نرخ تورم مرداد اعلام شد ، این 2 استان بیشترین افزایش قیمت ها را در مرداد تجربه کردند

به گزارش مجله حقوق، آنالیز ها نشان می دهند که استان یزد بیشترین تورم سالانه و نقطه به نقطه را در مرداد ماه به خود اختصاص داده است. بالاترین تورم ماهانه اما به استان های کرمان و کرمانشاه رسید.

نرخ تورم مرداد اعلام شد ، این 2 استان بیشترین افزایش قیمت ها را در مرداد تجربه کردند

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز آمار، پس از آنکه یکی دو روز قبل و در بدعتی عجیب، یکی از خبرگزاری های رسمی آمار تورم مرداد ماه سال 1402 را منتشر کرد، شب گذشته مرکز آمار نیز بالاخره گزارش شاخص قیمت مصرف کننده در پنجمین ماه امسال را در وب سایت خود قرار داد.

گزارش مرکز آمار با داده هایی که پیش تر منتشر شده بود، تفاوتی ندارد و بر اساس آن، نرخ تورم ماهانه با افزایشی 0.4 واحد درصدی به 2.4 درصد افزایش یافته است. تورم نقطه به نقطه نیز برای اولین بار در امسال صعودی شد و رقم 39.8 درصد را ثبت کرد. از سوی دیگر اما تورم سالانه کاهشی بوده و به 46.7 درصد رسیده است.

این در حالیست که تفاوت در عادت های مصرفی و سبد مصرفی خانوار در نقاط جغرافیایی مختلف کشور باعث شده که نرخ های تورم در استان ها متغیر باشد؛ به طور معمول اقلام خوراکی در سبد غذایی خانوارهای کم درآمدتر وزن بیشتری دارد؛ از همین روی تغییر در قیمت این اقلام می تواند تاثیر بیشتری بر نرخ تورم این خانوارها داشته باشد.

به عبارت دیگر، تفاوت در نرخ تورم اقلام مختلف سبد مصرفی مثل خوراکی ها، آموزش، بهداشت و درمان، تفریحات و حمل ونقل، در کنار تفاوت در هزینه های خانوار منطقه ها مختلف باعث شده اند که نرخ تورم در استان ها، متفاوت باشند. نرخ های تورم در استان ها فرق دارد که در ادامه، این نرخ ها را به تفکیک استان آنالیز می کنیم.

تورم ماهانه در 17 استان بیش از میانگین کشوری

گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران حاکی از آن است که 17 استان در مرداد ماه تورمی بیش از میانه کل کشور را ثبت نموده اند.

بر این اساس، دو استان کرمان و کرمانشاه با تورم ماهانه 3.5 درصدی، بیشترین افزایش قیمت ها را در مرداد ماه تجربه نموده اند. استان های اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد نیز با نرخ تورم ماهانه 3.4 درصدی در رده های بعدی قرار گرفتند.

در طرف دیگر اما مردم استان هرمزگان با تورم ماهانه 0.6 درصدی، کمترین تورم ماهانه مرداد ماه را تجربه کردند. پس از آن نیز سه استان سیستان و بلوچستان، قم و زنجان دارای کمترین رشد سطح عمومی قیمت ها بودند.

کدام استان ها بیشترین تورم سالانه را دارند؟

داده های مرکز آمار نشان می دهند که نرخ تورم دوازده ماهه در 22 استان بیش از تورم کل کشور شده است. به علاوه، تورم سالانه در 13 استان نیز از مرز 50 درصد عبور نموده است.

در این بین، استان یزد همچنان بیشترین تورم سالانه را به خود اختصاص داده و تورم سالانه این استان در مرداد ماه معادل 57.2 درصد ثبت شده است. پس از آن نیز استان های چهارمحال و بختیاری و لرستان با 54.9 درصد و 54 درصد بیشترین تورم سالانه را تجربه کردند.

از سوی دیگر اما تورم 12 ماهه در استان تهران معادل 42.1 درصد بود و مرکز نشینان در این مدت، کمترین رشد قیمت ها را شاهد بودند. بعلاوه بوشهر و فارس نیز با تورم سالانه به ترتیب 43.1 درصد و 44.5 درصدی، در رده های بعدی کمترین تورم سالانه در مرداد ماه قرار گرفتند.

پیشتازی یزد در تورم نقطه به نقطه

آنالیز شرایط تورم نقطه به نقطه نیز نشان می دهد که 17 استان، تورمی بیشتر از میانگین کل کشور را رقم زده اند و یزد با تورم نقطه ای 50.9 درصدی، در این بخش نیز پیشتاز است. استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری نیز در رده های بعدی جای دارند.

در طرف دیگر اما سه استان خوزستان، سمنان و بوشهر قرار دارند که با ثبت ارقام 33.7 درصد، 35.2 درصد و 35.7 درصدی، کمترین تورم نقطه به نقطه را شاهد بوده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 شهریور 1402 بروزرسانی: 6 شهریور 1402 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1542

به "نرخ تورم مرداد اعلام شد ، این 2 استان بیشترین افزایش قیمت ها را در مرداد تجربه کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم مرداد اعلام شد ، این 2 استان بیشترین افزایش قیمت ها را در مرداد تجربه کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید