مریخ نورد چینی ژورونگ بر سطح سیاره سرخ قدم گذاشت

به گزارش مجله حقوق، مریخ نورد ژورونگ چین روز گذشته با موفقیت از سطح نشین پایین آمد و بر سطح سیاره سرخ قرار گرفت تا کاوش را در خانه تازه خود، دشت وسیع مریخ با نام هامونه اوتوپیا (Utopia Planitia) آغاز کند.

مریخ نورد چینی ژورونگ بر سطح سیاره سرخ قدم گذاشت

ژورونگ (Zhurong) بخشی از مأموریت تیان ون-1 (Tianwen-1) چین است که برای کاوش چندجانبه مریخ راهی این سیاره شد. این مریخ نورد هفته گذشته توسط یک فرودگر بر سطح مریخ نشست و در ساعت 07:10 صبح شنبه به وقت تهران (22:40 جمعه شب منطقه زمانی شرقی) از سطح نشین پایین آمد و قدم بر این سیاره گذاشت.

طبق برنامه ریزی قرار است این مریخ نورد طی 90 روز مریخی (حدود 93 روز زمینی) به جست وجوی علائم یخ آب، بررسی آب و هوا و مطالعه ترکیب سطح مریخ بپردازد. عکس هایی که توسط سازمان ملی فضایی چین (CNSA) منتشر شده، نگاه دوربین های ناوبری مریخ نورد را به تصویر می کشد.

در یک تصویر مریخ نورد برای پایین رفتن آماده می شود و با قرار داشتن بالای سطح نورد، به سطح شیب دار دوقلویی که برای گام گذاشتن بر مریخ از آن خواهد گذشت، نگاه می کند. عکس دوم اما پس از پایین رفتن و از روی سطح مریخ تهیه شده که سطح نشین تیان ون-1 را نشان می دهد.

مریخ نورد 240 کیلوگرمی و شش چرخ ژورونگ که نام خود را از یکی از اسطوره های چین یعنی خدای آتش باستانی این کشور گرفته است، در جولای 2020 یک روز پس از مدارگرد مریخی امارات و یک هفته زودتر از مریخ نورد پشتکار به سمت سیاره سرخ پرتاب شد.

ژورونگ برای تأمین انرژی خود از پنل های خورشیدی استفاده می کند. این کاوشگر مجهز به دوربین هایی با وضوح بالا برای عکاسی و نقشه برداری از هامونه اتوپیا (یوتوپیا پلانتیا) در مریخ است. این مریخ نورد همچنین از یک رادار زیرسطحی برای بررسی درون خاک مریخ، یک دوربین چندطیفی، یک ردیاب سنجش ترکیب سطح، یک ردیاب میدان مغناطیسی و یک ابزار هواشناسی بهره می برد.

چین پس از آمریکا دومین کشوری است که یک مریخ نورد را بر سطح سیاره بهرام می نشاند و بدین ترتیب هم اکنون در کنار مریخ نوردهای کنجکاوی و پشتکار (استقامت) ناسا، ژورونگ سومین مریخ نورد فعال در سیاره سرخ است.

سه مریخ نورد دیگر ناسا هم در گذشته بر سطح این سیاره فعالیت داشته اند. سوجورنر (Sojourner) در سال 1997 و مریخ نوردهای دوقلوی روح (Spirit) و فرصت (Opportunity) در سال 2004 به این سیاره رسیدند و هم اکنون مأموریت هر سه کاوشگر پایان یافته است.

آژانس فضایی اروپا هم که در مأموریت قبلی فرود سطح نشین بر مریخ باخت، به عنوان بخشی از مأموریت اگزومارس (ExoMars) مریخ نورد روزالیند فرانکلین (Rosalind Franklin) را در سال 2022 به مریخ پرتاب خواهد کرد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از گام گذاشتن مریخ نورد ژورونگ بر سطح مریخ

Credit: CNSA

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 939

به "مریخ نورد چینی ژورونگ بر سطح سیاره سرخ قدم گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ نورد چینی ژورونگ بر سطح سیاره سرخ قدم گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید