آسمان ابری کابل

به گزارش مجله حقوق، یک: ما هزاره ها را پنجاه پنجاه و صدتاصدتا می کشیم و چنان مرموز هم می کشیم که این ها نمی دانند از کجا زده شدند. اینها را عبدالمنان نیازی گفته است، پس از آنکه مذهب هزاره ها، یعنی تشیع را دروغین خواند.

آسمان ابری کابل

او یک رهبر انشعابی از طالبان است؛ یک قصاب بالفطره و قاتل هزاران بیگناه. همان(به تعبیر طالبان) عضو خودسری که دستور حمله به سفارت ایران در مزار شریف را داد.

افراد او سالهاست در غرب افغانستان سرگرم کشتار مردم بویژه شیعیانند. اما تا امروز حتی یکبار نیروهای دولتی با آنها درگیرنشده اند.

نیازی سال گذشته در مصاحبه با روزنامه صبح کابل دشمنان خود را ایران، پاکستان و روسیه خوانده بود و گفته بود با آمریکا و دولت افغانستان مسئله ای ندارد! چندروز پیش او در یک درگیری زخمی شد.

ابتدا دربهترین بیمارستان هرات بستری و سپس برای ادامه درمان، باهواپیمای اختصاصی به کابل منتقل شد. اما مرد. تشییع جنازه مفصل او در هرات باحضور هواداران مسلحش برگزار و در گازرگاه(مدفن خواجه عبدالله انصاری) دفن و همانجا پسرش بعنوان جانشینش معرفی گشت.

وقتی خبرنگاران متحیر از استاندار هرات پرسیدند چطور دولت اجازه چنین کاری را داده است گفت: ما پشت سر مرده گپ نمی زنیم.

دو

اگر هنوز متوجه نیستید در افغانستان طی سالهای اخیر چه اتفاقی درحال وقوع بوده است، بخشهایی از نامه ای طولانی را برایتان نقل قول می کنم. نامه توسط یک کارمند ارشد و نادم امنیت ملی افغانستان نوشته و در سایت من تکی آسیا بزبان پشتو منتشر شده است؛ اینجانب عیدگل وردک ساکن ناحیه دره اونخی و...معاون عملیاتی ریاست عمومی اجمل عابدی در جلسات سری و کوچک به ما وظیفه می داد روی طرح و برنامه هایی تمرکز کنیم که پیامدآنها بدنامی هرچه بیشتر طالبان و جلب حمایت مردم از حکومت باشد...استفاده از نام گروه داعش موثرترین حربه ای بود که در اختیار امنیت ملی قرار گرفت...در رویداد خونین کشتار خبرنگاران تلویزیون طلوع و دیگر رسانه های مخالف دولت، امنیت ملی عملیات را با نام داعش انجام داد.

[موفقیت این عملیات] اجمل عابدی و ریاست امنیت ملی را بسیار راضی و شاد کرد...دلیل دیگر استفاده از نام گروه داعش این بود که انجام عملیاتهای بیشتر برضد شیعه ها و هزاره ها را ممکن می ساخت....جنگجویان جوان در زندان های اداره امنیت به مهاجمان انتحاری مبدل می شوند...به آنها تلقین می شود مراکز آموزشی هزاره ها در واقع مراکز ترویج مسیحیت هستندو شما با عملیات انتحاری علیه آنها ثواب بزرگی کرده و به بهشت می روید ...انفجار دشت برچی با هدف مقابله بیشتر هزاره ها با طالبان و جذب بیشتر جوانان هزاره با استفاده از فضای ایجاد شده به ارتش بود...

قصد ندارم تمام این نامه تکان دهنده را نقل کنم. اما حالا تا حدی قابل درک است چرا انتحاری ها حتی به بچه ها و زایشگاه غرب کابل هم رحم نکردند. در ادامه این توبه نامه می فهمید برای حذف دیگر مخالفان سرشناس نظیر مولوی ایاز نیازی، مولوی مفلح و...نیز از همین فرمول استفاده شده است. اخیرا و کمی پس از بشهادت رساندن قریب یکصد کودک در غرب کابل نیز، مفتی نعمانی در عیدفطر و در منطقه شکردره کابل بر اثر حمله ای مشابه بشهادت رسید، بهمراه 12 تن از نمازگزاران.

دست برقضا او هم یک روحانی ضد وهابیت، سعودی ها و البته دولت بود. شهادت او برای دشمنانش یک تیر با دونشان بود. هم می توانست حمله به بچه ها شیعه را بالانس کند و هم طالبان را متهم به شکستن تعهد آتش بس عید فطر نماید. نیروهای دلسوز، متعهد و وطن پرست بسیاری در بدنه و راس دولت، امنیت و ارتش افغانستان هستند. آیا آنها از این امور آگاهند؟

سه

اگر جنگی وجود داشته باشد، من فرمانده کل قوا هستم. مردم خود را رها نخواهم کرد. نیروهایم را رها نخواهم کرد. من مایل هستم برای کشورم جانم را بدهم. من علاقه ای به قدرت ندارم. من به اصول پایبند هستم.

بخشی از سخنان دکتر غنی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری پی بی اس چهار مارشال دوستم لویی درستیز [رئیس ستاد مشترک ارتش] و سالها معاون اول رییس جمهور افغانستان (دکتر اشرف غنی) بوده است. او فعلا بالاترین رتبه نظامی را در افغانستان دارد. این رتبه هم با امضای رییس جمهور رسمیت یافت و به دوستم داده شد. با این همه او چند روز پیشتر در جمع هوادارانش علیه شخص آقای غنی و از سر نفرت، شعار بی سابقه ای داد. حضار نیز همراهش علیه رییس جمهور و دولت شعارهایی غیرقابل درج سردادند! آیا مارشال در مصاحبه دکتر غنی معنای جمله من مردم خود را رها نخواهم کرد درک کرده است؟ آیا آسمان ابری کابل صاف خواهد شد؟

محمدحسین جعفریان - کارشناس ارشد مسائل افغانستان / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 905

به "آسمان ابری کابل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسمان ابری کابل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید