بنیاد پژوهش آلمان (DFG) محوطه باستانی کله کوب سرایان و فلزگری باستان در خوسف را مطالعه می نماید

به گزارش مجله حقوق، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: بنیاد پژوهش آلمان (DFG) با همکاری و هماهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی محوطه باستانی کله کوب سرایان و فلزگری باستان در خوسف را مطالعه می نماید.

بنیاد پژوهش آلمان (DFG) محوطه باستانی کله کوب سرایان و فلزگری باستان در خوسف را مطالعه می نماید

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش مجله حقوق به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی، حسن رمضانی روز 18 تیرماه اضافه نمود: پژوهشگر اصلی مطالعات فلزگری باستان در حوزه شهرستان خوسف، امید عودباشی و پژوهشگر اصلی کاوش های باستان شناسی در محوطه کله کوب سرایان حسین عزیز خرانقی است.

او گفت: محوطه کله کوب در سال 1386 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و به منظور جلوگیری از تخریب آن در سال 1387 معین حریم شده است. بر اساس مطالعات و پژوهش های باستان شناختی که تا به امروز در خصوص این محوطه صورت گرفته است، قدمت آن مربوط به اواخر دوران نوسنگی تا عصر مفرغ است و یکی از آثار دوران پیش از تاریخ در خراسان جنوبی محسوب می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی ادامه داد: محوطه کله کوب تا قبل از ثبت در فهرست آثار ملی به دلیل فعالیت های کشاورزی، آسیب زیادی دیده و بخشی از آن تخریب شده است و همین امر انجام کاوش های باستان شناختی و انتشار نتایج این کاوش ها را ضروری می نماید.

رمضانی اضافه نمود: در سال های 1397 و 1398 دو فصل کاوش باستان شناسی در این محوطه به سرپرستی حسین عزیزی خرانقی از اعضای هیئت علمی پژوهشکده باستان شناسی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صورت گرفته است.

او اضافه نمود: در دو فصل گذشته بخشی از مطالعات آزمایشگاهی این محوطه در کشور ژاپن صورت گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی در خصوص فلزگری باستان در شهرستان خوسف گفت: در جریان آنالیز های باستان شناسی که در سال 1392و 1393 در شهرستان خوسف به سرپرستی حسین صدیقیان انجام شد، 238 اثر باستانی شناسایی شد که در این بین تعدادی معادن باستانی نیز بود که وجود آنها حاکی از پیشینه طولانی استحصال فلزات از مواد معدنی در استان خراسان جنوبی است.

رمضانی اضافه نمود: در این معادن شواهدی از معدن کاری، بقایای کوره های ذوب فلز و سرباره های فلزات موجود است که تا به امروز تحقیقاتی که در بر گیرنده مطالعات آزمایشگاهی باشد در آنها انجام نشده است.

او بیان داشت: حال نظر به اهمیت موضوع بنیاد پژوهش آلمان (DFG) با همکاری و هماهنگی پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی محوطه باستانی کله کوب سرایان و فلزگری باستان در خوسف را مطالعه کند.

بنیاد پژوهش آلمان(DFG) یک نهاد دانش بنیان است که با بیش از نود سال سابقه عظیم ترین موسسه غیردولتی حامی پژوهش در این کشور است. رسالت اصلی این بنیاد فراهم آوردن حمایت های پایدار از پژوهشگران جوان، میان رشته ای سازی علوم و تسهیل در برقراری ارتباط میان رشته های مختلف پژوهشی است. اعضای بنیاد پژوهش آلمان را دانشگاه ها، موسسات پژوهشی غیردانشگاهی، انجمن های علمی و فرهنگستان های علوم تشکیل می دهند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 332

به "بنیاد پژوهش آلمان (DFG) محوطه باستانی کله کوب سرایان و فلزگری باستان در خوسف را مطالعه می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنیاد پژوهش آلمان (DFG) محوطه باستانی کله کوب سرایان و فلزگری باستان در خوسف را مطالعه می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید