تقویت اتحادیه چاپخانه داران در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

به گزارش مجله حقوق، به گزارش خبرگزاری کتاب در همدان، به مناسبت هفته کتاب، به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان از فعالان صنعت چاپ استان همدان تجلیل شد.

تقویت اتحادیه چاپخانه داران در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

جهت دریافت مشاوره خدمات طراح کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

در این نشست که با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار گردید، احمدرضا احسانی؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: با ارزیابی های اجرا شده در سطح ملی، خوشبختانه استان همدان ازجمله استان های فعال و پویا در عرصه چاپ شناخته شده است؛ هر چند این فعالیت ها با محدودیت و مسائل فراوان همراه بوده است.

وی ضمن تقدیر و تشکر از فعالان عرصه چاپ برای حفظ پویایی این صنعت در استان، اضافه نمود: محدودیت ها و تحریم های مالی شرایط را در صنعت و اقتصاد سخت نموده است. حوزه چاپ دووجهی بوده و بخش بزرگ آن فرهنگی و غیر انتفاعی است که این موضوع تفاوتی را با سایر زمینه های صنعت ایجاد نموده و باعث شده ارزش اضافه نموده پایین تری داشته باشد.

احسانی با اشاره به آثار مثبت محسوس و غیرمحسوس اختصاص یارانه به حوزه فرهنگ، ادامه داد: اختصاص یارانه فرهنگی آثار خود را جامعه با کاهش چالش ها نمایان می نماید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، تأکید کرد: یکی از زیرساخت های اصلی، توسعه فرهنگی صنعت چاپ است که با بیشتر مولفه های فرهنگی و هنری ما ارتباط دارد. در زمینه نشر کتاب و اطلاع رسانی، مطبوعات و سایر مجموعه ها صنعت چاپ زیرساخت و صنعت مادر در حوزه فرهنگ است.

وی گفت: احتیاج است که این صنعت به صورت ویژه دیده گردد. شرایط خاصی بر کشور حاکم بوده و شاید آنطور که باید و شاید به این حوزه توجه نشده است. در این ایام، شیوع ویروس کرونا، سختی ها و فشار مضاعفی را به این حوزه وارد نموده است.

احسانی توضیح داد: فعالان این صنعت با سختی روبرو اند. ما این سختی را کاملا درک و حس می کنیم. پیگیر هستیم تا بتوانیم بخشی از این مشکل را حل کنیم. شاید آنطور که شایسته است نتوانستیم، اما به آینده امیدوار هستیم که اقدامات اجرا شده به نتیجه برسد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، ادامه داد: با یاری سازمان صنعت، معدن و تجارت، تقویت اتحادیه چاپخانه داران در دستور کار ما قرار گرفته است تا به این وسیله اتحادیه مذکور باعث توانمندتر شدن و بهبود عملکرد در رفع مسائل صنفی گردد.

وی با اعلام انعقاد تفاهم نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صندوق کارآفرینی امید، اضافه نمود: تسهیلات سامانه کارا با نرخ 12 درصد است که در این حوزه با استقبال روبرو نشد، زیرا حوزه فرهنگ متفاوت از سایر حوزه ها است.

احسانی گفت: طی چند روز آینده با مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید درباره پرداخت تسهیلات ارزان قیمت با اولویت بر صنعت چاپ و صنوف فرهنگی جلساتی را خواهیم داشت و نتایج آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

این مسئول فرهنگی همچنین اظهار کرد: درباره مباحث مالیاتی از معاونت مالی پیگیر هستیم، جلساتی نیز در این زمینه برگزار گردیده است. در هفته آینده دومین جلسه در این راستا برگزار خواهد شد که امیدواریم نتایج مثبتی را در پی داشته باشد.

وی یادآور شد: اگر صنعت چاپ صرفا به مسائل مالی بپردازد، درآمد بسیار بیشتری کسب می نماید، اما چون مکلف است که حوزه فرهنگ را پشتیبانی کند، مقداری با مشکل برخورد می نماید که باید این مسائل رفع گردد.

احسانی در ادامه گفت: هرچقدر در حوزه فرهنگ سرمایه گذاری گردد، جامعه زیست بهتری خواهد داشت. فرهنگ زیرساخت توسعه در سایر بخش ها است.

حسین محرابی؛ رئیس اتاق اصناف استان همدان نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در میان فعالان این عرصه که هم در عرصه صنعت حضور دارند و هم در عرصه فرهنگی، بیان نمود: اتحادیه چاپخانه داران هم در عرصه صنعت و هم در عرصه فرهنگ پیشتاز است. همه ما می دانیم، توسعه و پیشرفت علم مدیون صنعت چاپ است.

وی اضافه نمود: پس از انقلاب صنعتی، اگر صنعت چاپ نبود، شاید امروز به این سطح از ترقی و پیشرفت نائل نمی شدیم.

محرابی گفت: اگر نگاهی به جوامع پیشرفته بیاندازیم، هر جامعه ای که توسعه یافته و پیشرفت نموده، سطح مطالعه در آن بالا بوده است.

رئیس اتاق اصناف همدان ادامه داد: متأسفانه صنعت چاپ در ایران طی سال های اخیر به دلیل گرانی کاغذ با چالش روبه رو شده است. همچنین براساس آمار، سرانه مطالعه مردم، پذیرفتنی نیست.

وی با بیان اینکه امیدواریم دولت همانگونه که به معیشت مردم توجه می نماید به غذای فکری مردم نیز توجه کند، اظهار کرد: جوامعی که کمترین چالش ها را دارند و بیشترین پیشرفت را داشته اند، جوامعی هستند که از نظر سرانه مطالعه سطح بالایی دارند.

محرابی اضافه نمود: پس از جنگ جهانی دوم، زمانی که خواستند طرح مارشال را پیاده نمایند، آمریکایی ها بودجه بسیار قابل توجهی را به یکی از شرکت های اروپایی دادند. پس از مدتی دیدند که این بودجه در عرصه هنر، تئاتر و صنعت چاپ هزینه شده است. وقتی علت را جویا شدند، پاسخ شنیدند جامعه ای که مسائل فرهنگی اش حل شده باشد، مسائل صنعتی اش حل خواهد شد.

رئیس اتاق اصناف همدان در سرانجام ضمن تقدیر از اتحادیه چاپخانه داران استان همدان، گفت: ما همچنان پشتیبان این اتحادیه هستیم و امیدواریم دولتمردان در برنامه ها و بودجه سال های آینده، نگاهی ویژه به فرهنگ و یارانه کاغذ داشته باشند و مطمئن باشند سوبسیدی که به کاغذ می دهند، چندین برابر به نفع دولت است. در برابر چالش های اجتماعی که ممکن است در جامعه اتفاق بیفتد، ارتقای فرهنگ راهگشاست.

در این نشست از مدیرمسئولان، متصدیان و فعالان عرصه چاپ تجلیل شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 547

به "تقویت اتحادیه چاپخانه داران در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویت اتحادیه چاپخانه داران در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید