چرا اجداد انسان از درخت ها پایین آمدند؟

به گزارش مجله حقوق، برای سال ها یکی از سوالات مهم دانشمندان این بوده است که چرا اجداد انسان های اولیه، یعنی نخستی سانان که شامل تمامی میمون ها هستند، زندگی بر روی درخت ها را رها کردند و پایین آمدند. اکنون یک مطالعه تازه نشان می دهد که دلیل این امر ممکن است به دلیل اصابت سیارک بزرگ به زمین بوده باشد.

چرا اجداد انسان از درخت ها پایین آمدند؟

به گزارش یورونیوز، 66 میلیون سال پیش یک سیارک با قدرت تخریب 10 میلیارد برابر بمب اتمی هیروشیما و ناکازاکی به زمین برخورد کرد و سه چهارم حیات را منقرض کرد. هرچند در این واقعه دایناسورها و بسیاری دیگر از گونه های جانوری منقرض شدند، با این حال اجداد اولیه نخستی سانان زنده ماندند و جان به در بردند.

دانشمندان در تحقیق تازه خود تاثیر این رویداد انقراضی را، که معروف به کرتاسه-پالئوژن است، بر شکل گیری تکامل اولیه و تنوع پستانداران مورد مطالعه قرار دادند. فسیل های به دست آمده از پستانداران زنده در دوران انقراض دایناسورها بسیار کم است، به همین دلیل پژوهشگران اطلاعات پستانداران زنده را با فسیل های موجود مقایسه کردند تا بتوانند اولویت زیستگاه این جانداران را تفسیر کنند.

استفاده از مدل های کامپیوتری و اطلاعات پستانداران زنده و فسیل های به دست آمده نشان داد که اجداد بیشتر پستانداران زنده کنونی روی درخت ها زندگی می کردند ولی پس از حادثه، که آتش سوزی و از بین رفتن میلیون ها هکتار جنگل های کره زمین را در پی داشت، رفته رفته از درختان به عنوان تکیه گاه اصلی حیات خود فاصله گرفتند.

جاناتان هیوز، استاد اکولوژی و زیست شناسی تکاملی در دانشگاه میشیگان، می گوید: یک توضیح احتمالی برای چگونگی زنده ماندن نخستی ها می تواند انعطاف پذیری آن ها باشد.

اولین پستانداران تقریباً 300 میلیون سال پیش روی زمین ظاهر شدند و دانشمندان معتقدند ممکن است همزمان با توسعه گیاهان گل دار در حدود 20 میلیون سال قبل از رویداد اصابت سیارک به زمین شروع به توسعه تنوع گونه ای کرده باشند. برخورد سیارک بسیاری از اجداد پستانداران امروزین را منقرض کرد با این حال بنا به گفته دکتر هیوز این اجداد پستانداران زنده ماندند و خلاء زیستی ایجاد شده از انقراض دایناسورها و سایر گونه ها را پر کردند و تنوع جانوری را گسترده تر کردند.

دانشمندان در آزمایش خود با استفاده از مدل های کامپیوتری تاریخ تکاملی پستانداران را بنا بر سه گونه درختی، نیمه درختی و غیر درختی بازسازی کردند. مدل های کامپیوتری نشان دادند گونه هایی که بعد از اصابت سیارک به زمین به حیات ادامه دادند عمدتا غیردرختی بودند با دو استثناء احتمالی: اجداد نخستی های اولیه و کیسه داران شامل اجداد کانگروها و کوالاها.

دکتر هیوز می گوید: ما توانستیم ببینیم که تقریباً در بازه زمانی مربوط اصابت سیارک، جهش بزرگی در انتقال از گونه های درختی و نیمه درختی به گونه های غیر درختی رخ داده است. همه چیز به سرعت در حال دور شدن از درختان بود.

دانشمندان با این حال نتوانسته اند با قطعیت بگویند چه عوامل دیگری در این تغییر بنیادین در حیات نخستی سانان نقش داشته است.

نتایج مطالعات تازه در ژورنال علمی اکولوژی و تکامل (Ecology and Evolution) منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1109

به "چرا اجداد انسان از درخت ها پایین آمدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اجداد انسان از درخت ها پایین آمدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید