باید از پرسپولیس جدید ترسید؟

به گزارش مجله حقوق، رقابت های لیگ برتر ایران در این دوره در مقایسه با چند دوره اخیر حسابی فشرده شده و جدال تیم های بالا و قعرنشین جدول به صورت تنگاتنگی در حال برگزاری است. همین حالا دو تیم پرسپولیس و سپاهان به صورت مشترک صدر جدول لیگ برتر را در اختیار دارند و سرخ های تهرانی به دلیل تفاضل گل بهتر که آن هم تفاوتش یک گل است، صدر جدول را در اختیار دارند.

باید از پرسپولیس جدید ترسید؟

در قعر جدول هم که ماشین سازی با 9 و نساجی با 10 امتیاز جا خوش نموده اند و با توجه به اختلاف اندک امتیازی در آن منطقه از زمین، ناگفته پیداست که رقابت تا چه اندازه حساس است. علاوه بر جدال برای رسیدن به قهرمانی و فرار از سقوط، تیم های مطرح لیگ برتر، به ویژه آن هایی که قرار است در لیگ قهرمانان آسیا به میدان بروند، اسیر فشردگی برنامه بیشتری هم خواهند شد و اینجاست که اهمیت داشتن یک نیمکت قدرتمند بیش از هر زمان دیگری به چشم می آید.

شاید به همین دلیل است که پرسپولیس به عنوان صدرنشین کنونی لیگ برتر به آب و آتش می زند تا با تقویت تیمش در ادامه جهت علاوه بر ثبت یک قهرمانی دیگر در لیگ بتواند به فینال لیگ قهرمانان آسیا هم مجددا صعود کند. خرید های جدید این باشگاه همگی به همین دلیل اجرا شده و با اضافه شدن مهدی ترابی و شهریار مغانلو و در ادامه با خریدن یک مدافع میانی، دست یحیی گل محمدی از چیزی که هست، بسیار پرتر می گردد.

به این موارد باید بازگشت عیسی آل کثیر را هم اضافه نمود که از فروردین ماه و با اتمام دوران محرومیتش می تواند دوباره در خط حمله پرسپولیس به میدان برود. خطی که دست کم با حضور چهره هایی مثل عیسی و شهریار به ظاهر حسابی ترسناک به نظر می رسد. شاگردان یحیی بدون حضور خرید های جدید تا همین جا در لیگ 22 گل زده اند که دومین خط حمله برتر لیگ محسوب می گردد. البته اگر از بازی با گل گهر و پنج گلی که به تیم قلعه نویی زده اند فاکتور گرفته گردد، پرسپولیس در بین تیم های بالانشین جدول از لحاظ گل زنی رتبه چندان بالایی به دست نمی آورد.

به هر روی، عمده مسئله ای که یحیی و تیمش را در نیم فصل اول اذیت کرد همان ضعف گل زنی بود. خرید های تازه یحیی، اما دقیقا برای پوشش همین نقطه ضعف بوده و برگشتن هافبک تهاجمی مثل مهدی ترابی و خرید قرضی بازیکنی مثل شهریار مغانلو، با هدف برطرف دغدغه خط حمله پرسپولیس اجرا شده است. همان طور که در بالا اشاره شد به این دو نفر عیسی آل کثیر هم اضافه می گردد تا در کنار دیگر عناصر هجومی باشگاه از جمله مهدی عبدی، وحید امیری و امید عالیشاه، پرسپولیس دیگر چندان احساس خلأ در خط حمله نکند.

سؤال اصلی، اما این است که آیا با اضافه شدن چهره های جدید به خط حمله، این پرسپولیس حسابی ترسناک می گردد و دیگر تیمی جلودارش نخواهد بود؟

قبل از رسیدن به پاسخ این پرسش باید گفت در فوتبال هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست و دلیل اصلی جذابیت این رشته ورزشی همین مورد است. با این حال آمار بازیکنان تازه پرسپولیس بیانگر این است که خط حمله سرخ ها دست کم تا چند هفته دیگر چندان هم وحشتناک نخواهد بود!

شهریار مغانلو: 13 بازی یک گل!

او فصل گذشته در لیگ برتر ایران 13 گل زد. با توجه به نرخ گل زنی آقایان گل در ادوار مختلف لیگ، شاید این تعداد گل چندان بد نباشد، اما موضوع این است که هشت گل شهریار مغانلو از روی نقطه پنالتی یا ریباند پنالتی به دست آمده است؛ به این ترتیب که شش پنالتی را مستقیما وارد دروازه نموده و دوتای دیگر هم روی ریباندش. پس اگر تعداد این ضربات از گل های مغانلو کسر گردد، با احتساب ریباند های پنالتی، او مجموعا هفت گل زده است. جالب تر اینکه در نیم فصل دوم فصل گذشته، شهریار کلا سه بار پیروز به گل زنی شد. به هر روی، با همین کارنامه او راهی لیگ پرتغال شد تا برای سانتا کلارا بازی کند.

مشکل اصلی، اما اینجاست که او برای سانتاکلارا هم چندان مهاجم به دردبخوری نبود. با توجه به سطح نه چندان بالای این تیم در لیگ پرتغال، شهریار مغانلو کلا در لیگ 11 بار توانست برای این تیم به میدان برود و در این مدت هرگز پیروز به زدن گلی هم نشد. تک گلی که شهریار مغانلو برای سانتاکلارا در پرتغال زده، همان گل ضربه سرش در جام حذفی است که آنجا هم از دو بازی، یک گل زده دارد. در مجموع اگر قرار باشد فصل فوتبالی او خلاصه گردد، باید گفت شهریار مغانلو 11 بار در لیگ پرتغال و به مدت 411 دقیقه بازی نموده که از این تعداد فقط چهار بار به عنوان بازیکن اصلی وارد زمین شده و هفت بار دیگر به عنوان ذخیره بازی نموده است.

شهریار دو بار هم در جام حذفی به میدان رفت که یک گل زد. با توجه به این فرم و البته اعلام این مورد که بعید است شهریار به زودی پنالتی زن اول پرسپولیس گردد، به نظر می رسد او در باشگاه جدید احتیاج به چند بازی دارد تا علاوه بر اعتماد ازدست رفته اش بتواند دوباره راه گل زنی را هم به دست بیاورد.

مهدی ترابی: 8 بازی، 2 گل

او از چهره های تأثیرگذار پرسپولیس در فصل قبل لیگ برتر بود. با این حال پول زیاد باشگاه العربی قطر او را وسوسه کرد تا راهی این باشگاه گردد. اقدامی که به شدت خشم طرفداران باشگاه پرسپولیس را برانگیخت. مهدی ترابی، اما در باشگاه ضعیف العربی هرگز نتوانست در حدو اندازه های ستاره خودش را معرفی کند به طوری که بعد از شش ماه خیلی سریع عذرش را خواستند تا او چاره ای غیر از بازگشت نداشته باشد.

ترابی، اما برای العربی در لیگ ستارگان قطر هشت بار به میدان رفت که از این تعداد هفت بار به عنوان بازیکن اصلی وارد زمین شد و یک بار هم به عنوان بازیکن ذخیره. ماحصلش زدن دو گل به تیم های الخور و الغرافه بود و بعد هم یک جدایی بی دردسر. در مجموع او 546 دقیقه برای العربی به میدان رفت و بدون اینکه پاس گلی در لیگ ستارگان به نامش درج گردد، از آن لیگ جدا شد و به پرسپولیس پیوست.

بدنش در زمان بازگشت آن قدر ناآماده بود که مربیان پرسپولیس مجبور شدند برای روی فرم آوردنش تمرینات اختصاصی ویژه ای برایش در نظر بگیرند. حالا تا او بازی ننموده معین نیست همان مهدی ترابی فصل گذشته پرسپولیس می گردد یا بازیکنی که حضور ناپیروزی در لیگ قطر داشت.

عیسی آل کثیر

عیسی چهره محبوب طرفداران باشگاه پرسپولیس است. او خیلی زود خودش را در دل طرفداران باشگاه جا کرد و نشان داد احتیاج به زمان زیادی ندارد تا راه گل زنی برای پرسپولیس را پیدا کند. درخشش ویژه اش در لیگ قهرمانان آسیا از او چهره ای خطرناک در منطقه ترسیم کرد، ولی خوشحالی ناآگاهانه اش در ملاقات برابر پاختاکور کار دستش داد و برایش محرومیت شش ماهه ای تراشید.

او این روز ها همچنان نه می تواند برای پرسپولیس بازی کند و نه حتی با این تیم تمرین! تازه قرار شده از نیمه های فروردین به میادین برگردد و سطح کیفی اش را محک بزند. اگرچه او در دوران محرومیتش به صورت اختصاصی تمرینات را دنبال نموده، ولی واضح است که تمرینات گروهی و تاکتیکی پرسپولیس را از دست داده و احتیاج به زمان دارد تا بتواند دوباره آتش خط حمله پرسپولیس را حتی با وجود آنکه قبلا توانایی اش را ثابت نموده، راه بیندازد.

حالا با درنظرگرفتن همین سه فاکتور و بدون درنظرگرفتن استثنائات و احتمالات به نظر می رسد خط حمله پرسپولیس با وجود تقویت با عناصر سرشناس، دست کم احتیاج به چند هفته زمان دارد تا تبدیل به کابوس رقبا گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 798

به "باید از پرسپولیس جدید ترسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید از پرسپولیس جدید ترسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید