باورهای اشتباه در خصوص نویز کنسلینگ هدفون که باید کنار بگذارید

به گزارش مجله حقوق، در سال 1933، دکتر پل لوگ دنیای صوت را برای همواره تغییر داد. او با کشف نحوه خنثی کردن امواج صوتی با فرکانس مخالف، پایه های فناوری نویز کنسلینگ را بنا گذاشت. ده ها سال طول کشید تا این فناوری به هدفون ها راه پیدا کند و در ابتدا فقط برای محافظت از شنوایی خلبانان هلیکوپتر استفاده می شد. در سال 2006، بوز پیشگام عرضه هدفون های لغو نویز برای مصرف کنندگان شد و از آن موقع تا به امروز، این فناوری به طور گسترده ای در انواع مدل ها به کار رفته است.

باورهای اشتباه در خصوص نویز کنسلینگ هدفون که باید کنار بگذارید

این محبوبیت با تبلیغات اغراق آمیز همراه بوده و اطلاعات نادرستی را در خصوص عملکرد واقعی این هدفون ها به وجود آورده است. هدفون های نویز کنسلینگ بی شک فوق العاده هستند و می توانند نجات دهنده ای در برابر آلودگی صوتی در شهرهای شلوغ باشند. اما قبل از اینکه پول هنگفتی برای چنین هدفونی خرج کنید، باید بدانید که چه کاری می توانند و چه کاری نمی توانند انجام دهند. در این مقاله 10 باور غلط رایج در خصوص نویز کنسلینگ هدفون را مطرح می کنیم که باید این باورها را کنار بگذارید.

انواع نویز کنسلینگ مثل هم هستند

نویز کنسلینگ می تواند گیج نماینده باشد (موضوعی که بازاریابان عاشق سوءاستفاده از آن هستند) زیرا دو روش برای انجام آن وجود دارد: حذف نویز به صورت غیرفعال و حذف نویز به صورت فعال. حذف نویز به صورت غیرفعال به سادگی به هر دستگاهی - چه هدفون یا گوش گیر - با خاصیت مسدود کردن صدای قوی اشاره دارد. این نوع هدفون ها دارای گوشی های ضخیم و عایق صوتی خوبی هستند که بخش زیادی از صدای محیط را تنها با قرار گرفتن روی گوش، بدون احتیاج به باتری، مسدود می نمایند. در حالی که اینها از لحاظ فنی هدفون های حذف نماینده نویز هستند، اما اصطلاح دقیق تر برای آن ها عایق نماینده صدا است. به وسایلی مانند گوشی های ایمنی که راهنمایی نماینده های هواپیما در باند فرودگاه استفاده می نمایند یا به فوم های نرم نماینده ای که در گوشتان در هنگام صدای زیاد قرار می دهید، فکر کنید.

حذف نویز فعال (ANC) یک قدم فراتر می رود. این فناوری از یک پردازنده و میکروفون برای تجزیه و تحلیل صدای ورودی و حذف هر فرکانس آزار دهنده در لحظه استفاده می نماید و معمولا در هدفون های بلوتوثی دیده می گردد. در حالی که عایق سازی صدا تنها می تواند صدای محیط را کاهش دهد، حذف نویز فعال (بسته به شرایط و فرکانس صدا) می تواند آن را تقریباً به طور کامل از بین ببرد. علاوه بر این، یک جفت هدفون حذف نویز فعال (ANC) خوب معمولا از خاصیت عایق سازی صدای غیرفعال نیز برخوردار است و به شما برترین عملکرد از هر دو جهان را ارائه می دهد. بنابراین، چرا ذکر این تمایز مهم است؟ مراقب فروشگاه هایی باشید که ادعای کاهش نویز را بی علت مطرح می نمایند. آن ها ممکن است شما را فریب دهند و فکر کنید که ANC دریافت می کنید، در حالی که در واقعیت فقط عایق نماینده صدا است.

حذف نویز فعال تمام صداهای محیط را حذف می نماید

بر اساس تئوری حذف نویز، با داشتن فرکانس مخالف هر صدا، می توان به طور بالقوه هر صدایی را حذف کرد. اما در عمل، فناوری حذف نویز فعال (ANC) موجود در محصولات مصرفی، عمدتا روی صداهایی در محدوده 50 هرتز تا 1 کیلوهرتز کار می نماید. این شامل صداهای با فرکانس پایین مانند غرش هواپیما در کابین، لرزش خودرو در بزرگراه، وزوز کولر یا هر صدای یکنواخت دیگر می گردد. این فرکانس های پایین تر طولانی تر هستند و هدفون شما به راحتی می تواند آن ها را ظرف چند میلی ثانیه شناسایی و حذف کند.

اما فرکانس های بالاتر داستان متفاوتی دارند. هدفون شما (از نظر فنی) می تواند این کار را انجام دهد، اما تاخیر ایجاد می نماید که باعث خارج شدن صدا از فاز و ایجاد فیدبک ناخوشایند می گردد. بدیهی است که بسیاری از صداها فراتر از آستانه 50 کیلوهرتز وجود دارند، به ویژه صدای انسان. محدوده فرکانس اصلی صدای زنان به طور کلی از 350 هرتز تا 3 کیلوهرتز و صدای مردان از 100 هرتز تا 900 هرتز است و هارمونیک های آن ها بسیار فراتر از این محدوده کشیده می شوند. بسیاری از صداهای رایج گفتاری فراتر از توانایی حذف نویز فعال برای حذف هستند. بنابراین، اگر کسی به شما گفت که حذف نویز فعال می تواند در محل کار، جنجال همکار آزاردهنده را از بین ببرد، حرف او را باور نکنید. حذف نویز فعال می تواند صداهای دور و گرفته شده در پس زمینه را حذف کند، اما قرار نیست گپ زدن کنار آبسردکن را به طور کامل از بین ببرد. بسیاری از صداهای روزمره دیگر نیز همچنان شنیده خواهند شد. با این حال، حذف نویز فعال همواره در یک مکان پر سر و صدا بهتر از هیچ چیز است.

حذف نویز فعال بهتر از حذف نویز غیرفعال است

سیستم حذف نویز فعال (ANC) شاید فقط روی فرکانس های پایین مؤثر باشد، اما همچنان در کاهش کلی طیف نویز محیط، چه در یک شهر شلوغ و چه در یک فضای اداری پر سروصدا، عملکرد خیلی خوبی دارد. ممکن است این سیستم نتواند آن مکالمات آزاردهنده پس زمینه را به طور کامل حذف کند، اما حداقل آن ها را کم رنگ می نماید. بنابراین، نتیجه منطقی این است که نویز کنسلینگ فعال بهتر از حذف نویز غیرفعال است، درست است؟ با این حال، به رغم اینکه این فناوری حتی در شرایط ایده آل فوق العاده است، حذف نویز غیرفعال در بسیاری از موارد ترجیح داده می گردد.

به موقعیت هایی فکر کنید که در معرض صداهای خارجی بسیار بلند مانند موتور جت قرار می گیرید. هرگز نباید به جای محافظ های گوش استاندارد از هدفون های حذف نویز بهره ببرید. ممکن است وسوسه شوید که هنگام کوتاه کردن چمن با دستگاه چمن زن یا بریدن الوار با اره برقی هدفون های سونی خود را بگذارید، اما این کار باعث آسیب دائمی شنوایی می گردد. مطمئناً، ANC بهتر از هیچ چیز است، اما جایگزین مناسبی برای دستگاه هایی که به طور خاص برای جلوگیری از کم شنوایی طراحی شده اند، نیست.

به یاد داشته باشید، ANC برای فرکانس های پایین تر بهتر عمل می نماید. حذف نویز غیرفعال طیف وسیع تری از فرکانس ها را از پایین به بالا کاهش می دهد، حتی اگر نتواند آن ها را به شیوه ای که ANC انجام می دهد، حذف کند. ممکن است متوجه شوید که حذف نویز غیرفعال در یک محیط خاص (که در آن محافظ گوش لازم نیست) عملکرد بهتری نسبت به ANC دارد، بنابراین برای چنین موقعیت هایی یک جفت گوش گیر قابل استفاده مجدد همراه داشته باشید.

نویز کنسلینگ از شنوایی شما محافظت می نماید

تایید کردیم که سیستم حذف نویز فعال (ANC) جایگزین مناسبی برای محافظ واقعی گوش نیست. با این حال، ANC به طور کلی در محافظت از شنوایی عالی عمل می نماید. آلودگی صوتی یکی از مسائل بزرگ این روزهاست. در شهرها و محل های کار ما دائماً در معرض صداهایی با شدت بیش از 85 دسی بل قرار داریم که در صورت طولانی مدت می تواند به طور دائمی به شنوایی ما آسیب برساند. به غیر از استفاده از محافظ گوش برای صداهای خطرناک (مانند دریل برقی)، هدفون های ANC راهی عالی برای کاهش آسیب شنوایی ناشی از، مثلاً، یک دفتر پر سر و صدا هستند. با این حال، استفاده بیش از حد از نویز کنسلینگ می تواند خطرات بالقوه ای برای سلامتی داشته باشد.

سیستم حذف نویز فعال (ANC) می تواند به چیزی به نام کم شنوایی که اصطلاحی است از دیوید مک آلپاین از بخش شنوایی دانشگاه مک کواری، یاری کند. کم شنوایی به جای آسیبی که به گوش داخلی وارد می گردد، به بازنویسی پردازش شنوایی مغز اشاره دارد. ANC شما را در معرض سکوت غیرطبیعی زیادی قرار می دهد، سکوت هایی که می توانند نحوه درک محرک های صوتی به وسیله مغز شما را تحریف نمایند. یک مطالعه نشان داد که سکوت طولانی مدت ناشی از استفاده از گوش گیر - که از نظر مفهومی شبیه به ANC است - باعث ایجاد وزوز گوش در افراد مورد آزمایش شد. اگرچه این عارضه اندکی پس از حذف گوش گیر از برنامه روتین آن ها از بین رفت، اما برای کسانی که به طور مرتب از ANC استفاده می نمایند، نگرانی هایی را ایجاد می نماید. نتیجه کلی این است: از ANC بیش از حد استفاده نکنید. در مسیر رفت وآمد از ایرپاد پرو خود بهره ببرید، اما اگر در رختخواب مشغول تماشای نتفلیکس هستید، بهتر است ANC را غیرفعال کنید.

نویز کنسلینگ کیفیت موسیقی را کاهش می دهد

اگر با فناوری حذف نویز محیط (ANC) آشنا باشید، احتمالا بارها شنیده اید که استفاده از آن کیفیت صدای موسیقی را پایین می آورد. البته باید اعتراف کنیم در این زمینه باید به افراد حرفه ای حوزه صدا حق بدهیم اما چیزی نیست که نگرانش باشید. هدفون های حذف نویز، امواج ضدفاز فراوری می نمایند که همان شکل موج کشف شده به وسیله دکتر لوگ است و هر فرکانس مخالف را خنثی می نماید. نتیجه اجتناب ناپذیر این است که ANC تا حدی باعث ایجاد اعوجاج در موسیقی شما می گردد، زیرا این امواج ضدفاز ممکن است با برخورد به فرکانس های مشابه در یک آهنگ تداخل پیدا نمایند. خلاصه اینکه، اگر در پی دقیق ترین تجربه شنیداری هستید، بهتر است ANC را خاموش کنید. اما صادقانه باید بگوییم که کمال گرایان در این زمینه به شدت اغراق می نمایند.

بیشتر مردم نمی توانند تفاوت بین یک آهنگ بدون افت کیفیت (lossless) و یک آهنگ با افت کیفیت (lossy) را تشخیص دهند و بسیاری از آن ها متوجه افت کیفیت هنگام گوش دادن با هدفون های بلوتوث نسبت به هدفون های سیمی نمی شوند. به همین ترتیب، تأثیر ANC روی کیفیت صدای شما ناچیز است. این باور غلط بعلاوه بر اساس سوءتفاهمی درباره نحوه عملکرد کلی نویز کنسلینگ بنا شده است.

موسیقی شما را به عنوان سیگنال مطلوب در نظر می گیرد و بنابراین از حذف آن اجتناب می نماید. هر صدای ناخواسته (نویز محیط خارجی) حذف می گردد. در نهایت، گوش دادن با ANC صداهایی را حذف می نماید که در غیر این صورت تجربه شنود خالص تر را خراب می کردند، بنابراین می توان گفت که ANC در محیط های پر سر و صدا بازآفرینی صوتی برتر را برای شما به ارمغان می آورد.

نویز کنسلینگ باکیفیت هزینه زیادی دارد

طبیعتا نویز کنسلینگ فناوری بسیار جذابی است اما هدفون هایی که این قابلیت را دارند با قیمت بالاتری به فروش می رسند. برترین هدفون های بلوتوث با قابلیت حذف نویز، صدها دلار قیمت دارند. نوترین مدل از سری QuietComfort کمپانی Bose یعنی QuietComfort Ultra حدود 430 دلار هزینه دارد و WH-1000XM5 سونی هم تقریبا به همین قیمت است. این شرایط سال هاست که به همین شکل بوده است. برای مثال، مدل QuietComfort 3 کمپانی Bose که در سال 2006 عرضه شد، با قیمت 349 دلاری آن موقع، حسابی سر و صدا به پا کرد. (برای درک بهتر، با این مبلغ در آن موقع می شد یک گوشی هوشمند اندرویدی میان رده و حتی یک هندزفری باکیفیت هم خرید، بدون اینکه حتی تورم را در نظر بگیریم.) چنین قیمت گذاری هایی این تصور اشتباه را به وجود آورده است که هدفون دارای حذف نویز، معادل یک ساعت رولکس در جهانی گجت های الکترونیکی است.

خبر خوب این است که امروزه می توان با کمتر از 100 دلار هم هدفون های حذف نویز بسیار باکیفیتی پیدا کرد؛ چیزی که حتی یک دهه پیش هم غیرقابل باور بود. فناوری حذف نویز در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است و این پیشرفت ها به مدل های مقرون به صرفه تر هم رسیده است. البته باید واقع بین باشیم، عملکرد حذف نویز در هدفونی مثل Sony WH-1000XM5 قطعا با مدلی مثل JBL Tune 660NC قابل قیاس نیست و می توان گفت که قیمت هدفون های باکیفیت حذف نویز برای محافظت از شنوایی شما در برابر آلودگی صوتی دائمی، ارزشش را دارد. با این حال، هدفون های مقرون به صرفه تر را هم دست کم نگیرید. حتی مقرون به صرفه ترین هدفون های حذف نویز هم می توانند در یک پرواز طولانی یا مسافرت با اتوبوس کارایی زیادی داشته باشند.

سیستم حذف نویز فقط مناسب محیط های شلوغ است

درک این نکته لازم است که کاربرد ANC تنها به محیط های پر سر و صدا محدود نمی گردد. بسیاری از افراد، به خصوص افراد نورودیورژنت (کسانی که عملکرد مغزی آن ها با الگوهای رایج مغایر است)، ترجیح می دهند از ANC در مکان هایی که عموماَ آرام تلقی می شوند، مانند کتابخانه، استفاده نمایند. برای افراد مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)، حتی در محیط های آرام هم ممکن است اضافه بار حسی رخ دهد. زمزمه یک مکالمه یا عبور فردی می تواند به راحتی تمرکز آن ها را برهم بزند. در چنین موقعیت هایی، ANC می تواند ابزاری حیاتی باشد.

مورد مشابه در خصوص افرادی با آستانه تحمل پایین برای محرک های حسی صادق است. در این حالت، صدای نسبتاً بلندی (مانند گذاشتن کتاب روی قفسه فلزی به وسیله کتابدار) می تواند آنقدر آزاردهنده باشد که باز هم ANC به یاری آن ها بیاید. لیست افرادی که این فناوری می تواند به آن ها یاری کند، همچنان ادامه دارد. حتی اگر نورودیورژنت نباشید، ANC می تواند حداقل از آلوده شدن موسیقی تان به وسیله صداهای مزاحم جلوگیری کند. شاید در خانه آرام خود باشید که با صدای خفه چمن زنی همسایه مختل گردد؛ صدایی که چندان بلند نیست، اما به میزان کافی می تواند به خلوت و آرامش گوش دادن به موسیقی تان خدشه وارد کند. به طور خلاصه، ANC به جای اینکه شما را مجبور به جابه جایی به علت سر و صدای فردی بی ملاحظه کند، آرام ترین مکان ممکن را در هر کجا که هستید برای شما فراهم می نماید.

نویز کنسلینگ فقط در زمان پخش موسیقی فعال می گردد

در خصوص قابلیت حذف نویز فعال (ANC) و تأثیر آن بر شفافیت صدای موسیقی و تمرکز صحبت نموده ایم، اما این صحبت ها اغلب این فرض را در بر دارند که در حال گوش دادن به موسیقی باخ یا بتهوون هستید. واقعیت این است که ANC تا زمانی که هدفون به وسیله بلوتوث به دستگاه شما متصل باشد، کار می نماید. بیشتر هدفون ها امکان غیرفعال کردن خاموش شدن اتوماتیک را ارائه می دهند، بنابراین در صورت تمایل می توانید بدون اتصال به دستگاه نیز از آن ها بهره ببرید. این کار باعث می گردد تا هدفون های شما به نوعی گوشی های ایمنی با قابلیت حذف نویز برای هر موقعیتی تبدیل شوند - البته گفتنی است که هرگز از آن ها به عنوان جایگزین محافظ گوش حرفه ای استفاده نکنید. بنابراین اگر این سوال برای شما پیش آمده که آیا استفاده از نویز کنسلینگ هدفون بدون پخش موسیقی ممکن است؟ در پاسخ باید بگوییم که جواب این سوال بله است.

یکی دیگر از مزایای ANC بهبود کیفیت تماس های شما است. هدفون سونی WH-1000XM5 بار دیگر نمونه خوبی برای این مورد محسوب می گردد. ANC مناسب با میکروفون های خوب، از شنیدن صدای محیط پر سروصدا به وسیله مخاطب در مکالمه جلوگیری می نماید و به شما این امکان را می دهد که از تماس در همان سکوت نسبی لذت ببرید.

سیستم حذف نویز فشار زیادی به باتری وارد می نماید

بله، درست است که فناوری حذف نویز فعال (ANC) بخش قابل توجهی از باتری را مصرف می نماید. اما این امر منجر به این تصور غلط شده است که ANC باتری را به سرعت خالی می نماید و ممکن است در مواقع ضروری، هدفون شما را خاموش کند. امروزه، عمر باتری در هدفون های دارای ANC دیگر تقریبا مسئله ای ایجاد نمی نماید. مدل باکیفیتی مانند سونی WH-1000XM5 با فعال بودن ANC تا 30 ساعت و با غیرفعال بودن آن تا 40 ساعت پخش موسیقی را ارائه می دهد. هدفون های مالی نیز عملکرد مشابه یا حتی بهتری دارند. برای نمونه، هدفون JBL Tune 660NC تا 44 ساعت باتری را نگه می دارد.

بعلاوه ذکر این نکته مهم است که پیشرفت های آینده در هدفون ها به احتمال زیاد منجر به صرفه جویی بیشتر در مصرف باتری می گردد. به عنوان مثال، فناوری نوآورانه درایور حالت جامد xMEMS را در نظر بگیرید که در عین حال که کیفیت صدای استثنایی را ارائه می دهد، مصرف انرژی کمتری دارد و در عین حال کوچک تر، سبک تر و بادوام تر است. پیشرفت های باتری با باتری های حالت جامد نیز می تواند انرژی بیشتری را در فضای کوچک تر جای دهد. ممکن است تراشه های آنالوگ هوش مصنوعی روزی باعث شوند حذف نویز تنها جرعه ای از باتری را مصرف کند.

نویز کنسلینگ از این بهتر نمی گردد

سیستم حذف نویز فعال (ANC) طی دو دهه گذشته از نظر کارایی، قیمت و دسترسی پذیری پیشرفت های قابل توجهی داشته است، اما نکته ای که همچنان بدون تغییر به جای مانده، تأثیرگذاری محدود آن تنها بر صداهای زیر یک کیلوهرتز است. می توان گفت به نوعی به اوج عملکرد ANC رسیده ایم و به نظر می رسد بهبودهای آینده تنها ناچیز خواهند بود. کاربران قدیمی ANC به خوبی با این موضوع آشنا هستند. در حال حاضر، تنها زمانی به صرفه است که هدفون خود را ارتقا دهید که باتری آن دیگر کارایی نداشته باشد. تبلیغات هدفون های نو با قابلیت حذف نویز فعال بهبودیافته معمولاً تنها به حذف نیم دسی بل دیگر از نویز ناخواسته در یک باند فرکانسی نسبتاً محدود اشاره دارد.

این روند اما ممکن است به لطف هوش مصنوعی (AI) به زودی تغییر کند. هوش مصنوعی به همه چیز، از چت بات Meta AI واتس اپ تا دکمه ماوس AI Prompt Builder لاجیتک، راه پیدا نموده است، اما حذف نویز فعال ممکن است از مزایای واقعاً عالی آن بهره مند گردد. محققان دانشگاه واشنگتن اخیراً پیشگام تکنیکی به نام شنوایی معنایی شده اند. شنوایی معنایی با استفاده از همان الگوریتم های یادگیری عمیق که تمام مدل های بزرگ هوش مصنوعی را پشتیبانی می نماید، به کاربران امکان می دهد تا طیف وسیعی از صداهای محیطی را حذف نمایند - که به طور بالقوه شامل صدای انسان نیز می گردد.

مهم تر اینکه، این سیستم به کاربران اجازه می دهد تا صداهایی را که می خواهند بشنوند، انتخاب نمایند. برای مثال، ممکن است بتوانید همه چیز را به جز گریه کودکتان در اتاق بغلی حذف کنید. این یک مفهوم اثبات شده است که هنوز راه درازی تا رسیدن به قفسه فروشگاه ها و دست مصرف نمایندگان دارد. اما با ظهور آن، حذف نویز فعال ممکن است شاهد بزرگترین ارتقای خود باشد. اگر بعد از خواندن این مطلب در پی خرید هدفون با قابلیت نویز کنسلینگ هستید، در فروشگاه خبرنگاران می توانید بین مدل های زیادی دست به انتخاب بزنید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1403 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1564

به "باورهای اشتباه در خصوص نویز کنسلینگ هدفون که باید کنار بگذارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باورهای اشتباه در خصوص نویز کنسلینگ هدفون که باید کنار بگذارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید