چرا افراد بی انگیزه می شوند؟

به گزارش مجله حقوق، برای خیلی از ما پیش آمده که خواستیم کاری را انجام دهیم، اما خاتمه دست از پیگیری آن کشیده ایم؛ چون انگیزه کافی نداشته ایم.

چرا افراد بی انگیزه می شوند؟

بهتر است بدانید بی انگیزه بودن تنها مشکل شما نیست، افراد بسیاری با این موضوع درگیر هستند. در این مطلب از خبرنگاران به بیان دلایل بی انگیزگی در افراد و راهکارهای مقابله با آن می پردازیم.

دلایل بی انگیزگی در افراد

منظور از بی انگیزگی یا احساس پوچی، از دست دادن علاقه به جنبه های مختلف زندگی مانند انجام فعالیت های روزانه یا تعامل با دیگران است که می تواند بر مقدار توانایی شما در حفظ شغل، حفظ روابط و لذت بردن از زندگی تاثیر بگذارد.

فرد تنها جنبه منفی رخدادها را می بیند

افراد بی انگیزه معمولا به شدت منفی باف هستند و احتمال ناچیزی برای موفقیت در نظر می گیرند. به باور روان پزشکان، این افراد معتقد هستند اثربخشی کمی دارند و نمی توانند اثر چندانی بر خروجی پروژه ها یا اقدام ها به جا بگذارند.

چه باید کرد؟

راز حفظ انگیزه این است که مهارت ها و چالش های پیش روی خود را صادقانه شناسایی کنید. گاهی هدفی سخت مایه تحریک فرد برای کوشش بیشتر است. در این شرایط فرد کوشش می نماید زیرا دست وپنجه نرم کردن با چالش پیش رو، برایش حکم پاداش را دارد.

فرد مزیت ها و پاداش ها را فراموش می نماید

چالش های سخت و دلهره آور معمولا افراد بی انگیزه را دچار حواس پرتی می نماید. آن ها مدام به سختی ها و سختی های راستا دست یابی به هدف یا انجام کار فکر می نمایند. این افراد پاداش و مزیت های درازمدت را فراموش می نمایند، چیزی که از پایه های اساسی کسب انگیزه است.

چه باید کرد؟

هروقت احساس بی انگیزه بودن کردید، به پاداشی که انتظارتان را می کشد فکر کنید. موفقیت های کوچک را ارج بنهید تا یادتان بماند که پاداش چندان دور از دسترس نیست.

معین هدف های غیرمنطقی از دلایل بی انگیزگی در افراد

در دنیای کسب وکار این باور وجود دارد که معین اهداف خیلی بزرگ و درازمدت، باعث افزایش انگیزه و درنتیجه احتمال موفقیت می گردد. به تازگی پژوهشگران و روان شناسان به این نتیجه رسیده اند که چنین باوری نادرست است. این هدف گذاری ممکن است باعث بی انگیزگی گردد، زیرا چالش ها و مسائل پیش رو بسیار پیچیده و تنش زا هستند.

چه باید کرد؟

بهتر است که وظایف و پروژه ها را به اهداف و چالش های کوچک تر تقسیم کنید. اهدافی که بتوان در زمان کوتاه تری به آن ها دست یافت. جداسازی، انگیزه بیشتری به فرد می دهد، زیرا او را تشویق می نماید تا پیشرفت گام به گام را به سوی هدف نهایی درک کند.

فرد از فرصت ها استفاده نمی نماید

شاید متوجه شده باشید که افراد بی انگیزه اغلب از اینکه شانس به آن ها رو نمی نماید، می نالند. اما واقعیت این است که آن ها در پی فرصت هایی نیستند که امکان کسب موفقیت، ثروت و خوشبختی را فراهم می نماید. فرصت ها همین دور و بر هستند، فقط باید فرصت ها را پیدا نموده و از آن ها بهره ببرید.

چه باید کرد؟

خطر کنید و از فرصت ها بهره ببرید. یاد بگیرید از ناحیه امن تان خارج شوید. این را بدانید که آدم هیچ وقت آن قدر که دلش می خواهد، آماده نخواهد بود، پس نترسید و اقدام کنید. برای اینکه ارتباط بهتری با محیط اطراف خود داشته باشید به مطلب از این افراد سمی دوری کنید سر بزنید.

انداختن تقصیر بر گردن دیگران از دلایل بی انگیزگی در افراد

بهتر است با خودتان رو راست باشید. حقیقت این است که شما نمی توانید کارها و افکار دیگران را کنترل کنید اما تشخیص اینکه مقصر خود شما بوده اید، یاری می نماید تا با تحلیل اشتباه تان از تکرار آن جلوگیری کنید. پس از انجام این کار، با انگیزه بیشتری به راه خود ادامه می دهید.

چه باید کرد؟

مسئولیت آنچه را برایتان اتفاق افتاده، به عهده بگیرید. وقتی بپذیرید مسئولیت زندگی تان به تمامی به عهده خودتان است، به رهایی می رسید. منظور این نیست که می توانید همه رخدادهای زندگی را کنترل کنید، بلکه از قلم نیاندازید که همواره می توانید برای بهتر کردن شرایط کوشش کنید.

فرد باور ندارد که باهوش و بااستعداد است

وقتی افراد پیوسته به استعدادها و خلاقیت هایی که ندارد، فکر نمایند، دچار بی انگیزگی می شوند. درمقابل وقتی بر ویژگی ، مهارت و استعدادی واقعی که در وجودشان است، تمرکز می نمایند، انگیزه شان بیشتر می گردد. افکار منفی شما را پایین می کشد و مثبت اندیشی شما را به اوج می برد.

چه باید کرد؟

به خودتان و توانایی هایتان باور داشته باشید. اگر اعتماد به نفس تان پایین است، در پی روش هایی برای مقابله با این مشکل باشید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب نشانه های عشق واقعی چیست؟ را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 16 تیر 1401 بروزرسانی: 16 تیر 1401 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1342

به "چرا افراد بی انگیزه می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا افراد بی انگیزه می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید