مرداد سال جاری؛ 1.5 درجه گرمتر از همواره

به گزارش مجله حقوق، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اینکه ایران به طور میانگین در مرداد ماه حدود یک تا 1.5 درجه سانتیگراد گرمتر از میانگین بلندمدت بود، گفت: استان یزد بیشترین بی هنجاری دمای کمینه را طی مرداد ماه داشت.

مرداد سال جاری؛ 1.5 درجه گرمتر از همواره

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، احد وظیفه با اشاره به اینکه میانگین دمای بیشینه در کشور طی مرداد ماه 37.4 درجه سانتیگراد بود که نسبت به میانگین بلند مدت دمای بیشینه 1.3 درجه سانتیگراد افزایش یافته است، اظهار کرد: میانگین بلندمدت دمای کمینه در کشور نیز 21.8 است که در مرداد ماه سال جاری میانگین دمای کمینه حدود 1.6 درجه سانتیگراد بالای حد نرمال گزارش شد و به عدد 23.4 رسید.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اضافه نمود: به طورکلی دمای متوسط روزانه در کشور طی مرداد ماه 30.4 درجه سانتیگراد بود که نسبت به میانگین بلند مدت 1.4 افزایش یافت. از این رو در مرداد ماه دمای هوا در کشور حدود یک تا 1.5 درجه بیشتر از حد نرمال بود.

وی در ادامه با بیان اینکه طی مرداد ماه دمای هوا در بعضی از استان ها از جمله البرز و تهران تا حدودی زیر نُرم بود، گفت: کمینه دمای هوا در تعدادی از استان ها بیش از میانگین بلند مدت گزارش شد. در استان یزد در دمای کمینه بیشترین بی هنجاری را داشتیم و دمای هوا حدود 3.2 درجه سانتیگراد گرمتر از همواره بود همچنین در استان کهگیلویه و بویر احمد دمای هوا 2.5 درجه بیش از میانگین بلند مدت گزارش شد.

به گفته وظیفه، طی مرداد ماه در استان اصفهان و کرمانشاه نیز به ترتیب دمای هوا حدود 2.4 و یک درجه سانتیگراد فراتر از حد نرمال بود. دمای هوا در سیستان و بلوچستان طی این بازه زمانی نیز 1.6 بیشتر از میانگین بلندمدت گزارش شد. بیشترین بی هنجاری دمای بیشینه نیر در چهار محال و بختیاری رخ داد و دمای بیشینه در این استان 2.4 بیشتر از حد نرمال بود.

  • افزایش بارش های تابستانی در مردادماه

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه درباره شرایط بارش در کشور طی مرداد ماه اظهار کرد: در این ماه بارش در کشور حدود 29 درصد بیشتر از میانگین بلند مدت بود.

وی در سرانجام تاکید نمود: افزایش بارش در تابستان تاثیر زیادی روی میزان بارش های کشور ندارد چراکه مقدار این بارش ها کم است و در مناطق محدودی مانند استان های ساحلی خزر و سیستان و بلوچستان رخ می دهد بنابر این تغییری در نُرم بارش ها ایجاد نمی کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 440

به "مرداد سال جاری؛ 1.5 درجه گرمتر از همواره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرداد سال جاری؛ 1.5 درجه گرمتر از همواره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید