درخت سیب نیوتن در لینکلن شایر انگلیس، عکس

به گزارش مجله حقوق، داستان سِر آیزاک نیوتن (Sir Isaac Newton) و سیبی که بر سر او سقوط کرد، یکی از مشهورترین حکایت ها در دنیای علم محسوب می گردد. ماجرا از این قرار است که آیزاک نیوتن جوان زیر درختی در باغ نشسته بود که یک سیب بر سرش می افتد و بعد از این ضربه ناگهانی، جرقه ای در ذهن او زده می گردد و تحلیل هایش به تئوری گرانش می رسند.

درخت سیب نیوتن در لینکلن شایر انگلیس، عکس

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای تحصیلی انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین راستا را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

شاید فکر کنید به این داستان آب و تاب داده شده باشد. مثلاً همین قسمت افتادن سیب بر روی سر او؛ اما شواهدی در نوشته های جان کاندوییت (John Conduitt)، دستیار نیوتن در ضرابخانه سلطنتی و نوشته های ویلیام استوکلی (William Stukeley)، نویسنده ای که ادعا می نماید نیوتن درباره این اتفاق با او صحبت نموده بود، وجود دارد که باعث می گردد این داستان واقعی باشد.

گفته می گردد این اتفاق زمانی رخ داد که نیوتن در روستای وولزتروپ (Woolsthorpe) در لینکلن شایر (Lincolnshire) سکونت داشت. وولزثروپ مانور خانه پدری و محل تولد نیوتن است. در سال 1666 وقتی به دلیل شیوع طاعون دانشگاه کمبریج بسته شد، او به اینجا نزد مادرش بازگشت. بسیاری از آزمایشات مشهور خود مانند تحقیق در حوزه نور و اپتیک را هم در همین مکان انجام داد.

مانور، یا همان خانه اربابی، هم اکنون برای بازدید عموم باز است و بعضی از وسایل خانه مربوط به آن موقع، مانند قفسه های کتابی که نیوتن ساخته بود، نگهداری می شوند. پشت در ورودی، هنوز گیره استخوانی که آویز کت نیوتن بود، از قرن هجدهم بر جای مانده است. داخل خانه درهای چوبی قدیمی، شومینه قرن هفدهمی، نقاشی های دیواری از اشکال هندسی و هیروگلیفی به چشم می خورد که بعضی شاید ساخته نیوتن نباشند و فقط به منظور تحت تاثیر قرار دادن گردشگران اضافه شده اند. در بخش علمی وولزتروپ مانور، شما می توانید آزمایشات نیوتن در زمینه گرانش، نور و اپتیک را تجربه کنید و در کافی شاپ و دیگر امکانات تفریحی-گردشگری استراحت کنید.

خانه پدری نیوتن وولزثروپ

اگرچه نیوتن محل دقیقی که شاهد سقوط سیب بود را نگفت، اما یک درخت سیب در باغ مانور وجود داشت که طبیعتاً همان درخت گرانش در نظر گرفته شد. نسل های مختلف خانواده وولرتون (Woolerton) از سال 1750 از این درخت مراقبت کردند. در سال 1816 طوفانی این درخت را به زمین انداخت؛ اما بخش عظیم تر درخت سالم ماند و دوباره ریشه دواند. در بعضی روایات گفته شد درخت در طوفان از بین رفت و از چوب های آن جعبه و وسایل دیگر ساختند؛ اما بعضی روایات شفاهی دیگر و همچنین مطالعه حلقه های درخت نشان از عمر بالای آن دارد که به عنوان همان درخت سیب نیوتن و جزء 50 درخت عظیم بریتانیا تأیید شده است.

این درخت هم اکنون توسط انجمن اعتماد ملی محافظت می گردد و همچنان شکوفه و میوه می دهد. سیب های آن به رنگ سبز با خطوط قرمز هستند که گفته می گردد در شیرینی پزی استفاده می گردد. محبوبیت زیاد و بازدیدنمایندگان پرشمار این درخت، به نفع آن نیست و بارها به ریشه هایش آسیب وارد شده است؛ در نتیجه تصمیم گرفته شد دور آن حصار بکشند. با وجود اینکه بازدیدنمایندگان دیگر نمی توانند مانند نیوتن زیر این درخت بشینند و صحنه را بازسازی نمایند، این مکان هنوز هم جذاب و دیدنی است.

جالب است بدانید قلمه هایی از درخت سیب نیوتن جدا کردند که در مکان های مختلفی در انگلیس و خارج از آن توزیع و کاشته شد. یک درخت بالغ از این قلمه ها، در باغ دانشکده فیزیک دانشگاه یورک وجود دارد. قلمه دیگر، بیرون از درب اصلی ترینیتی کالج (Trinity College) در کمبریج کاشته شده است، دقیقاً زیر اتاقی که نیوتن زمانی در این دانشگاه درس می خواند و زندگی می کرد. یک درخت دیگر از آن هم، در مؤسسه باریلوچه (Bariloche) در آرژانتین قد کشیده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 456

به "درخت سیب نیوتن در لینکلن شایر انگلیس، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخت سیب نیوتن در لینکلن شایر انگلیس، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید