هولدینگ ها، فلزات اساسی، سرمایه گذاری ها، عرضه برق و گاز، غذایی ها، دارویی ها و سیمانی ها هم سبزرنگ هستند

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز دوشنبه 10 آذرماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

آنالیز نقشه بازار در ساعات اولیه معاملات امروز نشان می دهد گروه بانک ها و موسسات اعتباری از خودرویی ها سبقت گرفته و در مقام برترین گروه صنعت از نظر ارزش معاملات قرار گرفته است. در این گروه وتجارت، ونوین، وآیند و دی صف خرید دارند و شاهد افزایش قیمت سهام در نماد های وبصادر و وبملت هستیم. در گروه خودرو و ساخت قطعات خساپا به صف خرید رسیده و دیگر نماد ها با افزایش نسبی قیمت روبرو هستند. صندوق های سرمایه گذاری ETF سهامی امروز اغلب رشد قابل توجهی را تجربه می نمایند و سهامدارانشان را شاد نموده اند. در گروه محصولات شیمیایی شاهد حجم معاملات بالا در نماد های فارس و پترول هستیم که هر دو در آستانه صف خرید قرار دارند.

سنگین ترین صف های خرید و فروش بازار امروز

تاپیکو امروز شاهد سنگین ترین صف خرید در بازار سرمایه است. حدود شش هزار و 500 سفارش برای خرید 330 میلیون سهام تاپیکو به ارزش 506 میلیارد تومان تشکیل شده و فعلا در ساعات ابتدایی معاملات فروشنده ای برای آن وجود ندارد. خگستر با صف خرید 192 میلیارد تومانی در رتبه دوم ایستاده و خزامیا با صف خرید 175 میلیارد تومانی در مقام سوم قرار گرفته است. پشت سر آن ها نماد های وتجارت با صف 169 میلیاردی، خساپا با صف 145 میلیاردی، وملی با صف 118 میلیاردی و وتوکا با صف 95 میلیاردی به چشم می خورند. همچنین در بازار فرابورس نماد های دی، شغدیر، مگهر، شگویا، سمگا، بنو و بکنهوج صف خرید سنگینی دارند.

در آن سوی بازار سنگین ترین صف فروش نصیب نورچشمی های گروه زراعت شده. تغییرات دامنه نوسان معاملات این گروه را به کلی تحت تاثیر قرار داده و بعد از صعود عجیب و غریب در یکی دو هفته گذشته، حالا شاهد تشکیل سنگین ترین صف فروش به ارزش 158 میلیارد تومان در نماد تلیسه هستیم. زشگزا با صف 145 میلیاردی در مقام دوم و زبینا با صف فروش 82 میلیاردی در رتبه سوم قرار دارند. پشت سر آن ها نماد های قشیر، غدیس و زقیام به چشم می خورند. صف فروش نماد های بورسی امروز چندان چشمگیر نیست و سنگین ترین آن ها در نماد های پدرخش، انرژی 1 و غدام تشکیل شده است.

کوشش برای جمع آوری باقی صف های فروش

تعداد نماد های دارای صف فروش در روز های اخیر به حداقل رسیده است. امروز همچنان 82 نماد معادل 12 درصد کل بازار سرمایه صف فروش داشتند و مجموع ارزش آن ها به یک هزار و 255 میلیارد تومان می رسد. در طرف مقابل ارزش کل صف های خرید که در 41 درصد بازار سرمایه و 276 نماد تشکیل شده بودند، به دو هزار و 980 میلیارد تومان می رسید.

رشد 38 هزار واحدی شاخص کل به لطف شرکت های عظیم

شاخص کل بورس تهران در خاتمه معاملات امروز دوشنبه 10 آذرماه با رشد 38 هزار و 656 واحدی به رقم یک میلیون و 465 هزار و 934 واحد رسید. در این روز شاخص کل 2.71 درصد و شاخص هم وزن 1.69 درصد رشد کردند که نشان می دهد شرایط شرکت های عظیم و نماد های شاخص ساز بهتر از شرکت های کوچک و متوسط بوده است. بخش اصلی رشد شاخص کل امروز بر عهده نماد های فارس، فولاد، شستا، تاپیکو، کگل، کچاد و وغدیر بوده است.

نقشه بازار در خاتمه معاملات روز دوشنبه 10 آذرماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

آنالیز نقشه بازار در خاتمه معاملات امروز نشان از استقبال سهامداران از صندوق های سرمایه گذاری ETF دارد. طوری که این صندوق ها بیشترین ارزش معاملات را در بین گروه های مختلف داشتند. همچنین اغلب صندوق های ETF سهامی امروز بیش از پنج درصد به سهامدارانشان سود رساندند. خودرویی ها در مقام دوم برترین گروه صنعت جای دریافتد. صف فروش خکمک بعد از سه ماه جمع آوری شده، اما نتوانست به فرایند صعودی برسد. نماد های اصلی این گروه مثل خودرو، خساپا و خپارس سبزرنگ بودند و خساپا صف خرید داشت. در بین نماد های اصلی گروه بانک ها و موسسات اعتباری تنها وتجارت توانست به صف خرید برسد و وبصادر و وبملت با افزایش 3.8 و 2.5 درصدی به کار خود خاتمه دادند. امروز وآیند و وپست صف فروش داشتند. فلزات اسسای بازار متعادلی را تجربه کردند. فولاد، ذوب و فخوز صعودی بودند، کاوه، فروی و میدکو ثابت ماندند و فولاد، فنورد و فپنتا فرایند نزولی به خود دریافتد. محصولات شیمیایی به جز شمواد و زاگرس اغلب سبزرنگ بودند و شاهد تشکیل صف خرید در دو نماد عظیم این گروه یعنی پترول و فارس بودیم. در گروه پالایشگاه ها، مثل روز گذشته شبندر، شتران، شبریز و ونفت افزایش قیمت قابل توجهی داشتند، اما شپنا در این صعود همراهی نکرد و با کاهش قیمت 1.35 درصدی به کار خود خاتمه داد. هولدینگ ها و سرمایه گذاری ها به جز نماد های عظیم مثل شستا و وسپهر شرایط خوبی را پشت سر گذاشتند. این دو نماد عظیم، در محدوده یک تا دو درصد رشد کردند. غذایی ها از جمله تبرک و غنوش اغلب قرمزرنگ بودند. دارویی ها به جز برکت، سیمانی ها به جز سیتا، بیمه ها و استخراج کانه های فلزی از جمله دیگر گروه های سبزرنگ بازار امروز بودند.

اوج رونق بورس با معاملات 24 هزار میلیاردی

معامله گران بورس امروز بیش از 15 میلیارد و 350 میلیون سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی را در قالب یک میلیون و 892 هزار معامله به ارزش 18 هزار و 135 میلیارد تومان دادوستد کردند. با در نظر دریافت معاملات پنج هزار و 982 میلیارد تومانی فرابورس، ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به رقمی حدود 24 هزار و 117 میلیارد تومان می رسد که باعث بازگشت دوباره امید به بازار سرمایه شده است.

ورود 700 میلیارد تومان پول به بورس

آنالیز تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در بازار امروز نشان می دهد سرمایه گذاران حقیقی در مجموع 701 میلیارد تومان سهام از شرکت های حقوقی خریده اند. آن ها عموما سراغ خرید فولاد، وتجارت، شبندر، فارس، خودرو، لکما، کچاد، کگل، ومعادن و تاپیکو رفتند. در طرف مقابل شرکت های حقوقی بیشترین حمایت را از نماد های شپنا، میدکو، فخوز، آریا، وپست، پارس، شپدیس، وغدیر، ودی و وساپا داشتند.

پیش بینی بورس فردا سه شنبه 11 آذرماه 99

ایمان رئیسی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با فرایند بازار فردا می گوید به نظر می رسد با حجم معاملات و تقاضا در بازار امروز، فردا نیز شاهد فرایندی مثبت باشیم و نماد های خودرویی و بانکی که مورد توجه بازار سهام هستند نیز خوب حجم می خورند و احتمالا سقف قبلی خود را نیز می شنمایند. این کارشناس در رابطه با پیش بینی شاخص کل تا اخر هفته معتقد است با توجه به عبور از محدوده مقاومتی یک میلیون و 400 هزار واحد به نظر می رسد شاخص کل تا خاتمه هفته کانال یک میلیون و 500 هزار واحد را پس خواهد گرفت. این کارشناس شاخص یک میلیون و 540 هزار واحد را محدوده مقاومت بعدی شاخص کل دانست.

منبع: فرارو
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 608

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس دوشنبه 10 آذرماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس دوشنبه 10 آذرماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید